Pyrintö sopimuksiin Lowen ja Ulmerin kanssa

6.8.2012 Tulevalla kaudella Korisliigan lisäksi Eurochallenge-sarjaa pelaava Tampereen Pyrintö on solminut vuoden jatkosopimuksen Kenneth Lowen kanssa. Lisäksi tulokkaana kaartiin liittyy Lamonte Ulmer, joka on saanut koripallo-oppinsa Rhode Islandin yliopistossa.

Kenneth Lowe sopi jatkostaan Eurochallengessa ensi kaudella pelaavan Korisliiga-joukkueen kanssa.

Kaksi Suomen mestaruutta Pyrintö-paidassa voittanut Lowe on edustanut tamperelaisseuraa kaudesta 2005-06. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Kenneth Lowe, 31, on tuttu kasvo Pyynikin palloiluhallin yleisölle. 192-senttinen ”Kenny” palaa Tampereelle elokuussa ja aloittaa valmistautumisen jo kuudenteen kauteensa Pyrinnön paidassa.

Ensimmäisen kerran Purduen yliopiston kasvatti edusti Pyrintöä kaudella 2005-06 ja upotti 21 pelaamassaan ottelussa 20,9 pistettä ottelua kohden. Lowen tililtä löytyy Pyrinnön paidassa voitetut kaksi Suomen mestaruutta vuosilta 2010 ja 2011 sekä pronssimitali kaudelta 2008-09. Tampereen Pyrinnön historian ensimmäiseen Suomen mestaruuteen päättyneellä kaudella 2009-10 Lowe urakoi 57 ottelussa 18,8 pistettä ja seuraavalla kaudella Pyrinnön uusiessa mestaruuden hän upotti pisteitä 16,4 pisteen edestä.

- Todella hienoa saada Kennyn tasoinen pelimies takaisin joukkueeseen. Vaikka kokemusta on jo muillekin jaettavaksi, niin pelaajana hän on vasta parhaassa iässä. Uskon, että uudet systeemit ja haasteet saavat hänestä taas entistä enemmän irti ja motivaatio onkin keskustelujemme perusteella korkealla, kommentoi Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.

Ennen kuluneen Korisliiga-kauden avausta Lowe loukkasi polvensa harjoitusturnauksessa, mikä piti miehen sivussa tositoimista kuukauden päivät. Vamma oli kuitenkin pelättyä lievempi ja Lowe nousi pian tutulle tasolleen viimeistellen kauden aikana 16,1 pistettä ottelua kohden. Lowe kruunattiin Korisliigan kuukauden pelaajaksi helmikuussa 2012 tehtyään kahdeksassa pelissä pisteitä 16,9 keskiarvolla.

- Tulin takaisin, koska minusta tuntuu, että edelliskaudesta jäi töitä jäljelle. Meillä oli ihan hyvä kausi, mutta ei mahtava, joten odotan innolla uutta haastetta. Lisäksi rakastan tamperelaisia faneja. He ovat loistavia ja odotan innolla heidän kannustuksensa kuulemista jälleen, Lowe hehkuttaa.

- Eurochallenge-sarjassa pelaaminen oli yksi suurimpia syitä valintaani jatkaa. En voi odottaa pelien alkua. Rakastan koripalloa, joten olen joka kausi innoissani.

Uutena vahvistuksena Tampereelle saapuu 25-vuotias Lamonte Ulmer Rhode Islandista. 198-senttinen atleettinen laituri pelasi viime kaudella Luxemburgissa, tehden tehoikseen häikäisevät 26,2 pistettä ja 12,5 levypalloa. Ennen Eurooppaan siirtymistä Ulmer aloitti ammattilaisuransa NBA:n kehitysliigassa (NBDL) Maine Red Clawsin riveissä.

- Ulmer on huikea urheilija, joka tuo vauhtia ja energiaa peliimme molemmissa päissä kenttää. Uskon, että hän pystyy tarpeidemme mukaan puolustamaan pelipaikkoja 1-5 ja myös hyökkäyspäässä pelaamaan paikkoja 2-4. Ulmerista tulee varmasti kotiyleisön sytyttäjä ja suosikki nopealla aikataululla. Hän on täsmälleen sellainen pelaaja jota etsimme ja olen erittäin tyytyväinen, että pääsimme sopimukseen, Tuominen kommentoi uutta suojattiaan.

Pyrinnöllä on Lowen sekä Ulmerin sopimusten lisäksi kiinnitettynä Antero Lehto, Carl Lindbom, Olli Ahvenniemi, Ville Pekkola, Kristian Rasinaho sekä Michael Myllyniemi. Pyrintö neuvottelee parhaillaan uusista sopimuksista ja pyrkii tiedottamaan niistä mahdollisimman pian.
 

 
3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

Näytä lisää vastaavia