11.4.2014 Tartossa kiehui perjantai-iltapäivällä, kun Viron runkosarjavoittaja TU/Rock sai Tampereen Pyrinnön vieraakseen Baltian liigan ensimmäiseen pronssiotteluun. Virolaiset puolustivat kotikenttäänsä antaumuksella ja hakivat 13 pisteen etumatkan sunnuntain toiseen osaotteluun lähdettäessä.

BJ Raymond oli Pyrinnön tehokkain Tartossa.

Sunnuntaina Pyrintö pääsee kotiyleisönsä eteen. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
Pyrintö teki parhaansa hiljentääkseen tarttolaisyleisön nousten pelin alussa 13-6-tappioasemasta pikavauhtia 13–18-johtoon.
Tamperelaiset johtivat peliä vielä toisen jakson alussa pistein 21–26, jonka jälkeen TU/Rock sai momentumin puolelleen ja vei ja jakson lopun 15-3. Tauolle lähdettäessä TU/Rock johti pistein 36–29.
Pyrintö kärsi pelin jälkipuoliskolla kehnosta heittopelistä ja TU/Rock karkasi parhaimmillaan 16 pisteen johtoon. Pyrintö kavensi pelin viimeisellä minuutilla eron kymmeneen, kunnes tarttolaisten onnistunut kolmonen päätti ensimmäisen pronssiottelun lukemiin 75–62.
– Vastustaja oli tänään todella kova ja yhdessä Siauliain kanssa kovin joukkue, mitä olemme kohdanneet tällä kaudella. Emme pystyneet vastaamaan heidän fyysisyyteensä ja keskittymisemme otteluun ei ollut ihan parasta mahdollista, harmitteli Pyrintö-luotsi Pieti Poikola.
– Vaikka voitimme 1-1-tilanteita, vastaan tuli jatkuvasti yli parimetrinen apupuolustaja ja jouduimme ottamaan turhan vaikeita heittoja kättä vastaan.
BJ Raymond (17/10), Damon Williams (16/7) ja Kelvin Lewis (11/4/3 syöttöä) ylsivät tamperelaisista kaksinumeroisille. TU/Rockin parhaat olivat Vincent Simpson (20/2/5 syöttöä), Vilmantas Dilys (17/13) ja Janar Talts (11/6/6 syöttöä/2 blokkia).
Joukkueet kohtaavat sunnuntaina Pyynikillä. Pyrinnön on voitettava ottelu 14 pisteellä yltääkseen pronssimitaleille. Poikola on kovasta urakasta huolimatta omiinsa luottavainen.
– Sanoin ottelun jälkeen kopissa pelaajille, että Pyynikillä on aiemminkin tehty kovia suorituksia ja ottelusarja ei missään nimessä ole ohi. Pelaajat olivat samaa mieltä ja heistä huokui itseluottamus, että kotona tulemme kovaa ja annamme kaiken kotiyleisön edessä.
Pyrintö ja TU/Rock kohtaavat Pyynikillä sunnuntaina 13.4. klo 17:00.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.
Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.
Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.
Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.
Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.