21.4.2015 Tampereen Pyrinnön ja Kauhajoen Karhun puolivälieräsarja miesten Korisliigassa tasoittui tiistaina 1-1 -voittoihin, kun Pyrintö otti reilun 70-52 (39-29) -kotivoiton. Tunteikkaan pudotuspelin ratkaisuhetket osuivat päätösneljännekselle, jonka Pyrintö vei tylysti 20-4.
Topias Palmi ja Pyrintö veivät Karhua Pyynikillä. Kuva: Kai Kilappa.
Pyrintö piti tahtipuikkoa valtaosan pelistä, mutta jokainen kerta, kun kotijoukkue sai hyvän rytmin päälle, niin hetken päästä Karhu vastasi omalla momentumillaan. Toisella puoliajalla Karhu kipusi tasalukemiin pari minuuttia ennen kolmannen jakson loppua.
Tasoitus oli Pyrinnölle kuin punainen vaate, kun se repäisi seuraavat seitsemän minuuttia 16-0 ja vei koko viimeisen neljänneksen peräti 20-4 saaden onnistumisia laajalta rintamalta.
- Hieno taistelu, jossa jokainen pelaajamme pisti itsensä täysillä likoon. Karhu teki korinsa merkkausvirheistämme, mutta ei ainuttakaan pistettä niin, ettei miehemme olisi pelannut tilannetta loppuun asti, kehui Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Ensimmäisellä puoliajalla Pyrintö ei hukannut palloa kertaakaan, ja koko pelissä tamperelaiset menettivät pallon vain viidesti.
Pyrinnön tehotrion muodosti Topias Palmi (14/4), Damon Williams (14/9/8 syöttöä/3 riistoa) ja J'Nathan Bullock (14/2).
Yhä ilman Antti Kanervoa pelanneesta Karhusta kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät Devonne Giles (11/8), Bojan Sarcevic (11/3/3 syöttöä) ja Markus Molenius (10/2).
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.