Pyrintö voitti kärkipelissä Kouvot

11.11.2009 Korisliigan kärjessä jatkava Tampereen Pyrintö haki keskiviikkokierroksella kovan voiton Kouvolasta, jossa sarjan kakkosena ollut Kouvot taipui tuloksella 75-80 (32-46).

Pyrintö kiihdytti Kenneth Lowen johdolla loppuhetkillä voittoon Korisliigan kärkiottelussa Kouvoja vastaan.

Jouko Järvinen viimeisteli 16 pistettä, kun LrNMKY nousi sarjakakkoseksi.

Korihaiden tyrmätessä FoKoPon Ray Cunninghamin plusmiinus-tilaston lukema kohosi huimaan 45 pisteeseen.

Eric Washington taiteili KTP:lle 34 pistettä Vilppaan kaadossa.

Honka-kippari Jukka Matinen muodosti Kreikan liigasta Espooseen värvätyn Corey Belserin kanssa honkalaisten tehokaksikon. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä & Kai Kilappa.

Pyrintö johti peliä alusta asti ja Kouvot pääsi käväisemään edellä vain hetken toisen neljänneksen alussa. Sen jälkeen Pyrintö nykäisi 14 pisteen taukojohdon.

Kouvot nousi vielä loppuhetkillä voittokamppailuun, kun viimeinen minuutti alkoi 74-74 -numeroissa. Peli ratkesi kun Pyrintö teki seuraavat kuusi pistettä.

– Kärkipeli oli meiltä kauden tähän asti intensiivisin kamppailu. Molemmat puolustivat kovaa, mutta meillä joukkuepuolustus toimi alussa paremmin ja saimme myös penkiltä enemmän apua. Lopussa taas passivoiduimme johtoasemassa, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Kouvot pääsi tekemään 16 pistettä enemmän vapaaheitoista, mutta Pyrintö oli lähietäisyydellä 24 pistettä tehokkaampi niin, että sillä oli varaa jopa 23 pallonmenetykseen.

Pyrinnön tehokaksikon muodostivat Kenneth Lowe 25:llä ja Chris Hester 24 pisteellä.

Vain kuutta pelaajaa käyttäneestä Kouvoista Ville Kaunisto heitti 21 ja Kyle Shiloh 18 pistettä.

LrNMKY nousi kakkoseksi

Lappeenrannan NMKY nousi sarjataulukossa kakkoseksi kukistettuaan kotipelissään sarjataulukossa tasapisteissä olleen Torpan Pojat 86-81 (46-33).

LrNMKY nousi ennen taukoa jo 18 pisteen johtoon, mutta ToPon takaa-ajo tuotti tulosta ja johtopaikan kolmannen jakson lopussa. ToPo johti vielä kaksi minuuttia ennen loppua 81-79, mutta hävisi viimeiset minuutit 7-0.

Tasaisesta kotijoukkueesta ylsi kuusi pelaajaa kaksinumeroisiin pisteisiin. Heistä tehokkaimpia olivat Jouko Järvinen 16:lla ja Robert Turner ja Matthew Gibson 14 pisteellä.

Eero Lehtinen nousi ToPon tehokkaimmaksi 18 pisteellä. Timo Heinonen ja Tyray Pearson tekivät 15 pistettä.

Korihaille murskavoitto Forssasta

Vajaalukuinen FoKoPo ei pystynyt antamaan vastusta Uudenkaupungin Korihaille, joka haki pisteet Forssasta 102-63 (60-31) -murskavoitolla.

Korihait johti peliä alusta asti ja kun eroa syntyi jo toisella neljänneksellä yli 30 pistettä, katosi pelistä panos jo ennen puoliväliä.

Ilman nivusvaivaista Mikko Jalosta vain kahdeksalla miehellä matkassa olleen Korihaiden voittoa rakensivat tehokkaimmin Josh Gonner 27:llä ja Arizona Reid 22 pisteellä.

FoKoPon teho keskittyi Ashley Championin (29) ja Durell Vinsonin (18) käsiin. Joukkueen sairaslistalla olivat runkopelaajista Rodrick Stewart, Jarno Nissinen ja Teemu Heiskanen.

KTP kaatoi Vilppaan

KTP otti vakuuttavan kotivoiton Salon Vilppaasta 90-74 (52-34) -lukemin.

Peli ratkesi jo ensimmäisellä neljänneksellä, jonka KTP vei peräti 25-8. Vilpas ei päässyt enää missään vaiheessa voittotaistoon, kun ero ei supistunut 14 pistettä pienemmäksi.

Eric Washington heitti KTP:lle komeasti 34 pistettä ja Pasi Heinonen 18.

Vilpasta eivät auttaneet Charlie Burgessin 33 ja Lawrence Hammin 18 pistettä.

Honka palasi voittajaksi

Neljä edellistä peliään hävinnyt Espoon Honka palasi voittajaksi kukistettuaan kotonaan Kauhajoen Karhun 101-82 (50-40).

Honka nousi toisella neljänneksellä jo 17 pisteen johtoon, mutta Karhu kiri seuraavalla jaksolla parhaimmillaan neljän pisteen päähän. Sitten Honka sai pelinsä uudelleen ryhtiin ja kasvatti johtonsa suurimmillaan 25 pisteeseen.

Hongan tehokkain oli ensiesiintymisensä 29 pisteen teholla tehnyt, viimeksi Kreikan liigassa pelannut Corey Belser. Jukka Matinen pussitti hyvällä prosentilla 25 pistettä.

- Belser tuo joukkueeseemme paljon molemmissa päissä. Odotan, että Belserin suurimmat avut ovat silti puolustuksessa, vaikka hän kunnostautukin tänään näyttävien korien viimeistelijänä, arvioi Honka-luotsi Gordon Herbert, joka palasi selän kuntoutusjaksoltaan tositoimiin.

Seitsemännen peräkkäisen tappionsa kärsineestä Karhusta kokoonpanoon palannut Anthony Davis teki 30 pistettä ja Jesse Smith 15.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

 
3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

Näytä lisää vastaavia