Raiquan Clark korvaa Jermaine Marshallin Vilppaassa

24.1.2025 09:23 Lauantaina Korisliigan ylemmän jatkosarjan aloittava Salon Vilpas joutuu tekemään kauden ensimmäisen vaihtonsa ulkomaalaisosastolla. Clark korvaa loukkaantuneen Marshallin.

198-senttinen Raiquan Clark on kokenut pelimies ja 29-vuotias iso laituri pelasi viime kaudella Saksassa. Clark liittyy Vilppaan harjoituksiin perjantaina ja on näillä näkymin valmis kohtaamaan lauantaina Kataja Basketin Salohallissa. Clark on korintekovoimainen laitahyökkääjä, jolla on jo aiempaa kokemusta eurokentiltä. Clark saapui Saloon torstaina ja on peliluvan puolesta valmis pelaamaan lauantaina.

Connecticutin New Havenissa syntyneen Clarkin tarina on poikkeuksellinen, sillä hyvistä lukiovuosista huolimatta mies ei saanut lainkaan tarjouksia NCAA1:n yliopistoilta. Hän lähetti itse paperit yli tuhanteen kouluun, mutta stipendiä ei tippunut ja Clark joutui lopulta kirjautumaan normaalina opiskelijana Long Islandin yliopistoon. Siellä hän vakuutti nopeasti LIU Sharksin korisväen taidoillaan ja tehtaili heti toisena kokonaisena opiskeluvuotenaan Long Islandin paidassa kovat tehot 17/7. NEC-konferenssin finaalissa laituri teki 20 pistettä ja johdatti yliopistonsa NCAA turnaukseen.

Clarkin piste- ja levypallokeskiarvot nousivat Brooklynissä jatkuvasti. Neljännellä kaudella tilastot osoittivat 18,9/6,8/2 syöttöä ja ja viimeisen yliopistokauden 2021-2022 hän pelasi keskiarvoilla 19,5/7,3/1,7. Clark valittiin kahdella viimeisellä kaudella NEC-konferenssin ykkösviisikkoon ja hän pelasi yliopistolleen kaikkiaan 132 ottelua keskiarvolla 15,4 pistettä. Hänestä tuli Long Island Universityn kautta aikojen paras pistemies yli 2000 pisteellä.

Koronakausi lykkäsi kuitenkin suunnitelmia ja Clark päätti siirtyä syksyllä 2021 Eurooppaan, Saksan ProA:n Black Forest Panthersin paitaan Schwenningeniin. Siellä hän pelasi 26 ottelua tehoin 17,8/4,7/2 syöttöä ja siirtyi seuraavalla kaudella Espanjan kakkoseen, Albaceten riveihin. Kymmenen pelin jälkeen mies vaihtoi Luxemburgin pääsarjaan, BBC Etzellan rosteriin Ettelbruckiin (19/6,2). Viime kausi toi miehen takaisin Saksan kakkostasolle ja ART Giants Dusseldorfin paidassa Clark pelasi 31 ottelua tehoilla 13,1/3,3.

– Raiquanin kanssa päästiin kontaktoinnin jälkeen nopeasti yhteisymmärrykseen sopimuksesta. Vaikka Clark ei ole tällä kaudella pelannutkaan, hän on pitänyt huolta kunnostaan ja on henkisesti valmis palaamaan parketille. Täytyy toki ymmärtää, että pelikuntoon ja rytmiin pääseminen ottaa oman aikansa. Mikä tärkeintä, saamme motivoituneen ja monipuolisen lisän joukkueeseemme, kertoo päävalmentaja Jussi Savolainen seuran tiedotteessa.

Asiat

 
17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia