24.11.2022 08:36 Susiladies jatkaa EM-karsintojaan torstaina 24. marraskuuta vierasottelulla Ranskaa vastaan. Ottelu käynnistyy Suomen aikaa kello 21.30 ja ottelu on vapaasti katsottavissa FIBA:n YouTube-kanavalla.

Ranska ja Susiladies kohtaavat Saint-Etiennessä pelattavassa EM-karsintaottelussa.
Ottelu on vapaasti katsottavissa ao. linkin kautta.
https://www.youtube.com/watch?v=ga8wY-fNdQQ
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Awak Kuier oli vahvalla pelipäällä viime viikolla niin eurokentillä kuin Turkin liigassa.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista!
Galatasaray varmisti jatkopaikan Euroliigassa ja on tiukasti kiinni lohkovoitossa. Awak Kuier loisti jälleen sekä Euroliigassa että Turkin liigassa. Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä ja Veera Pirttinen heitti Manchesterin voittoon Englannissa.
Awak Kuier pääsi taistelemaan Turkin cupin voitosta, mutta jäi vielä ilman pokaalia. Lilli Onnela merkkautti kovan tupla-tuplan Italiassa ja Veera Pirttinen oli tehokkaana Englannissa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.