30.10.2008 Korisliigan ykköspaikalla olevan Namika Lahden uusi amerikkalaisvahvistus on Ray Nixon. 24-vuotias Nixon on 201-senttinen laituri, joka on viettänyt viimeiset kaksi kautta Saksan Bundesliigassa ja Walter Tigers Tübingenissä.
Namika Lahti odottaa Ray Nixonia saapuvaksi Suomeen lauantaina.
Ray Nixon ammensi oppejaan Wisconsinin yliopistossa, joka pelaa kovatasoisessa Big Ten -konferenssissa. Yliopistouran jälkeen Nixon siirtyi Tübingeniin. Viime kaudella Nixon kirjautti keskiarvoikseen 7,7 pistettä, 3,1 levypalloa ja 1,5 koriin johtanutta syöttöä 26 peliminuutissa. Saksassa Nixonin rooli oli puhtaasti heittävä laituri.
- Videoiden ja puhelinkeskustelujen pohjalta tiedän odottaa paljon muutakin kuin heittovoimaa. Nixonin urheilullisuus ja nopeus tuovat joukkueeseemme uusia vaihtoehtoja etenkin hyökkäyspäähän. Uskon, että hän kykenee puolustamaan usean eri pelipaikan vastustajia joukkueen haluamalla tavalla ja repivän tarvittavan määrän irtopalloja, Namika Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen kertoo.
- Nixonin mukaantulon myötä viilaamme omaa hyökkäyspelaamistamme jonkin verran. Kyseessä ei kuitenkaan ole suuret muutokset. Uusi mies on myös hyvä pallonkäsittelijä ja olen varma, että mies viihdyttää lahtelaisyleisöä ilmavilla donkeillaan, Toiviainen sanoo.
Ray Nixon voitti Bundesliigan All Star -tapahtuman donkkikilpailun viime keväänä.
Namika Lahden toinen ulkomaalaisvahvistus on laituri Bilal Abdullah. Sentteri Melvin Tyler jätti joukkueen alkuviikosta perhesyistä.
Lahtelaiset pelaavat seuraavan Korisliiga-ottelunsa lauantaina vieraissa Team Componentaa vastaan.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.