17.8.2013 Toiseen Korisliiga-kauteensa valmistautuva Lapuan Korikobrat on värvännyt kokoonpanoonsa ensimmäisen amerikkalaispelaajansa kaudelle 2013/14. 199-senttinen, 25-vuotias Brad Reese saapuu Lapualle Tshekistä. Uutena pelaajana Korikobriin siirtyy viime kauden Karhussa pelannut Marcel Liukko.

Texas Techin yliopiston kasvatteihin kuuluva Brad Reese on ehtinyt pelata ammatikseen Espanjan kakkosliiga Adecco Orossa sekä Tshekin liigassa. Viime kaudella Reese kirjasi tshekkiläisen Sluneta Usti Nad Labemin joukkueessa 16,3 pistettä, 6,8 levypalloa ja 1,5 syöttöä ottelua kohden.
– Tunnen Bradin hyvin ja tiedän, että hänellä on iso potentiaali. Monipuolisena pelaajana hän pystyy auttamaan joukkuetta monella tapaa, Korikobrien apuvalmentaja Derrick Crayton kuvailee.
Korikobrat on solminut lisäksi 1+1-vuotisen sopimuksen kaksimetrisen, 21-vuotiaan Marcel Liukon kanssa. Liukko pelasi viime kaudella Korisliigassa 29 ottelua Kauhajoen Karhun väreissä viiden minuutin, 1,4 pisteen ja 0,8 levypallon keskiarvoilla. Edellisellä kaudella Liukko rekisteröi miesten Divarin Äänekosken Huimassa 8,3 pistettä ja 4,2 levypalloa ottelua kohden.
– Meillä oli useita vaihtoehtoja ja valmentajat valitsivat Marcelin. Marcelilla on kova halu kehittyä pelaajana ja meillä oli tarjota mahdollisuus ammattimaiseen harjoitteluun. Marcel tuo lisäksi isona pelaajana leveyttä joukkueen kokoonpanoon, Kobra-manageri Markku Turja evästää.
Korikobrilla on lisäksi hankintalistalla nuori pelinrakentaja ja nuori sentteri. Lisäksi Korikobrat on lähellä sopimusta kahden amerikkalaispelaajan kanssa.
Korikobrilla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Brad Reesen, Givi Bakradzen, Cedric Latimerin, Jussi Turjan, Ville Turjan, Marcel Liukon, Tuomas Viertolan, Panu Peltokankaan, Jussi Salon, Matias Salon ja Roni Hyvärisen kanssa. Joukkuetta valmentavat Terence Stansbury ja Derrick Crayton.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.