Piiparin heittokäsi kävi Massachusetts-pelissä tarkasti. Hän onnistui 17 pelitilanneheitossaan kymmenesti. Piipari pelasi minuuttia vajaan täyden peliajan eli 39 minuuttia.
Xavier on menestynyt hyvin kuluvalla kaudella. Joukkue on voittanut 17 ottelustaan 12. Piipari on ollut joukkueensa aloitusviisikossa jokaisessa ottelussa. Hänen ottelukohtaiset keskiarvonsa ovat 14,8 pistettä ja 5,59 syöttöä.
Luottopelaajina ovat häärineet myös Middle Tennessee Staten suomalaiskaksikko Mia Parviainen-Paula Penttilä. Parviainen on aloittanut kaikki ja Penttilä yhtä vaille kaikki MTSU:n 19 kamppailua. Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Middle Tennessee Staten voittaessa Louisiana-Lafayetten 61-41 Parviainen vakuutti. Viimeistä kauttaan opinahjossaan viettävä Parviainen nakutti 13 pistettä, poimi yhdeksän levypalloa ja torjui sekä riisti kahdesti. Penttilä pussitti kuusi pistettä ja riisti niinikään kaksi kertaa.
Jenni Laaksosen North Carolina sen paremmin kuin Linda Palosen Stetsonkaan eivät ole pelanneet lähipäivinä. North Carolina on menestynyt kauden aikana erinomaisesti. Sen voittosuhde on 16-2 ja joukkue onkin rankattu valtakunnallisesti yhdeksänneksi parhaaksi. Stetsonilla on ollut vaisumpaa ja voittosuhde vaatimaton 2-13.