13.6.2016 Päättyneellä kaudella pelaajana Kouvolan Kouvot Naisten Korisliigaan johdattanut Reetta Piipari, 36, aloittaa syksyllä Minster High Schoolin tyttöjen koripallojoukkueen päävalmentajana. Piipari on yksi Suomen kaikkien aikojen meritoituneimmista naispelaajista.

Reetta Piipari siirtyy valmentamaan Yhdysvaltoihin Minster High Schoolia. Kuva: Francois Perthuis.
Piipari voitti samassa koulussa Ohion osavaltion mestaruuden vuonna 1998 ja seuraa tehtävässään Nann Stechchultrea, joka toimi valmentajana jo silloin, kun Piipari pelasi joukkueessa.
Tästä eteenpäin Piipari pelasi pelaajaurallaan neljä menestyksellistä kautta Xavierin yliopistossa, neljä vuotta Espanjan pääsarjassa ja yhteensä 11 kautta Naisten Korisliigassa. Piipari kävi myös WNBA-joukkue Washington Mysticsin try out -tilaisuudessa keväällä 2003
– Omien kouluvuosien jälkeen minulla on ollut lämpimät välit vanhaan kouluun päin. Maalis-huhtikuussa entinen valmentaja sanoi itsensä irti ja oli yhteydessä minuun. Hain sitten paikkaa ohjeistetusti ja tulin yllättäen valituksi, Piipari kommentoi.
Piipari on voittanut urallaan yhden Suomen mestaruuden ja juhlinut Cup-voittoa kahdesti. Naisten maajoukkuepelejä Piiparille on kertynyt peräti 112 keskiarvolla 10,3 pistettä ottelua kohden. Päättyneellä kaudella Piipari johdatti Kouvolan Kouvot Naisten Korisliigaan.
– Olen pelaamisen ohella valmentanut junnupuolella, joten valmentamisura pelaamisen jälkeen on aina ollut mielessä. Tämä oli niin hyvä tarjous, että pelaaminen loppuu ainakin toistaiseksi.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.