Ricky Lindo Jr Kouvojen sentteriksi

9.8.2023 12:37 Kouvot on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen 203-senttisen Ricky Lindo Jr:n kanssa. Tuleva kausi on Lindolle ensimmäinen ammattilaisena.

Ricky Lindo Jr, 22, aloitti yliopistokoripallon Marylandissa syksyllä 2018. Seuraavat kaksi vuotta Lindo pelasi Marylandin Suokilpikonnien -paidassa, mutta siirty kaudeksi 2020-21 kotikaupunkinsa George Washingtonin yliopistoon jonka Colonials -paidassa monipuolinen sisäpelaaja viihtyikin seuraavat kolme vuotta. Siirto oli onnistunut sillä heti ensimmäisellä GW -kaudellaan Lindo makusteli keskiarvoikseen tupla tuplan: 11,4 pistettä ja 10,7 levypalloa ottelua kohden ryyditettynä 2,1 riistolla.

Keväällä 2023 päättyneellä viimeisellä yliopistokaudellaan Lindo nakutti 10,6 pistettä, napsi 7,6 levypalloa sekä riisti ja torjui 1,2 kertaa ottelua kohden. Kaiken kaikkiaan aika Washingtonissa oli onnistunut ja tilastot tasaisen hyvät: 66 ottelua joista avauksessa 55 kertaa, 9,5 pistettä, 8,0 levypalloa, 1,4 riistoa ja 1,3 torjuntaa. 

Ricky Lindo Jr syntyi Yhdysvalloissa Washingtonissa syksyllä 2000, mutta hänen vanhempansa ovat syntyjään panamalaisia. Lindo juniorilla on näin myös Panaman passi ja hän on pelannut Panaman maajoukkueessa useampaan otteeseen. Edellisen kerran Lindo puki Panaman maajoukkueasun ylleen kesällä 2022 jolloin joukkueensa osallistui MM-karsintoihin. Lindo pelasi tuolloin kolmessa ottelussa tehoin 5,3/5,0/1,0r/1,0t. 

- Ricky on monipuolinen pelaaja. High schoolissa ja Panaman maajoukkueessa hän on pelannut laituria ja yliopistossa molempia sisäpelipaikkoja. Meillä hänet istutetaan modernin sentterin rooliin. Puolustuksessa hän sopii hyvin vaihtavaan puolustukseen, mutta kovana urheilijana häntä voi käyttää vaikkapa renkaan suojelijana paikkapuolustuksessa. Hyökkäyksessä hän pystyy pelaamaan riman yläpuolella tai levittämään kenttää, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi seuran tiedotteessa.

Kouvojen pelaajasopimukset kaudelle 2023-24: Malik Bowman, Joel Mäntynen, Aapeli Alanen, Ricky Lindo Jr, Aarni Korkiatupa, Henry Boyd, Veeti Helakorpi, Teemu Kristeri, Eemeli Salmi ja Topias Jokela.

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia