23.6.2025 11:01 Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

Kuva: FIBA
– Olen innoissani päästessäni pelaamaan Suomeen! Olen pelannut monta kertaa Suomen nuorisomaajoukkueita vastaan ja tunnen pelaajia sieltä, joten kiva päästä edustamaan nyt Korihaita ja kilpailla menestyksestä, Drammeh kommentoi seuran tiedotteessa.
Tukholmasta kotoisin oleva 191-senttinen Drammeh aloitti koripallotaipaleensa Södertäljessä, josta hän lähti maailmalle Espanjan Gran Canarian reservijoukkueen kautta Yhdysvaltoihin Havaijin yliopistoon.
Neljän yliopistovuoden jälkeen Drammeh on kerryttänyt kokemusta kotimaansa pääsarjan lisäksi Italian Serie B:stä ja viime kaudella Itävallan pääsarjasta. Elokuussa 2020 Drammeh teki myös sopimuksen Espanjan kakkossarjaan, mutta loukkaantuminen esti lopulta pelaamisen.
Viime kaudella 17 ottelussa Drammeh viimeisteli vajaan 26 minuutin peliajalla keskimäärin 7,8 pistettä, 3,3 levypalloa ja 5,4 syöttöä ottelua kohden. Syöttökeskiarvo oli sarjan yhdeksänneksi paras.
Drammehia on kuvailtu atleettiseksi ja ulottuvaksi takamieheksi, jonka vahvuudet ovat pelinteossa ja puolustuspäässä.
– Tykkään jakaa palloa joukkuekavereille ja saada kaikki pelaajat osaksi pelitapahtumia. Tykkään pelata nopealla tempolla ja puolustuspäässä pelaan kovaa, pelaaja kuvailee itseään.
Drammeh oli tuttu näky Ruotsin nuorisomaajoukkueissa. Juniorien arvokisoissa hän edusti Ruotsia kolmessa eri turnauksessa, joista viimeisin oli Helsingissä vuonna 2016 järjestetyt alle 20-vuotiaiden EM-kilpailut. Silloin Drammeh oli Ruotsin paras pistemies 14,7 pisteen keskiarvolla. Turnauksen pistetilastossa lukema oikeutti 11:een sijaan.
– En ole koskaan vielä käynyt Suomessa Helsinkiä pidemmälle, joten siinäkin mielessä olen innoissani ensi kaudesta, Drammeh viestittää.
Sheriff Drammeh on Korihaiden seurahistorian toinen ruotsalaispelaaja. Kaudella 2006–2007 seuraa edusti yhteensä 28 ottelun ajan Solnan kasvatti William Copeland.
Takamiehet: Bojan Sarcevic, Joni Herrala, Aamos Nikula, Sheriff Drammeh
Laiturit: Roni Ahvenjärvi, Jalen Jackson
Sentterit: Mikael Aalto, Mikael Laihonen
Toimihenkilöt: Ivan Ivanovic (päävalmentaja), Valtteri Pihlajamäki (valmentaja), Jyrki Sairanen (fysiikkavalmentaja)
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.