18.8.2011 Korisliigan Namika Lahti on kiinnittänyt ensimmäisen amerikkalaisvahvistuksensa pelikaudelle 2011/12. Uutena pelaajana Namikan miehistöön saapuu 193-senttinen, 23-vuotias Templen yliopiston kasvatti Ryan Brooks.

Urheilullinen takamies pelasi viime kaudella Saksan Bundesliigaa LTi Giessenin joukkueessa 34 ottelun verran 9,1 pisteen, 2,9 levypallon ja 1,4 syötön keskiarvoilla. Yliopistouransa Brooks pelasi kovatasoisessa Templessä, jossa hän urakoi viimeislelä kaudellaan 14,3 pistettä, 4,2 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelua kohden.
– Odotan Ryan Brooksilta ennen kaikkea monipuolisuutta. Iso asia on, että mies pystyy auttamaan meitä erilaisissa rooleissa niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, Namikan päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi.
Namika Lahti hakee miehistöönsä vielä kahta ulkomaalaispelaajaa.
Lahtelaisjoukkueella on Brooksin lisäksi sopimukset tulevasta kaudesta Ville Mäkäläisen, Valtteri Mäkäläisen, Sami Pekkolan, Jari Vanttajan, Aleksi Alasen, Roope Suonion ja Jimi Koskisen kanssa. Namikan edustusjoukkueen harjoitusryhmään kuuluvat myös A-juniori-ikäiset Otto Aalto, Mert Cakici, Samuli Oja sekä Sebastian Booker.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.