18.8.2011 Korisliigan Namika Lahti on kiinnittänyt ensimmäisen amerikkalaisvahvistuksensa pelikaudelle 2011/12. Uutena pelaajana Namikan miehistöön saapuu 193-senttinen, 23-vuotias Templen yliopiston kasvatti Ryan Brooks.

Urheilullinen takamies pelasi viime kaudella Saksan Bundesliigaa LTi Giessenin joukkueessa 34 ottelun verran 9,1 pisteen, 2,9 levypallon ja 1,4 syötön keskiarvoilla. Yliopistouransa Brooks pelasi kovatasoisessa Templessä, jossa hän urakoi viimeislelä kaudellaan 14,3 pistettä, 4,2 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelua kohden.
– Odotan Ryan Brooksilta ennen kaikkea monipuolisuutta. Iso asia on, että mies pystyy auttamaan meitä erilaisissa rooleissa niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, Namikan päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi.
Namika Lahti hakee miehistöönsä vielä kahta ulkomaalaispelaajaa.
Lahtelaisjoukkueella on Brooksin lisäksi sopimukset tulevasta kaudesta Ville Mäkäläisen, Valtteri Mäkäläisen, Sami Pekkolan, Jari Vanttajan, Aleksi Alasen, Roope Suonion ja Jimi Koskisen kanssa. Namikan edustusjoukkueen harjoitusryhmään kuuluvat myös A-juniori-ikäiset Otto Aalto, Mert Cakici, Samuli Oja sekä Sebastian Booker.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.