Dettmann on valmentanut Saksan maajoukkuetta vuodesta 1997, jota ennen hän toimi viiden vuoden ajan Suomen maajoukkueen päävalmentajana ja Koripalloliiton valmennuksenjohtajana.
Kiina-ottelussa 24-vuotias Nowitzki teki kaikki 30 pistettään ensimmäisen kolmen neljänneksen aikana. Päätösjakson alussa Saksa johti parhaimmillaan 25 pisteellä (73-48). Saksan aseina toimi läpi kamppailun aggressiivinen puolustus ja hyvä levypallopeli, joka takasi joukkueelle mahdollisuuden nopeisiin hyökkäyksiin. Saksa hyödynsikin hyvin mahdollisuutensa tehden nopeista hyökkäyksistä 25 pistettä Kiinan viittä vastaan.
– Pelasimme hyvin Kiinaa vastaan, joka on todella vahva korin alla. Halusimme kiinnittää erityistä huomiota puolustuspeliimme ja levypalloihin, kommentoi Dettmann ottelua kisojen virallisilla nettisivuilla.
– Joukkue on nyt vuoden kokeneempi (kuin viime vuoden EM-kisoissa). Samanlaista innokkuutta oli nähtävissä, mutta kontrolloimme tunteemme pelin aikana. Niin käy, kun joukkueelle tulee kokemusta lisää, jatkoi Dettmann analyysiään.
Kesäkuisen NBA:n varaustilaisuuden ykkösnimi, peräti 226-senttinen, Kiinan Yao Ming joutui jo aikaisessa vaiheessa virhevaikeuksiin. Hänelle vihellettiin kaksi virhettä parissa minuutissa ja tuloksena oli penkkikomennus. Ming pelasi vain 18 minuuttia, joiden aikana hän ehti tehdä 16 pistettä. Valtaosa niistä syntyi kuitenkin jo ottelun ratkettua.
Saksa kohtaa perjantain ja lauantain välisenä yönä Suomen aikaa MM-kisojen suurimman ennakkosuosikin, isäntämaa USA:n.
Suosikit pääsivät helpolla
USA, muiden suosikkien tavoin, avasi kisat helpoilla voitoilla. NBA-miesten tähdittämä Yhdysvaltain joukkue murskasi Algerian C-lohkon ottelussa 110-60. Suurimmista yllätyksistä vastasivat Puerto Rico, joka kukisti EM-kakkosen Turkin 78-75 ja Uusi-Seelanti, joka voitti Venäjän 90-81. Suomessakin useaan otteeseen pelannut Uuden-Seelannin Phillip Jones teki kymmenen pistettä.