Koska Susijengillä on useimmiten tapana antaa yleisölle viihdettä koko rahan edestä, niin edes parhaimmillaan 24 pisteeseen venynyt johto ei säästänyt 6305-päistä Metro Areenaa sydämentykytyksiltä.
Iso ja ilkeä Bosnia-Hertsegovina joko runttasi palloa sisään Jusuf Nurkicille (20/9) tai Dzanan Musa (15/5/9 syöttöä) puikkelehti suomalaispuolustuksen koloista. Vapaaheittojen ansiosta vieraat pääsivät kalkkiviivoilla vaarallisen lähelle – kolmen pisteen päähän.
Nurkic joutui ensin rikkomaan palloa ylös tuonutta Alex Murphyä, joka antoi hitusen hengitystilaa kahdella vapaaheitolla, mutta sankariksi nousi Kenraali Petteri Koponen.
Koposella oli vaikea neljännes. Bosnia-Hertsegovinalta löytyi muutamakin päällysviitta Susijengin ykköspelintekijälle. Balkanilaiset puolustivat Koposta kovaotteisesti ja pitkän linjan maajoukkueveteraanista huokui väsymys.
Susijengin johtava susi löysi vielä jostain energiaa ratkaisuhetkillä ajaen vauhdikkaasti Bosnia-Hertsegovinan puolustuksen keskelle ja pysäyttäen vauhtinsa yllättävään floateriin. Ero seitsemään 85-78 ja edes Almar Hasandicin (9/1) ripeästi heittämä kolmonen ei enää auttanut, kun Suomi pääsi kuluttamaan pelikellon nollaan.
Salin: ”Kori tuntui isolta”
Minkä Susijengi hävisi koossa, se voitti nopeudessa. Kaksi loistokasta pätkää toimivat vipuvarsina, joita vääntämällä yli 20 pisteen johto kertyi.
Ensimmäisen ja toisen neljänneksen halkonut 16-0-juoksu oli Susijengiä parhaimmillaan. Bosnia-Hertsegovina oli ongelmissa pallon kanssa, kun suomalaisten yltiöpäiset tuplaukset pakottivat vastustajan lukuisiin menetyksiin. Juoksun fanfaarina Sasu Salin naulasi yhden ja Antti Kanervo kaksi kolmosta, kun kahta huippuheittäjää juoksutettiin skriinimerien lävitse.
Kolmannella neljänneksellä ”Malmin roskisdyykkari” näytti, että suomalaisten maine heittäjäkansana ei ole tuulesta temmattu. Salin ampui tyylipuhtaasti 13 pistettä putkeen kolmosilla, pitkillä kakkosilla ja vapaaheitoilla.
– Kori tuntui paikka paikoin tosi isolta tänään. Kiva pistää pallo ilmaan, kun jälki on tuollaista, Salin virnuili ottelun jälkeen.
– Pelasimme erinomaiset 30 minuuttia koripalloa. Annoimme lopussa Bosnialle ihan liikaa tilanteita tulla takaisin ja he käyttivät ne hyväkseen, kuten hyvän koripallojoukkueen pitääkin.
Salin naulasi uuden maajoukkue-ennätyksensä 27 pistettä heittäen kolmosensa kuusi kahdeksasta yrityksestä. Kanervo (6/0) taas upotti puolet neljästä kolmosyrityksestään.
Salinin lisäksi korisukkaa heiluttivat Koponen (14/3/7 syöttöä) ja Murphy (13/4). Tuukka Kotti (2/4) ja Alexander Madsen (0/0) painivat Nurkicin kanssa, Topias Palmi (5/1) upotti tärkeän korin vaikealla hetkellä ja Fiifi Aidoo (6/1/4 syöttöä) paimensi Bosnia-Hertsegovinan takakenttää.
– Ensimmäinen MM-karsintaottelu toi ekstralatausta ja nautin siitä tunteesta. Sanottiin, että niiden pelinrakentajille pitää tehdä elämä hankalaksi, niin minä otin sen henkilökohtaisena haasteena, Aidoo sanoi.
Murphy: ”Ehkä paras yleisö, jonka edessä olen pelannut”
Päävalmentaja Henrik Dettmannin kärsiessä flunssasta suuri osa valmennusjohdon viesteistä pelikentälle tuli apuvalmentajakolmikko Lassi Tuovilta, Jukka Toijalalta ja Mikko Larkakselta. Lehdistötilaisuuteen saapui Dettmannin sijaan Toijala.
– Pelasimme ensimmäiset 30 minuuttia huikeaa koripalloa. Lopussa aloimme menettää energiaamme puolustuksessa, jonka jälkeen jouduimme hölköttelemään palloa ylös ja pelitempomme tipahti, Toijala aloitti.
– Pakko antaa tunnustusta Bosnialle, jonka vaihtava puolustuspelaaminen teki meistä todella passiivisia. Katsotaan tämän ottelun tallenne kaikessa rauhassa ja katsotaan, mitä viimeisellä neljänneksellä tapahtui.
Perinteiseen tapaan Susijengin 6. pelaaja sai vuolaat kiitokset MM-karsintadebytantti Murphyltä.
– Aivan uskomaton kotiyleisö. Voisi sano, että ehkä paras yleisö, jonka edessä olen koskaan pelannut. Me toteutimme meidän pelisuunnitelmaa täydellisesti ja saimme Bosnia-Hertsegovinan huolimattomaksi. Me päästimme heidät mukaan peliin, mutta onneksi lopussa kiitos seisoi, Murphy sanoi.
Susijengin pelit jatkuvat tuota pikaa, mutta tällä kertaa paikaksi vaihtuu vuoden 2015 EM-alkulohkon Montpellier, kun vastaan astelee Ranska.
Lisätietoja: Ottelutilastot
