Salon Vilppaan kokoonpano on valmis

29.7.2009 Sarjanousija Salon Vilpas on ensimmäisenä Korisliigan joukkueena lyönyt kokoonpanonsa lukkoon pelikaudelle 2009-10. Viimeisinä pelaajina joukkueeseen liittyvät 206-senttinen amerikkalaispelaaja Darryl Dora sekä 16-vuotiaiden maajoukkuemies Riku Ahonen.

Vikkelä Roope Ahonen kuuluu Vilppaan kivijalkaan alkavalla liigakaudella.

Tarkkakätinen Lauri Tiainen tuo heittovoimaa Vilppaan viikinkilaivaan.

Nuorten maajoukkueissakin esiintynyt Sami Himberg edustaa Vilpasta kaudella 2009/10.

Odotukset paluumuuttaja Samu Kaaresvirtaa kohtaan ovat suuret. Kuvat: Francois Perthuis, Tytti Nuoramo ja Tuomo Kuusisto.

Kookas ja monipuolinen Darryl Dora on ollut Vilppaan papereissa jo kesäkuun alusta lähtien, mutta miehen hintapyyntö oli vielä tuolloin liian korkealla.

- Nyt seuran ja pelaajan näkemykset kohtasivat, ja sopimus saatiin lyötyä lukkoon varsin pikaiseen tahtiin. Joukkue on nyt valmis, ja elokuun 10. päivänä treenitauko on ohi. Sen jäkeen pelaajilla on edessä hikiset seitsemän viikkoa. Amerikkalaispelaajat on tarkoitus tuoda Salon katukuvaan elokuun viimeisellä viikolla, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.

206-senttinen, 110-kiloinen Dora tuo Vilppaan nuoreen ryhmään kaivattua kokoa.

- Kyseessä on mielenkiintoinen pelaaja, sillä koostaan huolimatta hän pystyy käsittelemään palloa ja on melkoinen tekijä myös kolmoskaaren takana. Pelityyliltään hän sopeutuu erinomaisesti meille, ja aiheuttaa varmasti päänvaivaa vastustajan puolustuksella, toteaa tyytyväinen päävalmentaja Philip Dejworek.

24-vuotias Dora on pelannut Vilppaan takamieheksi aiemmin kesällä pestatun Chris Burgessin kanssa samassa yliopistossa (Texas Tech). Dora kokosi yliopistoaikansa parhaat tilastot kolmannella kaudellaan, jolloin hänen keskiarvoikseen merkittiin 7,6 pistettä, 4,6 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden.

Viime kaudella Dora pelasi Uruguayn LUB-liigassa 12,9 pisteen, 6,4 levypallon, 1,6 syötön ja 1,1 torjunnan ottelukeskiarvoilla. Dora on ehtinyt pelata myös Ranskan N1-liigaa ja Ruotsin Basketligania.

20-vuotiaiden miesten maajoukkueen runkopelaaja Roope Ahosen 188-senttinen pikkuveli Riku Ahonen on myös solminut pelaajasopimuksen tulevasta kaudesta. Ahonen kuuluu parhaillaan Jukka Toijalan valmentamaan Suomen alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkuerinkiin.

- Riku on erittäin lahjakas nuorukainen, jolle tekee hyvää päästä kokeilemaan siipiään myös isommissa ympyröissä. Hän on treenannut hienolla asenteella koko kesän miesten joukkueen kanssa, ja halu kehittyä on suuri. Rikun päärooli on ehdottomasti Vilppaan A-poikien joukkueessa, mutta uskoisin veljesten pelaavan yhdessä Salohallin parketilla kauden aikana, arvioi Dejworek.

Vilppaalla on koossa 13 pelaajasopimusta kaudelle 2009/10: Charlie Burgess, Antonio McMillion, Jussi Savolainen, Janne Koskimies, Sakari Salminen, Samu Kaaresvirta, Tuomas Tenkanen, Riku Ahonen, Darryl Dora, Sami Himberg, Lauri Tiainen, Pekka Lammi sekä Roope Ahonen. Joukkuetta valmentaa Philip Dejworek apunaan Niko Hellman ja Ville Salmi.

 
9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

Näytä lisää vastaavia