4.5.2005 Sparliigan pronssijoukkue Joensuun Kataja ja 25-vuotias Sami Lehtoranta ovat solmineet yksivuotisen sopimuksen. Sopimuksen nojalla 36 miesten maaottelua pelannut laituri edustaa Katajaa kaudella 2005-06, ellei löydä tähtäimessä olevaan pelipaikkaa ulkomailta kesäkuun loppuun mennessä.
Viimeiset viisi pelikautta Jyväskylän HoNsU:n kasvatti on edustanut Suomessa Namika Lahtea. Ensimmäiset askeleet ammattilaisena ulkomailla Lehtoranta otti vuosi sitten keväällä Ranskan pääsarjassa, Dijonissa, pelaten kevätkaudella sekä runkosarjaa että pudotuspelejä.
Lehtorannan hankinta on Katajalle tällä erää viimeinen ns. iso sopimus - myöhemmin tehtävät ulkomaalaishankinnat riippuvat käytännössä täysin siitä, jääkö laituri joukkueeseen.
Monipuolinen Lehtoranta pelasi päättyneen kauden runkosarjassa 35 ottelussa keskimäärin 26,4 minuuttia, joiden aikana syntyi 16,2 pistettä, 5,7 levypalloa, 1,57 syöttöä, 1,11 riistoa ja 1,03 torjuntaa (paremmuustilaston 8.).
- Vietin Lahdessa viisi hyvää vuotta. Tällä hetkellä kaipaan urallani uusia kokemuksia ja Joensuuhun tulen hyvillä mielin, kertoi Lehtoranta.
205-senttisen Lehtorannan päätöstä helpotti se, että Kataja oli jo aiemmin kiinnittänyt joukkueeseensa, Lehtorannan tapaan Keski-Suomesta lähtöisin olevan, maajoukkueen takamieskaksikon Jyri Lehtosen ja Petri Virtasen.
Lehtoranta tähyää siis edelleen aktiivisesti ulkomaille, mutta tähän mennessä saadut kokemukset eivät ole vielä miestä tyydyttäneet.
- Ulkomaan-sopimukset eivät ole kohdallani oikein tahtoneet onnistua. Jos tänä vuonna kotimaasta poispäin siirryn, on sopimuksen oltava myös taloudellisesti kannattava. Pelkän urheilun vuoksi en lähde minnekään.
Sami Lehtoranta aloitti uransa pääsarjatasolla 12. helmikuuta 1996 ottelulla Kouvot-HoNsU. Hän on pelannut SM-tasolla yhdeksän kautta edustaen HoNsU:a, Äänekosken Huimaa ja Namika Lahtea. SM-runkosarjaotteluja laiturilla on koossa yhteenä 244.
Lehtorannan sopimuksen myötä Katajalla on valmiit sopimukset kuuden pelaajan kanssa. Takamiesosastolla nähdään Lehtosen ja Virtasen lisäksi Ville Vesala, lähempänä koria Clifton Jones, Lasse Aavamäki ja Lehtoranta. Edelliskauden joukkueesta on tarkoitus neuvotella vielä muutaman kotimaisen pelaajan kanssa.
Päävalmentaja Timo Heinonen on kevään pelaajahankinnoista luonnollisesti mielissään.
- Olo on kieltämättä vähän kuin lapsella jouluna. On tosiasia, että tästä maasta ei paljon parempia pelaajia saa, kommentoi Heinonen.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.