Päättyvällä kaudella Toiviainen valmensi KTP:ta. Kotkalaiset sijoittuivat Korisliigassa neljänneksi hävittyään tiistaisen pronssipelin Loimaalla lukemin 84–76. Välierissä KTP pakotti Tampereen Pyrinnön viiden ottelun sarjaan.
KTP:ta Toiviainen valmensi joulukuusta 2011 asti. Ennen KTP-pestiään Toiviainen valmensi Namika Lahtea johdattaen joukkueen mestaruuteen keväällä 2009. Korisliigan vuoden valmentajana Toiviainen on palkittu vuosina 2009 ja 2013.
– Olin jo kallistunut siihen suuntaan, että pidän välivuoden valmennushommista, kunnes Mika Perälä otti minuun uudelleen yhteyttä. Puhuin Ari Tammivaaran kanssa Karhun tausta-asioista ja siitä, että omaa vastuuta voi jakaa apuvalmentajille, Toiviainen taustoittaa.
– Riku Parkatti vastaa fysiikkapuolesta, kun lähdemme suunnittelemaan valmennusta. Toivottavasti Tristan Fay jatkaa valmennuksessa. Pelaajapalapeliä aletaan nyt kokoamaan, mutta toivon yhdessä taustaryhmän kanssa, että iso osa vanhoista pelaajista jatkaisi.
– Toiviainen on hyvä ja vetovoimainen valmentaja ja se vaikuttaa todella paljon pelaajien päätöksiin, Karhun Mika Perälä kiittelee.
Karhu julkaisi viime viikolla Markus Moleniuksen ja Bojan Sarcevicin jatkosopimukset.
Lisätietoja: Karhun tiedote
