Samuel Haanpää Nenosen jalanjäljissä Argentiinaan

1.9.2016 19:35 Argentiinan liigassa nähdään ensi kaudella Juho Nenosen lisäksi toinenkin suomalaispelaaja. Keväällä 2013 Korisliigan arvokkaimpana pelaajana palkittu Samuel Haanpää, 29, on allekirjoittanut yksivuotisen sopimuksen Buenos Airesista kotoisin olevan Obras Basketin kanssa.

Viime kaudella KTP-Basketissa pussittanut Samuel Haanpää siirtyy Juho Nenosen jalanjäljissä Argentiinaan.

Keravalaislähtöisen Haanpään uusi työnantaja on Obras Basket.

Haanpää kuului Susijengin vahvuuteen vuoden 2013 EM-kisoissa. Kuvat: Kai Kilappa, Ville Vuorinen & Tuomas Venhola.

Viime kevätkauden loppusuoralla Regas Corrientesiin sopimuksen tehnyt Juho Nenonen avasi suomalaispelaajien markkinat Argentiinan suuntaan. Kaudella 2015/16 kotkalaista KTP-Basketia edustanut Haanpää sai myös vetoapua Nenoselta.

- Juhon (Nenonen) viime kauden valmentaja siirtyi alkavaksi kaudeksi Obras Basketiin. Juho teki tienraivaajatyön, jonka jälkeen aloimme puhua seuran kanssa. Valmentaja ilmoitti heti haluavansa minut joukkueeseen ja tässä ollaan, Haanpää hymyilee.

Syyskuun lopussa 30 vuotta täyttävä Haanpää kuvailee Obras Basketia kookkaaksi ja heittovoimaiseksi joukkueeksi, johon kookas ja heittovoimainen Haanpää uskoo sopeutuvansa erinomaisesti. Maltillisin tavoittein joukkuettaan rakentaneesta Obrasista on tullut viime viikkoina yksi liigan potentiaalisista yllättäjistä.

- Argentiinan maajoukkuepaidassa vuoden 2004 olympiakultaa juhlinut Walter Herrmann teki juuri sopimuksen joukkueeseen ja tällä viikolla seura on julkaissut sekä minun että yhden uuden amerikkalaispelaajan sopimukset. Seuran julki lausumat tavoitteet ovat kasvaneet samassa tahdissa kuin uusia vahvistuksia on kiinnitetty, kertoo Haanpää.

Haanpäällä on tiedossa sopeutumisvaihe täysin uuteen ympäristöön. Argentiinan liigan runkosarjassa pelataan yli 60 ottelua ja maan pelitapa poikkeaa eurooppalaisesta huippukoripallosta, mutta keravalaislähtöinen heittokone suhtautuu haasteisiin optimistisesti.

- Ihan mieletön juttuhan tämä on. Argentiinan liiga on miesten EM-kisat pois lukien kovin ympäristö, missä olen koskaan päässyt pelaamaan. Kuulemani perusteella uskon sopeutuvani uuteen ympäristööni oikein hyvin ja on mielenkiintoista päästä aloittamaan täysin uudenlainen vaihe uralla, Haanpää hehkuttaa.

Yliopiston kolmosennätyksen haltija, Korisliigan MVP

Keravan Kori-80:n juniorimyllyn kasvatteihin lukeutuva Haanpää viimeisteli kaudella 2004/05 miesten divarin Rekolan Urheilijoissa 20,6 pistettä ottelua kohden ja siirtyi seuraavaksi syksyksi Yhdysvaltoihin pelaamaan high school -koripalloa.


Yhden high school -vuoden jälkeen Haanpää siirtyi Susijengin Shawn Huffin vierelle USA:n yliopistoliiga NCAA:n Valparaiso Crusadersiin. Haanpää ehti kahden kauden aikana mm. rikkoa koulunsa kaikkien aikojen yhden ottelun onnistuneiden kolmen pisteen heittojen ennätyksen, jota aiemmin hallitsi NBA:ssakin pelannut Bryce Drew.

Kahden yliopistovuoden jälkeen Italian Serie A:n Capo D’Orlando tarjosi Haanpäälle kolmivuotista sopimusta. Joukkue kuitenkin suljettiin Serie A:sta talousvaikeuksien vuoksi. Uutta seuraa etsinyt Haanpää päätyi Ranskan kolmanneksi korkeimmalle sarjatasolle, NM1-liigaan, ja edusti Fos Ouest Provencea 9,1 pisteen keskiarvolla.

Kaudella 2009/10 Haanpää debytoi Korisliigaa ja edusti ToPoa 30 ottelun verran 15,0 pisteen keskiarvolla. Loppukaudeksi Haanpää siirtyi Espanjan kakkosliigan (LEB Gold) Palenciaan, missä hän pelasi puolitoista kautta 7,2 pisteen keskiarvolla.

Espanjasta Haanpään tie vei Kyprokselle ja Keravnos Nikosiaa. Pohjevaivat kiusasivat Haanpäätä kauden avauspuoliskolla, jonka jälkeen hän pelasi loppukauden Korisliigaa Joensuun Katajassa. Haanpää pussitti SM-hopeakaudella Katajalle 9,7 pistettä per peli.

Kausi 2012/13 oli Haanpään paras Korisliiga-tasolla. Lapuan Korikobria edustanut Haanpää kääri 19,4 pistettä ja 8,1 levypalloa ottelua kohden, ja kauden päätteeksi Korisliigan kapteenit ja päävalmentajat äänestivät hänet liigan arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP).

Seurajoukkuekaudella 2013/14 Haanpää edusti Espanjan kakkosliigan Coruñaa 6,4 pisteen keskiarvolla ja kaudella 2014/15 Haanpää auttoi Borås Basketin Ruotsin Basketliganin välieriin 13,9 pisteen keskiarvollaan. Viime kaudella Haanpää edusti KTP-Basketia Korisliigassa ja pussitti 11,2 pistettä ottelussa.

Haanpää on pelannut urallaan 46 nuorten ja 45 aikuisten maaottelua. Haanpää kuului Susijengin EM-kisajoukkueeseen kesällä 2013, jolloin joukkue sijoittui yhdeksänneksi.

Lisätietoja: Samuel Haanpää
 
7.2.2018 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen loppukaudeksi Kotkaan

Kahtena perättäisenä keväänä Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt perinteinen kotkalaisjoukkue KTP-Basket saa riveihinsä huippuvahvistuksen. Hallitseva Korisliigan MVP ja alkukauden Ruotsin liigaa Jämtlandissa pelannut Susijengi-takamies Antto Nikkarinen, 26, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen KTP:n kanssa, uutisoi Kymen Sanomat.

31.12.2017 09:50 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisat, Lauri Markkasen nousu NBA-tähteyteen ja 16-vuotiaiden EYOF-pronssi: koripallovuosi 2017 jää historiankirjoihin

2017 jää historiaan vuotena, jolloin koripallo nousi Suomessa koko kansan huulille. Lauri Markkasen uroteot Arizona Wildcatsissa ja Chicago Bullsissa, Susijengin hurmokselliset otteet EM-kotikisoissa sekä suomalaisen koripallohistorian ensimmäinen kansainvälinen arvokisamitali 16-vuotiaiden poikien olympiafestivaaleilla olivat tapahtumarikkaan koripallovuoden kohokohdat.

29.12.2017 14:55 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomille pesti Kroatian liigaan

Alkukaudella Liettuan liigassa pelannut ja joulukuussa Helsinki Seagullsia edustanut Susijengi-laituri Carl Lindbom, 26, on solminut sopimuksen Kroatian liigaa pelaavan KK Osijekin kanssa. 206-senttinen Tapiolan Hongan kasvatti tekee ensiesiintymisensä uuden joukkueensa paidassa 6. tammikuuta Kroatian cupin kotiottelussa KK Sibenikiä vastaan.

18.9.2017 15:15 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen Ruotsin Jämtlandiin

Korisliiga-joukkueiden päävalmentajien ja kapteenien viime keväänä liigan arvokkaimmaksi pelaajaksi äänestämä vantaalaislähtöinen pelinrakentaja Antto Nikkarinen, 26, siirtyy alkavaksi kaudeksi Ruotsin pääsarjaan. 185-senttisen Susijengi-takamiehen uusi työnantaja on Jämtland Basket, joka tähtää Basketliganin mitalipeleihin.

Kuusi uutta legendaa Suomi-koriksen Hall of Fameen

Suomen itsenäisyyden 100-juhlavuonna valintaraati päätti täydentää Hall of Famea kuudella uudella ansioituneella legendalla. Tänä vuonna kunniagalleriaa täydentävät Martti Huhtamäki, Mikko Koskinen, Sakari Pehkonen, Anja Suomalainen, Timo Suviranta ja Veikko Vainio.

Tunnelmia ikimuistoisesta koripallovuodesta 2016

Suomi-koripallon nousukiito jatkui tasaisena vuoden 2016 aikana. Basket.fi kokosi koripalloväelle vuoden uutisotsikot yhteen vuodenvaihteessa muisteltavaksi aina kevään mestaruuksista 20-vuotiaiden miesten EM-kisoihin ja suomalaispelaajien kansainvälisillä kentillä niittämään menestykseen.

18.10.2016 Ajankohtainen

Mestarien liigan lohkovaihe käynnistyy tiistaina

Täksi kaudeksi lanseerattu koripallon Mestarien liigan (FIBA Basketball Champions League) lohkovaihe alkaa tiistaina. Ensimmäistä kertaa pelattavassa kilpailussa löytyy mielenkiintoa myös suomalaisittain.

Korisliiga-kausi alkaa tänään – Elisa Viihde näyttää myös Espanjan Liga ACB:n otteluita

Kotimaisen Korisliigan lisäksi suomalaisia koripallon ystäviä hemmotellaan tulevalla kaudella Espanjan Liga ACB:n otteluilla. Liga ACB:ssa pelaavat Susijengistä tutut Petteri Koponen, Sasu Salin ja Jamar Wilson.

27.7.2016 11:50 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen kaksivuotisella sopimuksella USK Prahaan

Viime keväänä Suomen mestaruutta Kouvojen kanssa juhlinut ja Korisliigan parhaana kuudentena pelaajana palkittu Kouvolan Poikien kasvatti Alexander Madsen, 21, on allekirjoittanut sopimuksen Tshekin liigan USK Prahan kanssa. Toista kesäänsä Susijengiä edustavan 207-senttisen Madsenin sopimus on kaksivuotinen.

Juho Nenonen palaa Argentiinan pääsarjaan

Susijengin tämän kesän miehitykseen nimetty Juho Nenonen, 28, jatkaa uraansa Argentiinassa. Loppukevään Argentiinan pääsarjassa Club de Regatas Corrientesin riveissä pelannut Nenonen siirtyy ensi kaudeksi Ciclista Olimpico de La Bandan mustavalkoiseen peliasuun.

Antti Kanervo siirtyy ranskalaisseura Roanneen

Susijengin heittäjä-ässä Antti Kanervo, 27, siirtyy tulevaksi kaudeksi ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun 192-senttinen takamies on tehnyt sopimuksen ranskalaisen Roannen kanssa. Viimeiset kaksi kautta Kauhajoen Karhussa viihtyneen Kanervon uusi seura Roanne pelaa Ranskan Pro B:tä tavoitteenaan nousta takaisin Pro A:han.

Juho Nenonen loppukaudeksi Argentiinan liigaan

Salon Vilppaan kanssa erinomaisen kauden päättänyt Tapiolan Hongan kasvatti Juho Nenonen, 28, siirtyy ensimmäisenä suomalaispelaajana kautta aikain Argentiinan liigaan. 202-senttisen Nenosen värväsi loppukaudeksi riveihinsä Argentiinan Liga A:n pudotuspelipaikkaa vahvasti havitteleva Regatas Corrientes.

ASVEL Basket puolusti Katajan kumoon Joensuussa

Ranskan koripallojättiläinen ASVEL Basket antoi Kataja Basketille FIBA Europe Cupissa oivan oppitunnin puolustamisesta voittamalla LähiTapiola Areenalla 64-72 (29-35). Tappiosta huolimatta Kataja voi olla selkä suorana, koska hyökkäyspään vaikeuksista huolimatta joensuulaiset taistelivat oman puolustuspäänsä ansiosta voitosta vielä pari minuuttia ennen loppusummeria.

Ranskan jättiläinen ASVEL saapuu Katajan vieraaksi keskiviikkona

FIBA Europe Cup -juna pysähtyy huomenna keskiviikkona 20.1. jälleen Joensuussa, jossa Kataja Basketilla on edessä yksi kaikkien aikojen kovimmista haasteistaan. Vastustaja, ranskalainen ASVEL Basket, on lohkon ennakkosuosikki ja 17 Ranskan mestaruuden sekä lähes 500 kansainvälisen ottelun tuomalla kokemuksella todellinen koripallojättiläinen.

Kataja piti hermonsa, Krka Novo Mesto kaatui Joensuussa

Joensuulainen Kataja Basket nappasi ensimmäisen voittonsa FIBA Europe Cupin jatkolohkossa, kun slovenialainen Krka Novo Mesto kaatui LähiTapiola Areenalla 1441 katsojan edessä 89-82 (45-34). Kataja johti pitkään yli kymmenellä pisteellä, mutta sinnikkään slovenialaiset kirivät tasoihin ja johtoon. Kotiyleisön riemuksi Kataja piti päänsä ja sinetöi voiton viimeisillä minuuteilla.

Kataja viimeisteli voiton tyylillä FIBA Europe Cupissa

Kataja Basket veti FIBA Europe Cupissa slovakialaiselta MBK Rieker Komarnolta maton alta päätösneljänneksellä, mikä takasi joensuulaisille 72-85 (38-41) -vierasvoiton. Thomas Scrubbin kolmonen viisi minuuttia ennen loppusummeria johdatti Katajan 14-0-juoksuun, joka lamautti kotijoukkueen pisteettömäksi liki neljäksi minuutiksi.

Turkin huippuseura Besiktas leireilemään Kisakallioon, kohtaa harjoitusottelussa Seagullsin

Kaksinkertainen Turkin liigan mestari Besiktas saapuu Suomen pitämään viikon mittaisen harjoitusleirin Kisakallion Susi Training Centeriin. Korisliiga-joukkue Helsinki Seagulls saa vieraakseen Besiktaksen Töölön Kisahalliin torstaina 3.9.

Markus Molenius siirtyy Ruotsin pääsarjaan

202-senttinen laituri Markus Molenius, 23, siirtyy Kauhajoen Karhusta Ruotsin pääsarjassa pelaavan Jämtlandin riveihin. Forssan Koripoikien kasvatti Molenius viiletti Korisliigassa yhteensä viisi kautta, joista kaksi viimeistä Kauhajoella, ennen siirtymistään Ruotsiin.

Pieti Poikola siirtyy valmentamaan Islantiin

Tampereen Pyrintöä kaudella 2014-15 Korisliigassa luotsannut ja Tanskan miesten maajoukkueen päävalmentaja Pieti Poikola suuntaa ulkomaille, Pohjois-Islannissa Sauðárkrókurin kaupungissa sijaitsevan Tinndastollin päävalmentajaksi.

28.2.2015 16:03 Suomalaiset ulkomailla

Pyrinnön maajoukkuemies Lehto siirtyy Italian pääsarjaan

Korisliigan mestaruutta puolustavan Tampereen Pyrinnön kasvatti ja joukkueen kapteeni Antero Lehto siirtyy loppukaudeksi Italian pääsarjassa Serie A:ssa pelaavan Pallacanestro Varesen riveihin. Suomen viime kesän MM-joukkueeseen kuuluneen Lehdon ja Varesen sopimus kattaa loppukauden, jonka jälkeen Lehto siirtyy 1.6. takaisin Pyrintöön, jonka kanssa hänellä on sopimus kauden 2017 loppuun asti.

Näytä lisää vastaavia