17.6.2015 Kauhajoen Karhu on solminut pelaajasopimuksen Samuli Vanttajan, 24, kanssa, joka siirtyy Pohjanmaalle KTP Basketin paidasta. Aikaisemmin urallaan Vanttaja on edustanut pääsarjatasolla Espoon Honkaa sekä Kouvoja.

Samuli Vanttaja siirtyy kotkalaisväreistä Kauhajoen oranssipaitoihin. Kuva: Kai Kilappa.
210-senttinen Vanttaja kirjautti päättyneellä Korisliiga-kaudella tilastoikseen 4,8 pistettä (koko uran yhden ottelun piste-ennätys 21) ja 4,1 levypalloa ottelua kohden, mutta joutui olemaan loppukauden sivussa loukkaantumisen takia.
- Polvivamman kuntoutus on edennyt hyvin ja olen mukana joukkueen yhteisissä harjoituksissa kesällä, Vanttaja valoitti kuntoutumisensa tilannetta.
- Pelasin Toiviaisen alaisuudessa KTP:ssä toissa kaudella ja tykkäsin hänen tyylistään valmentaa. Olin kuullut pelkkää hyvää Karhun organisaatiosta ja heidän tyylistään hoitaa asioita. Sen lisäksi Karhulle on muodostumassa kilpailukykyinen joukkue.
Vanttajan palkintokaapista löytyy kaksi SM-kultaa A-pojista kausilta 2008-09 sekä 2009-10 Tapiolan Hongan paidasta ja A-poikien SM-pronssi (2007-08). Korisliigasta mitalit löytyvät SM-kullan merkeissä Espoon Hongan riveissä (2007-08) sekä SM-pronssi päättyneeltä kaudelta KTP Basketin paidassa.
Nuorten maaotteluita tarkkakätisen heittäjän vyöltä löytyy yhteensä 85 kappaletta, joissa pisteitä on syntynyt 5,8 per ottelu.
- Saatiin isoon päähän hyvä puuttuva palanen. Samuli pystyy pelaamaan molempia korinaluspaikkoja, joten se auttaa meitä todella paljon, joukkueen päävalmentaja Sami Toiviainen mietti seuran tiedotteessa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.