8.1.2021 10:11 Sara Rokkanen on palannut pelaamaan Espanjaan, kun 24-vuotias Susiladies-pelaaja on tehnyt sopimuksen Liga Femenina 2:ssa pelaavan CB Andratxin kanssa. Rokkanen on aiemmin tällä kaudella pelannut Espanjan pääsarjaa Bembibressä ja Ruotsin Damliganin Helsingborgissa.
Sara Rokkanen palaa Espanjaan; tällä kertaa kakkossarjaan. Kuva: Ville Vuorinen.
Bembibren jälkeen Rokkanen teki lyhyen sopimuksen Ville Tuomisen valmentaman Helsingborgin kanssa, jossa hän ehti pelata kolme ottelua tilastoiden keskimäärin 12,3 pistettä, 7,0 levypalloa ja 2,3 syöttöä ottelua kohden.
Rokkanen aloitti ammattilaisuransa syksyllä Liga Femeninassa pelanneessa Bembibressä, joten kyseessä on paluu Espanjaan.
– Olen innoissani uudesta mahdollisuudesta taas uudessa sarjassa. Hauska nähdä, miten koristyylit vaihtuu sarjasta sarjaan, Rokkanen aloittaa.
– Koska henkilökohtaisesti on ollut rikkinäinen kausi, niin agentin mukaan tässä kyseisessä joukkueessa minulla olisi iso rooli ja tulisin auttamaan joukkuetta paljon. Pääsisin taas pelaamaan ja pitämään hauskaa koriksen kanssa.
Rokkanen ehti jo pelata ensimmäisen ottelunsa uudessa joukkueessaan, kun Andratx hävisi Sant Andrialle 51-100. Rokkanen oli joukkueensa paras pistenainen 17 pisteellä ja viidellä levypallolla.
Andratx on Espanjan kakkossarjan Liga Femenina 2:n C-lohkon hännillä ja joukkue on voittanut kuluvalla kaudella vasta yhden ottelun.
– Joukkueen tavoitteena on mennä peli kerrallaan, parantaa suoritusta edellisestä ja oppia. Mennä joka peliin sydämellä ja taistella.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.
Awak Kuierin Reyer Venezia ei jättänyt mitään sattuman varaan Italian Serie A1:n puolivälierissä, vaan eteni vakuuttavasti välieriin. Unkarissa Sara Bejedin mitalihaaveet kaatuivat ja Saksassa saatiin välierät käyntiin.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA putosivat leikistä pois juuri ennen finaalia, kun UCLA hävisi Final Four -ottelussa UConnille 85-51.
Yhdysvaltojen NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA marssivat viikonloppuna Final Fouriin, kun UCLA kaatoi ensin Ole Missin ja sitten LSU:n.
Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan mestaruuden jahtia, kun Saarlouis Royals eteni välieriin suoraan kolmella voitolla. Veera Pirttisen ja Niko Kuusen kaudet tulivat sen sijaan päätökseen. Unkarissa saatiin myös pudotuspelit vauhtiin.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.
Saksan Bundesliigassa puolivälierät käynnistyivät Roosa Lehtorannan ja Veera Pirttisen osalta vahvasti. Awak Kuier loisti jälleen Italiassa.