Sarcevic siirtyy Honkaan, Iisalolle pitkä jatkosopimus

3.5.2011 Korisliigassa pelaava Espoon Honka on solminut kaksi merkittävää pelaajasopimusta. Uudenkaupungin Korihaita viisi edellistä kautta edustanut bosniahertsegovinalainen Bojan Sarcevic, 23, siirtyy espoolaisseuraan kahden vuoden mittaisella sopimuksella. Maajoukkuemies Tuomas Iisalo, 28, on puolestaan solminut Hongan kanssa kolmen vuoden jatkosopimuksen.

Maajoukkuemies Tuomas Iisalo jatkaa Espoossa kolmivuotisella sopimuksella.

Bojan Sarcevic siirtyy viiden Korihait-kauden jälkeen Hongan riveihin. Kuvat: Francois Perthuis.

- Sarcevic oli siirtomarkkinoiden yksi mielenkiintoisimmasta nimistä ja on hienoa, että hän valitsi seurakseen Hongan. Meillä on isot odotukset hänen osaltaan, kertoo Hongan manageri Sampsa Rekonen.

Sarcevic pelasi päättyneen kauden Korihaissa 12,5 pisteen ja 3,9 levypallon tehoilla. Taitavan, 190-senttisen takamiehen käsistä lähti edelleen 3,5 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.

Korihait selvisi Sarcevicin avustuksella Korisliigan välieriin, joissa se joutui tunnustamaan mestaruutta puolustavan Tampereen Pyrinnön paremmakseen.

- Sarcevic on nuori ja kehittyvä pelaaja. Hän esitti viime kaudella ehdottomasti parastaan tähän mennessä, sanoo Rekonen.

Loviisan Koripallohokin kasvatti Iisalo kokosi kaudella 2010-11 Korisliigassa 11,4 pisteen ja 2,9 levypallon tehot. Kansainvälisessä VTB United -liigassa vastaavat lukemat kirjattiin 6,8/3,2.

Korisliigan otteluissa tarkkakätinen Iisalo upotti kolmen pisteen heittonsa 38,7 prosentin (113/292) tarkkuudella. Sihti oli sarjan kymmenenneksi tarkin kyseiseltä etäisyydeltä.

- Iisalon perässä oli toki muitakin seuroja, joten olemme erittäin tyytyväisiä siitä, että runkopelaajamme sitoutui Honkaan näin pitkällä jatkosopimuksella, toteaa Rekonen.

Tuleva pelikausi on Iisalolle jo uran 11:s maan pääsarjassa. Hän on Hongan lisäksi edustanut liigatasolla Kouvoja.

195-senttinen Iisalo on pelannut urallaan 49 miesten ja 19 nuorten maaottelua Suomi-paidassa. 

 
30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

Näytä lisää vastaavia