Sarjajumbo Kauhajoki vahvistuu

22.1.2008 Kauhajoen Karhu on vahvistanut joukkuettaan kokeneilla Eric Washingtonilla ja Glen Whisbyllä. NBA:ssakin pelannut Washington siirtyy Kauhajoelle Tampereen Pyrinnöstä. Whisby on 35-vuotias korinaluspelaaja, joka on ansainnut leipäänsä jo pitkään Euroopan huippusarjoissa.

Kauhajoki pyrkii uusilla hankinnoillaan jättämään Korisliigan peränpitäjän paikan. Valmentaja Greg Gibsonin mukaan hänen ryhmänsä on useassa liigaottelussa kärsinyt kokemuksen puutteesta ja niinpä uudet pelaajat ovat kokeneita pelimiehiä.  

192-senttinen ja 33-vuotias Washington saapui Suomeen ja Tampereelle jo viime kaudella. Miehen nilkkavamma ennen joulua pakotti Pyrinnön hankkimaan korvaajan Washingtonille. Kun Pyrinnön pelit ovat uuden, isompikokoisen ulkomaalaistrion kanssa luistaneet, jäi Washington vaille peliaikaa.

- Eric Washington tuo joukkueeseemme runsaasti kokemusta ja sen lisäksi heitto- ja levypallovoimaa. Olen erittäin iloinen, että saimme Washingtonin kaltaisen pelaajan ryhmäämme, kommentoi Karhu-luotsi Greg Gibson.

Korisliigassa tällä kaudella 17,7 pisteen ja 7,3 levypallon keskiarvot kirjauttanut Washington siirtyy Kauhajoelle seurojen välisellä 30 päivän vuokrasopimuksella. Washingtonin paluu Tampereelle on mahdollinen, mutta myös miehen jatkaminen Kauhajoella kauden loppuun.

203-senttinen ja 35-vuotias Glen Whisbyn toivotaan tuovan Kauhajoelle rutkasti lisää levypallovoimaa. Mikäli mies on pelikunnossa, on häneltä sitä lupa odottaakin.

Whisby on urallaan pelannut mm. Espanjassa, Italiassa, Ranskassa, Turkissa ja Venäjällä. Viime kaudella hän edusti Ranskan ykkösliigassa Hyeres-Toulonia kirjauttaen tehoikseen 7,8 pistettä ja 7,1 levypalloa 19,4 peliminuutissa.

- Joukkueemme levypallopeli on ailahdellut liikaa, joten luonnollisesti toivotan Whisbyn kaltaisen levypallospesialistin erittäin tervetulleeksi Karhun joukkueeseen, kertoi Gibson.

Sekä Washington että Whisby ovat edustuskelpoisia Kauhajoen väreissä. Seuraavan kerran Karhu on tositoimissa keskiviikkona, jolloin Karhu matkustaa Kotkaan KTP Basketin vieraaksi.

Uusien pelaajien myötä sarjanousija Kauhajoella on riveissään viisi ulkomaista pelaajaa. Ottelukohtaisesti Kauhajoki peluuttaa kuitenkin vain kolmea, seurojen sopiman lukumäärän mukaisesti.

Whisbyn sopimus sisältää kahden viikon koeajan.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

11.5.2026 10:01 Korisliiga

Nuori laituri Veeti Ulander jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 13:40 Korisliiga

Valtteri Mervola jatkaa Pyrinnössä

 Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

Näytä lisää vastaavia