29.9.2019 08:03 Sasu Salin oli entisessä kotihallissaan huimassa iskussa siivittäessään Teneriffan voittoon Malagasta. Roope Ahonen, Matti Nuutinen ja Jamar Wilson pääsivät myös nauttimaan voitoista.

Sasu Salin oli iskussa entisessä kotihallissaan. (Kuva: Ville Vuorinen)
Salinin heitot löysivät hyvin tiensä sukkaan entisessä kotihallissaan ja hän rokotti Malagaa yhteensä 24 pisteen edestä. Salin Teneriffa otti ohjakset käsiinsä kolmannella neljänneksellä ja näytti karkaavan jo selvään voittoon. Malaga nousi lopussa vielä neljän pisteen päähän, mutta Salin lopetti Malagan pyristelyt laittamalla kolmosen sukkaan 17 sekuntia ennen loppua kasvattaen eron seitsemään ja sinetöi vielä loppulukemat 88-80 (38-41) ottelun viime sekunneilla.
- Tuntui kivalta pelata. Ennen peliä oli pientä ekstrayritystä ja hyvin sujui, vaikka alussa heitto ei ihan osunutkaan. Ja tuntui aika hyvältä voittaa, Salin hehkutti ottelun jälkeen.
Pisteiden lisäksi Salin koristeli tilastojaan 24 minuutissa yhdellä levypallolla, yhdellä syötöllä ja neljällä riistolla.
Ottelutilastot
Sarjaporrasta alempana LEB Orossa Roope Ahosen Breogan aloitti kautensa selvällä 91-68 (56-26)-voitolla Tau Castellosta. Ahonen merkkautti viisi pistettä, neljä syöttöä ja riiston.
Ottelutilastot
Matti Nuutisen edustama Oviedo tuuletti niin ikään voittoa joukkueen kaataessa kotonaan Palman 70-61 (34-31). Nuutinen taisteli kuusi pistettä ja kolme levypalloa.
Ottelutilastot
Alex Murphyn Gipuzkoa Basket sen sijaan taipui Granadan vieraana 58-68 (30-40). Avausviisikossa ollut Murphy heitti kahdeksan pistettä ja kahmi neljä levypalloa.
Ottelutilastot
LEB Platassa Edon Maxhuni oli jälleen Gran Canarian paras pistemies, mutta se ei riittänyt voittoon, kun Prat piti pisteet kotonaan 100-84 (42-49)-voitolla. Maxhuni tilastoi komeasti 17 pistettä, yhden levypallon, viisi syöttöä ja riiston reilussa 24 minuutissa. Gran Canaria on hävinnyt molemmat pelinsä.
Ottelutilastot
Ranskan ProA:ssa Jamar Wilsonin Bourg Basket haki 93-87 (50-38)-voiton Pau-Lacq-Orthezin vieraana. Wilson upotti viisi pistettä, otti kolme levypalloa, antoi yhden syötön ja riisti kertaalleen. Bourg Basket on voittanut kauden molemmat pelinsä.
Ottelutilastot
Lassi Tuovin luotsaama Strasbourg koki kirvelevän 88-89 (46-54)-tappion ASVEL Lyon-Villeurbannelle. Tappio oli Strasbourgin kauden toinen.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:n Leaders cupissa Ilari Seppälän Aix-Maurienne hävisi Antibesin vieraana 70-84 (34-42). Avausviisikossa ollut Seppälä tilastoi 25 minuutissa seitsemän pistettä, yhden levypallon ja yhden syötön.
Ottelutilastot
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Gmunden Swans murjoi Itävallan liigan kauden avauksessa Vienna Timberwolvesin maanrakoon numeroin 94-49 (54-30).
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.New season, new Team! Always nice to start the season with W! #austriansuperleague #swansgmunden pic.twitter.com/xwO9HWIvzH
— Anton Mirolybov (@AntonMirolybov) September 28, 2019
Daniel Janssonin valmentama Ulm eteni Saksan cupissa jatkoon voittamalla Vechtan 88-71 (56-33).
Ottelutilastot
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.