25.3.2023 11:30 Korisliiga-puolivälierissä kohtaavat sunnuntaina 26. maaliskuuta Helsinki Seagulls ja BC Nokia sekä Kataja Basket ja KTP-Basket.
Suomen Cupin finaalissa kohdanneet Seagulls ja Kataja Basket aloittavat puolivälieräurakkansa sunnuntaina. Kuva: Ville Vuorinen
Miesten Korisliigan puolivälierien toisena iltana nähdään jälleen kaksi ottelua. Niistä ensimmäisessä runkosarjan toisen sijan itselleen lunastanut Helsinki Seagulls metsästää jälleen pääsylippua pidemmälle playoffeihin vastassaan alemmasta jatkosarjasta sarjataulukon seitsemännelle sijalle ponnistanut BC Nokia.
Seagullsille oli viimeiseen otteluun asti tarjolla jopa koko runkosarjan voitto, mutta lopulta ratkaiseva peli päättyi kaksi pistettä vastustajan hyväksi. Noista kahdesta pisteestä huolimatta Seagullsin takamies–laituri Okko Järvi laskee tähänastisen kauden ehdottomasti onnistuneeksi, kun ottaa huomioon, kuinka vaikean alun seura kauteen sai.
– Tulin itse uutena joukkueeseen, ja muutenkin kokoonpanosta meni isompi osa uusiksi kuin viime vuosina oli totuttu. Aloitimme voittotilastolla 2–4, mutta loppujen lopuksi koko kaudelta kertyi vain seitsemän tappiota, joten olen ehdottomasti tyytyväinen, Järvi kertoo.
Nyt playoffien avauskierroksella vastaan asettuva BC Nokia ei voittotilastojen valossa ole pelannut läheskään yhtä laadukasta kautta, mutta Järvi muistuttaa siitä huolimatta, että kyseessä on Seagullsille kaikkea muuta kuin helppo vastus.
– Toki tässä on selkeä ennakkosuosikkiasetelma, koska meillä on kotietu ja viisi sijaa korkeampi sijoitus, mutta toisaalta alkukaudesta olemme myös hävinneet Nokialla. Tiedän kokemuksesta, että heidän hallinsa on vastustajalle hyvin nihkeä paikka, ja Nokia osaa pelata erittäin ärsyttävää koripalloa.
Samoin kuin Seagullskin, myös BC Nokia on nostanut tasoaan jatkuvasti kauden edetessä. Sen ansiosta joukkueen kapteeni Antero Lehto uskoo seuransa mahdollisuuksiin tilastollisista voimasuhteista huolimatta.
– Totta kai tiedostamme olevamme altavastaaja ja Seagullsin mankeli tulee olemaan vieläkin kovempi kuin alkukaudesta, mutta olemme pystyneet kauden aikana kehittymään ja saamaan itseluottamusta. Se itseluottamus on tässä hommassa kyllä ihmeen tehokas huume.
Nokian taival alemmassa jatkosarjassa päättyi siinä mielessä huikeissa merkeissä, että viimeiset seitsemän ottelua toivat joukkueelle voiton. Lehto toteaakin, että olisi käsittämätöntä olla sellaiseen tilanteeseen mitään muuta kuin tyytyväinen.
– Se kertoo siitä, kuinka hyvin olemme viime aikoina hitsautuneet yhteen. Lähtökohta on se, että meidän täytyy saada pidettyä puolustuksemme korkeimmalla tasollaan, sillä se on ollut hyvää koko kauden. Mutta kummasti tässä lajissa täytyy silti korejakin tehdä, ja se on ollut meille se vaikea osuus. Heitonvalinnat tulevat olemaan meillä todella tärkeässä osassa Seagullsia vastaan.
Illan otteluista jälkimmäinen pelataan puolestaan Joensuussa. Kataja Basket onnistui kaivamaan ylemmästä jatkosarjasta itselleen kolmannen sijan ja kotiedun, kun taas vastustaja KTP-Basket jäi lopulta kuudennelle eli ylemmän sarjan viimeiselle sijalle.
Katajan päävalmentaja Petri Virtanen toteaa, ettei sijoituksista huolimatta näe Joensuun ja Kotkan välisissä puolivälierissä kovinkaan selkeää ennakkosuosikkia.
– Meidänkin kotietumme varmistui vasta viimeisellä kierroksella, ja se kertoo erittäin paljon sarjan tasaväkisyydestä. Sen lisäksi on tärkeä huomata, että Kotka on voittanut neljästä meidän välisestä kohtaamisestamme kolme.
Tässä kohtaamisessa kaikki on siis auki ja paikka välierissä tyrkyllä tasaväkisesti kummalle tahansa. Virtanen osaakin nopeasti mainita tärkeimmät osa-alueet, joita harjoituksissa on viime päivät teroitettu.
– Meillä on ollut mukavasti nouseva käyrä tässä viimeiset viikot, ja pelimme on mennyt eteenpäin. Kotkaa vastaan erityisesti siirtymäpuolustuksemme ja puolinopeiden palloskriinien puolustaminen tulevat olemaan suuressa roolissa.
KTP:n laituri Juho-Matti Henttonen lähtee sarjaan yhtä avoimin mielin, vaikka toteaakin, että jos valita täytyy, niin kenties vastustaja täyttää paperilla ennakkosuosikin kriteerit aavistuksen paremmin. Siitä huolimatta KTP:n kausi on ollut hänelle positiivinen kokemus, ja toisaalta hän näkee tämänhetkisessä pudotuspeliasetelmassa myös yllättävän onnenkantamoisen.
– Olisimme voineet paremminkin pelata voittojen valossa, mutta toisaalta uskallan väittää, että Joensuu on meille ehdottomasti sopivampi vastus kuin Vilpas olisi ollut, joten tilannehan on sinänsä meille vain hyvä.
Paljon korin alla irtopalloista painiva Henttonen vaikuttaa kaikin puolin valmiilta koitokseen, vaikka vastustajan vahvuudet ovatkin hyvin pitkälti samalla tontilla.
– Heillä on todella hyviä isoja pelaajia, joten meidän täytyy vastata heidän fyysisyyteensä ja pitää levypallot omissa käsissä. He pääsevät hyökkäyslevyistä helposti juoksemaan kenttää. Tasainen aggressiivinen puolustus on meidän vahvuutemme, joten sitä tarvitaan nyt. Lähdemme heti liikkeelle hyvällä intensiteetillä ja aiemmat voitot mielessä.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.