Seagulls ja Tarmo avausvoittoihin Divari A:n välierissä

4.4.2014 Divari A:n välieräavauksessa kotijoukkueet Helsinki Seagulls ja Porvoon Tarmo aloittivat voitokkaasti. Seagulls käänsi tiukan kamppailun Tampereen Pyrintö II:sta vastaan edukseen, kun taas Tarmo vei BC Nokiaa vähänumeroisesti.

Melvin Bakerin ja "Gullsien" kokemus näytteli isoa osaa Pyrintö II:ta vastaan.

Joel Heinikoski ja Porvoon Tarmo taistelivat voiton BC Nokian nenän edestä. Kuvat: Francois Perthuis.

Töölön Kisahallissa kummankin joukkueen puolustus oli ottanut erityisvartiointiin vastustajan tähdet: Seagullsien keskittyessä kanadalaisvahvistus Yannick Anzuluni vartiointiin tuplausten kautta, Pyrintö liimasi yhden puolustajan Josh Gonnerin pelipaitaan kiinni.


Seagulls aloitti ottelun terävästi 7-0, mutta alkushokin jälkeen tamperelaiset pääsivät pelin mukaan ja ottelu eteni tasaisesti. Lopussa ”Gullsien” raaka kokemus ratkaisi ja kotijoukkue kiskoi itsensä 86-78 (44-35) -kotivoittoon.

Kotijoukkueen Melvin Baker (24/1) teki oivan päivätyön, mutta myös Gonner (11/5), Tuukka Kulha (11/1), Jarkko Kyllönen (10/1) ja Elias Kajander (10/5) kunnostautuivat pisteidenteossa.

Anzuluni taiteili 20 pistettä ja 12 levypalloa. Henri Välimaa (12/3), Justus (16/4) ja Lassi Kilpinen (12/6) pääsivät myös kaksinumeroisille pistelukemille ”Kakkoselta”.


Tarmo vähäpisteisesti BC Nokiaa etevämpi


Kokonhallissa Tarmo irrottautui BC Nokian ikeestä toisella neljänneksellä viimeisteli pelin lopputuloksella 59-53 (29-23).

Vähäkorisessa ottelussa nokialaiset pääsivät takaa-ajoasemassa parhaimmillaan kolmen pisteen päähän kolmannella neljänneksellä tilanteessa 37-34, mutta porvoolaiset pitivät päänsä kylmänä ja eivät horjuneet.

Chris McEachin oli Tarmon hyökkäyksen pää ja vasara heittämällä 17 pistettä ja jakamalla 4 syöttöä. Myös Joel Heinikosken (11/2) esitys oli kehujen arvoinen.

Nokia jäi Michael Andersonin (20/8) ja Andre Jonesin (14/7) varaan.

 

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 17:02 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 49

Panttereille on tällä hetkellä vaikea löytää pysäyttäjää miesten I divisioona B:ssa. Pyrintö Akatemia ja Espoo Basket Team II jatkavat tappiottomina naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket palasi voittojen tielle ja Lappeenrannan NMKY otti tärkeän voiton.

10.12.2025 11:47 NCAA

Meri Kanerva vauhdissa Xavierin kolmen voittoputkessa – Venla Ulander läväytti 21 pistettä, 10 levypalloa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.

10.12.2025 11:11 NCAA

Olavi Suutela murtautunut Oregon Staten viisikkoon – Eemeli Yalaholle tupla-tupla NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

Näytä lisää vastaavia