4.4.2014 Divari A:n välieräavauksessa kotijoukkueet Helsinki Seagulls ja Porvoon Tarmo aloittivat voitokkaasti. Seagulls käänsi tiukan kamppailun Tampereen Pyrintö II:sta vastaan edukseen, kun taas Tarmo vei BC Nokiaa vähänumeroisesti.

Melvin Bakerin ja "Gullsien" kokemus näytteli isoa osaa Pyrintö II:ta vastaan.

Joel Heinikoski ja Porvoon Tarmo taistelivat voiton BC Nokian nenän edestä. Kuvat: Francois Perthuis.
Töölön Kisahallissa kummankin joukkueen puolustus oli ottanut erityisvartiointiin vastustajan tähdet: Seagullsien keskittyessä kanadalaisvahvistus Yannick Anzuluni vartiointiin tuplausten kautta, Pyrintö liimasi yhden puolustajan Josh Gonnerin pelipaitaan kiinni.
Seagulls aloitti ottelun terävästi 7-0, mutta alkushokin jälkeen tamperelaiset pääsivät pelin mukaan ja ottelu eteni tasaisesti. Lopussa ”Gullsien” raaka kokemus ratkaisi ja kotijoukkue kiskoi itsensä 86-78 (44-35) -kotivoittoon.
Kotijoukkueen Melvin Baker (24/1) teki oivan päivätyön, mutta myös Gonner (11/5), Tuukka Kulha (11/1), Jarkko Kyllönen (10/1) ja Elias Kajander (10/5) kunnostautuivat pisteidenteossa.
Anzuluni taiteili 20 pistettä ja 12 levypalloa. Henri Välimaa (12/3), Justus (16/4) ja Lassi Kilpinen (12/6) pääsivät myös kaksinumeroisille pistelukemille ”Kakkoselta”.
Kokonhallissa Tarmo irrottautui BC Nokian ikeestä toisella neljänneksellä viimeisteli pelin lopputuloksella 59-53 (29-23).
Vähäkorisessa ottelussa nokialaiset pääsivät takaa-ajoasemassa parhaimmillaan kolmen pisteen päähän kolmannella neljänneksellä tilanteessa 37-34, mutta porvoolaiset pitivät päänsä kylmänä ja eivät horjuneet.
Chris McEachin oli Tarmon hyökkäyksen pää ja vasara heittämällä 17 pistettä ja jakamalla 4 syöttöä. Myös Joel Heinikosken (11/2) esitys oli kehujen arvoinen.
Nokia jäi Michael Andersonin (20/8) ja Andre Jonesin (14/7) varaan.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 12.4.2026. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.