4.4.2014 Divari A:n välieräavauksessa kotijoukkueet Helsinki Seagulls ja Porvoon Tarmo aloittivat voitokkaasti. Seagulls käänsi tiukan kamppailun Tampereen Pyrintö II:sta vastaan edukseen, kun taas Tarmo vei BC Nokiaa vähänumeroisesti.

Melvin Bakerin ja "Gullsien" kokemus näytteli isoa osaa Pyrintö II:ta vastaan.

Joel Heinikoski ja Porvoon Tarmo taistelivat voiton BC Nokian nenän edestä. Kuvat: Francois Perthuis.
Töölön Kisahallissa kummankin joukkueen puolustus oli ottanut erityisvartiointiin vastustajan tähdet: Seagullsien keskittyessä kanadalaisvahvistus Yannick Anzuluni vartiointiin tuplausten kautta, Pyrintö liimasi yhden puolustajan Josh Gonnerin pelipaitaan kiinni.
Seagulls aloitti ottelun terävästi 7-0, mutta alkushokin jälkeen tamperelaiset pääsivät pelin mukaan ja ottelu eteni tasaisesti. Lopussa ”Gullsien” raaka kokemus ratkaisi ja kotijoukkue kiskoi itsensä 86-78 (44-35) -kotivoittoon.
Kotijoukkueen Melvin Baker (24/1) teki oivan päivätyön, mutta myös Gonner (11/5), Tuukka Kulha (11/1), Jarkko Kyllönen (10/1) ja Elias Kajander (10/5) kunnostautuivat pisteidenteossa.
Anzuluni taiteili 20 pistettä ja 12 levypalloa. Henri Välimaa (12/3), Justus (16/4) ja Lassi Kilpinen (12/6) pääsivät myös kaksinumeroisille pistelukemille ”Kakkoselta”.
Kokonhallissa Tarmo irrottautui BC Nokian ikeestä toisella neljänneksellä viimeisteli pelin lopputuloksella 59-53 (29-23).
Vähäkorisessa ottelussa nokialaiset pääsivät takaa-ajoasemassa parhaimmillaan kolmen pisteen päähän kolmannella neljänneksellä tilanteessa 37-34, mutta porvoolaiset pitivät päänsä kylmänä ja eivät horjuneet.
Chris McEachin oli Tarmon hyökkäyksen pää ja vasara heittämällä 17 pistettä ja jakamalla 4 syöttöä. Myös Joel Heinikosken (11/2) esitys oli kehujen arvoinen.
Nokia jäi Michael Andersonin (20/8) ja Andre Jonesin (14/7) varaan.
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.
Kesäkuussa 2027 Espoossa pelattaviin naisten koripallon EM-kotikisoihin haetaan nyt tapahtumalähettiläitä eri puolilta maata.
Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston järjestämä täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.
Kolmanteen MM-karsintaikkunaan valmistautuvan Susijengin kesä on täydessä käynnissä. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on lähettänyt 42 pelaajalle kutsun alkukesän perinteiseen Open Gym -leiritykseen, jossa eturivin pelaajat niin kotimaasta, Euroopan ammattilaiskentiltä kuin Atlantin takaakin kerääntyvät yhteen.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.
Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.
Koripalloliitto vaihtaa kaikissa valtakunnallisissa aikuisten ja nuorten sarjoissa käytettävän tilastointiohjelman. Uuden ohjelman käyttöön järjestetään kesän ja syksyn aikana kohdennettua koulutusta eri tasoisille tilastonpitäjille.