Seagulls kaatoi unisen Karhun

4.4.2016 Helsinki Seagulls nousi maanantai-iltana tasoihin puolivälieräsarjassa Kauhajoen Karhua vastaan. Otteluvoitot 1-1 –tilanteeseen tasoittanut peli oli alusta asti helsinkiläisten hallussa, eikä Karhu saanut missään vaiheessa peliään kulkemaan kotiotteluistaan tutulla tasolla Seagullsin karatessa turvalliseen 69-43 (38-24) –voittoon.

Antto Nikkarisen johtama Seagulls tasoitti otteluvoitot Karhua vastaan lukemiin 1-1. Kuva: Francois Perthuis

Helsinki Seagulls tasoitti puolivälieräsarjan otteluvoitot Kauhajoen Karhua vastaan maanantain ainoassa Korisliigan ottelussa. Aggressiiviseen puolustukseen pelinsä perustava Seagulls ei päästänyt Karhua missään vaiheessa pelaamaan omilla mukavuusalueillaan ja karkasi lopulta vakuuttavaan 69-43 (38-24) –kotivoittoon.

Maanantain kamppailun ratkaisutekijöiksi nousi Seagullsin puolustuksen lisäksi Karhun surullinen heittopäivä. Kolmoset joukkue kivitti rautoihin 7% tarkkuudella, eikä kahden pisteen heittojen 39% osumatarkkuuskaan varsinaisesti ilon aiheita tarjoa.

Seagulls käytti vierailijoiden huonon heittopäivän armotta hyväkseen ja onnistui juoksemaan kenttää riittävän tehokkaasti Karhun pitkistä ohiheitoista. Samalla Seagullsin hyökkäyspelaaminen sai selkeästi virtaa joukkueen vahvasta puolustuspään esityksestä, kuten 18 koriin johtanutta syöttöä 26 pelitilannekoriin kertoo.

Ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin jo kamppailun kolmannella jaksolla. Karhun avatessa korinteon neljänneksen avausminuutilla ja Samuli Vanttajan tuodessa vierailijat vielä kertaalleen 13 pisteen päähän helsinkiläisistä, paukutti Seagulls vastaukseksi 13-2 –pisteputken ja kasvatti kotijohdon jo 24 pisteeseen.

Päätösjakso oli normaalista pudotuspelikoripallosta poiketen hieman rauhallisempaa pelitempoltaan sekä –kovuudeltaan, joukkueiden pitäessä pääasiassa huolen siitä, että avainpelaajat ovat valmiina ja mahdollisimman tuoreilla jaloilla keskiviikkona pelattavassa ottelusarjan kolmannessa ottelussa. Loppulukemiksi Kisahallin tulostaululle muodostuivat rauhallisen päätösjakson jälkeen Seagullsin 69-43 –voittonumerot.

- Pelaajat tekivät erinomaisen työn. Oli tosi huono peli Kauhajoella, josta osan otan omaan piikkiini. Suurin ero on siinä, että joko uskot omaan juttuun tai et, Kauhajoella kukaan ei uskonut mihinkään, Seagulls-luotsi Mikko Larkas pyöritteli pelin jälkeen.

- Tänään tuli joukkue, joka halusi yrittää ja tehdä yhdessä. Ei mikään maaginen heittopäivä ollut, mutta tämäkin riittää jos vastustaja tekee näin vähän pisteitä.

Seagullsin riveistä kovinta jälkeä maanantaina tekivät joukkueen pisteykkönen Timo Heinonen (17/6) sekä vahvan kokonaissuorituksen tehnyt James Sinclair (12/6/3 syöttöä/2 riistoa).

Karhun kokoonpanosta puhtaat paperit itselleen pelasivat Samuli Vanttaja (8/5) sekä Lawrence Kinnard (9/6/2 syöttöä).

Karhun tekemä pistemäärä 43 on pudotuspelien kaikkien aikojen pienin. Edellinen oli Korihaiden 49 pistettä, joka syntyi maaliskuussa 2008 kun Kouvot löi Korihait numeroin 89-49. Myös ottelun yhteispistemäärä 112 on pudotuspelien kaikkien aikojen pienin. Edellinen ennätys oli 113 pistettä, jonka LrNMKY ja Honka (63-50) keräsivät ottelussaan maaliskuussa 2005.

Ottelutilastot: Seagulls - Karhu

Ottelusarja on tasalukemissa 1-1. Sarjan kolmas ottelu pelataan keskiviikkona.

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia