1.4.2021 20:12 Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.
Timo Heinonen johti Seagullsin voittoon 16 pisteellään. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls ovat päättäneet olla pettämättä yleisöä Korisliigan välierissä. Toisesta ottelusta saatiin hyytävä trilleri, jonka päätteeksi Seagullsin onnistui tasoittaa sarja 1–1:een. Kotikentällään pelannut Vilpas taipui viime hetken käänteiden myötä 74–76.
Vilpas ei todellakaan jäänyt tappiosta huolimatta ottelussa heittopussiksi. Jo hetken näytti, että salolaiset järjestävät toisen perättäisen yllätyksen ja vievät sarjassa jo toisen voiton. Joukkueen piiskasivat lentoon erityisesti heittotuulella olleet takamiehet Deondre Parks Jr. ja Aatu Kivimäki.
Parks heilutti korisukkaa kentän aktiivisimpana 27 pisteen edestä ja osui neljä viidestä kaukoheitostaan. 12 pisteen saldoon päässyt Kivimäki puolestaan osui neljästä kaukoheitostaan kaikki ja on nyt koko välieräsarjassa kerännyt kolmostensa osumatilastoksi häikäisevät 10/11.
Vahvemmaksi osoittautuneen Seagullsin pisteiden tekoa sen sijaan johtivat Timo Heinonen ja Kendale McCullum kumpikin 16:lla. Voittajien isoimman levypallosaldon – seitsemän – puolestaan nappasi vaatimattomassa kuuden pisteen heittovireessä mutta hyvällä puolustusmentaliteetilla esiintynyt veteraanisentteri Tuukka Kotti.
– Tämä on tällaista iskujen vaihtoa, playoff-koripalloa. Tänään oli vähäpisteisempi ottelu kuin viimeksi, mutta näitä on hienoa pelata. Teemme kaikki omalla tontillamme niin paljon kuin pystymme. Joskus käy niin, että jos vastustaja saa pari hyökkäyslevypalloa, niin he saavat siitä buustin ja sitten sitä on entistä vaikeampi kääntää. Pikkuhiljaa lähti kuitenkin lopulta toimimaan meidänkin levypallopelaamisemme, Kotti pohdiskeli Ruudun haastattelussa.
Edit: otsikkoa muutettu 2.4. klo 7.50
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.