10.11.2019 18:59 Marraskuun lopulla 38 vuotta täyttävä Timo Heinonen pelasi ensimmäisenä 700. runkosarjaottelun.

Timo Heinosen ja Antti Kanervon edustama Seagulls otti isänpäivänä kauden yhdeksännen voittonsa. Kuva: Ville Vuorinen
Helsinki Seagulls siirtyi isänpäivän kunniaksi sarjataulukossa jaetulle kärkisijalle, kun Uudenkaupungin Korihait koki kotiparketillaan kovia lukemin 68–108 (35–49). Seagullsilla on nyt yhdeksän voittoa 11 ottelusta, aivan kuin myös Salon Vilppaalla.
Korihait sai kelpo alun sunnuntaiseen otteluun, mutta Seagulls oli lopulta joukkueista tasaisempi ja monin verroin vahvempi. Seagullsilta kuusi pelaajaa takoi yli kymmenen pistettä. Eniten korisukkaa kuluttivat Antti Kanervo (21/3) ja Elijah Stewart (21/2). Myös pelintekijä Trae Bell-Haynes (18/4) pelasi loistokkaasti.
– Tasainen tahti ratkaisi. Pelasimme alusta lähtien suhteellisen ehjän pelin. Jokainen jätkä tuli kentälle hyvällä intensiteetillä, Seagullsin laituri Shawn Huff (11/5) kehui Elisa Viihteen haastattelussa.
Toistaiseksi edelleen ilman voittoja pelanneen Korihaiden tehokkaimmat olivat tuoreimmat hankinnat Jalen Henry (21/7) ja Ernest Zeigler III (14/11/3s). Kaksikko onkin tuonut Korihaille rutkasti lisää urheilullisuutta.
– Meidän puolustuksemme intensiteetti oli tänään aika kohdallaan. Hyökkäyksemme toteutus oli varsinkin kolmannen jakson alussa aika murhaavaa. Hyvin laitettiin siinä kohtaa kolmosetkin sisään aika vapaista paikoista. Siinä sitä eroa syntyi, Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso totesi.
Sunnuntain ainoassa ottelussa tehtiin myös historiaa, sillä jo 21. kauttaan Korisliigassa purakoiva Timo Heinonen (15/5/5s) pelasi peräti 700. runkosarjaottelunsa. Vantaan Pussihukkien kasvatti rikkoi kyseisen rajapiikin ensimmäisenä pelaajana.
– Varmasti joka ikinen valmentaja tässä maassa haluisi tuollaisen pelaajan kuin Timo Heinonen omaan joukkueeseensa. Hän tekee asioita oikein lähestulkoon jokainen kerta, kun parketille astuu. Hän on puolustuksellisesti hyvä ja hän on hyökkäyksellisesti erittäin hyvä heittäjä. Hän pystyy painimaan vähän isompiakin vastustajia vastaan, kun hän on vahva kuin karhu, Laakso alleviivasi Korisliiga-legendan merkitystä joukkueelleen.
Korihait metsästää seuraavaksi avausvoittoaan keskiviikkona, kun vieraaksi saapuu Tampereen Pyrintö. Seagulls puolestaan pelaa samaisena päivänä Turussa.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.