22.3.2015 Helsinki Seagulls varmisti Korisliigassa pudotuspelipaikkansa otettuun 76-65 (34-34) -kotivoiton Kouvoista. Kierroksen toisessa ottelussa KTP-Basket palasi sarjakärjeksi voittamalla Namika Lahden.

Deremy Geiger ja Seagulls varmisti, että helsinkiläisjoukkue nähdään tällä kaudella pudotuspeleissä.

LaMonte Ulmer ja KTP taas nousivat takaisin sarjakärkeen. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Seagullsin pudotuspelipaikka oli jo aiemmin käytännössä varma, mutta sunnuntainen voitto varmisti lopullisesti sen, etteivät pudotuspeliviivan alla olevat joukkueet tavoita enää helsinkiläisiä.
Deremy Geiger heitti koko toisen puoliskon johtaneelle Seagullsille 28 pistettä ja Justin Stommes 15. Kouvoista Jason Conley ja Andre Williamson päätyivät 19 pisteeseen.
Myös Namika Lahdella oli tilaisuus löydä lopullinen sinetti pudotuspelipaikalleen, mutta joukkue ei siinä onnistunut, kun KTP haki Lahdesta 83-73 (35-32) -voiton.
Sarjataulukon kärkeen palannut KTP venytti Namika Lahden tappioputken jo kuuden pelin mittaiseksi.
- Pääsimme hyvään johtoon, mutta lopetimme sen jälkeen pelaamisen. Toinen puolisko oli aika tasainen. Onneksi Jukka Matinen sai viimeisellä jaksolla Ryan Wrightin kuriin, tuumaili KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
LaMonte Ulmer teki KTP:lle 20 pistettä ja Brandon Jefferson 18. Namikan ykkönen oli Ryan Wright 27 pisteellä.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.