30.8.2021 12:13 Lappeenrantalainen Catz on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 25-vuotiaan laiturin Seairra Barrettin kanssa.

Barrett on valmistunut Pennsylvanian yliopistosta. Hän tilastoi viimeisellä yliopistokautenaan 2018-19 21,2 pistettä ja 8,7 levypalloa ottelua kohden.
Ammattilaisuransa Barrett aloitti pelaamalla vajaan kauden Islannissa kaudella 2019–20, jossa hän tilastoi keskimäärin 10,0 pistettä ja 6,8 levypalloa.
- Pitkä prosessi on tullut vihdoin päätökseen ja uskon löytäneeni joukkueeseen hienon pelaajan! Todella urheilullisena pelaajana Seairra tuo mielenkiintoisia elementtejä peliimme. Hän on varsin monipuolinen hyökkääjä, joka kokonsa (183cm) sekä fyysisten ominaisuuksiensa puolesta osoittautunee varsin vaikeaksi puolustettavaksi. Lisäksi yliopistossa puolustuspään ansioista palkintoja saaneena sopii puolustuskonseptiimme mainiosti, luonnehtii päävalmentaja Petri Joukainen jenkkivahvistustaan seuran tiedotteessa.
- Odotan menestyvää kautta uuden joukkueeni mukana ja tiedän, että ominaisuuteni pelaajana ja joukkueen jäsenenä auttavat tavoitteen saavuttamisessa. Tiedän, että Suomi on oletettavasti maailman onnellisin maa ja toivon sen olevan totta, Barrett avaa.
Naisten Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.