7.5.2021 14:13 Uudenkaupungin Korihait on solminut 1+1-mallisen sopimuksen viime kaudella HBA-Märskyssä pelanneen Sebastian Lindbergin kanssa.

16-vuotiaiden SM-kultaa kaudella 2017-18 voittanut Lindberg on esiintynyt nuorten maajoukkueissa yhteensä 23 ottelussa. Kuva: Ville Vuorinen
Lindberg, 18, on Tapiolan Hongan kasvatti, joka on aikuisten tasolla pelannut kasvattajaseuransa lisäksi HBA-Märskyssä I divisioona A:ta.
Viime kaudella Lindberg tilastoi runkosarjassa vajaan 17 minuutin peliajalla keskimäärin 6,4 pistettä. Pudotuspeleissä pistekeskiarvo nousi lukemiin 13,1. Lindberg oli koko I divisioona A:n viidenneksi tarkin kolmen pisteen heittäjä koko kauden ajalta (39,6%).
– Mahtava fiilis päästä pelaamaan Korisliigaa ensimmäistä kertaa, ja uskon että pystyn vaikuttamaan kentällä heti alusta lähtien! Valitsin Korihait, koska sieltä oli selkeästi halua saada mut mukaan. Seuralla on selkeät kehitystavoitteet ja he saivat minut uskomaan niihin, kertoo Lindberg Korihaiden tiedotteessa.
– Tavoite on heti ensi kaudella todistaa pystyväni pelaamaan hyvin Korisliiga-tasolla. Tulevaisuudessa unelmana on tietenkin pelata ammattilaisena ulkomailla.
Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula odottaa nuorukaiselta paljon heittovoimaa ensi kauden joukkueeseen.
– Kaikin puolin mielenkiintoinen pelaaja on kyseessä. Hän pelasi tosi hyvät divarin pudotuspelit keväällä. Katto ei ole tullut vielä vastaan, joten näen kaverissa paljon potentiaalia. Uskon, että tämä on hänelle hyvä ratkaisu tulla Ukiin, ja tietenkin hieno asia meille, kun saadaan Lindberg Korihaihin.
Korihailla on Lindbergin ohella pelaajasopimukset Bojan Sarcévicin, Atte Pertun, Manuel Barnesin, Aamos Nikulan, Tommi Lehtosen ja Jaakko Lahden kanssa. Valmennuksesta vastaa Nikulan kanssa Teemu Turunen.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.