Sebastian Lindberg ja Korihait sopimukseen

7.5.2021 14:13 Uudenkaupungin Korihait on solminut 1+1-mallisen sopimuksen viime kaudella HBA-Märskyssä pelanneen Sebastian Lindbergin kanssa.

16-vuotiaiden SM-kultaa kaudella 2017-18 voittanut Lindberg on esiintynyt nuorten maajoukkueissa yhteensä 23 ottelussa. Kuva: Ville Vuorinen

Lindberg, 18, on Tapiolan Hongan kasvatti, joka on aikuisten tasolla pelannut kasvattajaseuransa lisäksi HBA-Märskyssä I divisioona A:ta. 

Viime kaudella Lindberg tilastoi runkosarjassa vajaan 17 minuutin peliajalla keskimäärin 6,4 pistettä. Pudotuspeleissä pistekeskiarvo nousi lukemiin 13,1. Lindberg oli koko I divisioona A:n viidenneksi tarkin kolmen pisteen heittäjä koko kauden ajalta (39,6%).

– Mahtava fiilis päästä pelaamaan Korisliigaa ensimmäistä kertaa, ja uskon että pystyn vaikuttamaan kentällä heti alusta lähtien! Valitsin Korihait, koska sieltä oli selkeästi halua saada mut mukaan. Seuralla on selkeät kehitystavoitteet ja he saivat minut uskomaan niihin, kertoo Lindberg Korihaiden tiedotteessa.

– Tavoite on heti ensi kaudella todistaa pystyväni pelaamaan hyvin Korisliiga-tasolla. Tulevaisuudessa unelmana on tietenkin pelata ammattilaisena ulkomailla.

Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula odottaa nuorukaiselta paljon heittovoimaa ensi kauden joukkueeseen.

– Kaikin puolin mielenkiintoinen pelaaja on kyseessä. Hän pelasi tosi hyvät divarin pudotuspelit keväällä. Katto ei ole tullut vielä vastaan, joten näen kaverissa paljon potentiaalia. Uskon, että tämä on hänelle hyvä ratkaisu tulla Ukiin, ja tietenkin hieno asia meille, kun saadaan Lindberg Korihaihin.

Korihailla on Lindbergin ohella pelaajasopimukset Bojan Sarcévicin, Atte Pertun, Manuel Barnesin, Aamos Nikulan, Tommi Lehtosen ja Jaakko Lahden kanssa. Valmennuksesta vastaa Nikulan kanssa Teemu Turunen.

Henkilöt

Asiat

 
26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia