11.7.2023 12:50 Korisliigan Kauhajoki on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 203-senttisen Horace Spencerin, 26, kanssa. Spencer pelasi edelliskauden Turkin kakkossarjassa.

Spencerin joukkueena oli koko sarjan voittanut Cagdas Bodrum Spor, jossa 23 ottelussa syntyi noin 20 minuutin peliajalla tilastoihin 7,8 pistettä, 6,4 levyriä ja 1,7 torjuntaa. Lisäksi Spencer riisti pallon 1,1 kertaa ottelua kohden.
Spencer pelasi neljä yliopistokauttaan (2015-2019) Auburnissa. 124 ottelussa peliaikaa tuli hieman alle 17 minuuttia ottelua kohden ja pisteitä syntyi 4,7 ottelua kohden. Lisäksi hän poimi 4,4 levypalloa ja torjui heittoja 1,4 keskiarvolla.
Yliopiston jälkeen hänen ensimmäinen ammattilaiskausi meni Argentiinassa, jossa Asociacion Deportiva Atenasin joukkueessa hän pelasi 25 ottelua (13,7/11,6/1,4 torjuntaa/1,1 riistoa). Kaudeksi 2020-2021 Spencer siirtyi Turkin kakkossarjaan ja Kocaeli BSB Kagitspor joukkueeseen (14,6/11,3/1,7/2 riistoa/1,6 torjuntaa). Kaudella 2021-2022 hän pelasi Ranskan pääsarjan CSP Limogesissa 35 ottelua (15,2 min/5,7/3,7).
– Yksi viime kauden jälkeisistä johtopäätöksistä oli se, että meidän on yksinkertaisesti jatkossa panostettava enemmän vitospaikan ulkomaalaisvahvistukseen, päävalmentaja Janne Koskimies taustoittaa seuran tiedotteessa.
– Saamme Kauhajoelle erittäin positiivisena persoonana tunnetun taistelijatyypin, joka pystyy voimakkaana pelaajana valtaamaan tilaa kolmen sekunnin alueella ja lisäksi miehen urheilullisuus tuo tietysti paljon kaivattua vertikaaliuhkaa molempiin kenttäpäätyihin. Ilman kv-peleihin osallistumista, tämän tasoisten, parhaassa peli-iässä olevien pelaajien houkutteleminen Suomeen on käytännössä mahdotonta. Pitää nostaa hattua meidän seuran taustaihmisille, jotka ovat todella vastanneet huutoon ja mahdollistavat tämän kaiken.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.