30.8.2018 13:07 Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkkejä hyviksi havaituista toimintamalleista.
Suomen Koripalloliitto oli mukana KIHU:n lajiliitoille toteuttamassa seuratyytyväisyys-tutkimuksessa, jonka tavoitteena oli selvittää seurojen tyytyväisyyttä liiton palveluihin. Tutkimus toteutettiin samaa pohjaa noudattaen keväällä 2018 jo neljännen kerran. Kyselyyn sai vastata anonyymisti ja tuloksia on nyt analysoitu. Koripalloseurojen vastausprosentti tutkimukseen oli 19 prosenttiyksikköä.
Kyselyssä pyydettiin vastaajaa arvioimaan seuroille kohdistuvia palveluita eri osa-alueissa. Erityiskiitosta vastaajat antoivat liiton työntekijöiden tavoitettavuudesta ja palvelualttiudesta. Myös Pikkusudet-palveluihin seurat ovat olleet pääasiassa erittäin tyytyväisiä.
Yksittäisistä kohdista tyytyväisyys koulutusten hinnoitteluun kasvoi selkeästi. Tämä selittyy pitkälti sillä, että koulutusten hinnoittelua on muutettu niin, että Koripalloliitto tarjoaa sekä ilmaisia koulutuksia että tukee rahallisesti seurakehityskoulutuksia. Esimerkiksi ensimmäisen tason valmentajakoulutus on jo pitkään ollut kaikille maksuton. Lisäksi sekä Seurapalveluyksikkö että alueelliset seuratapaamiset tarjoavat erilaisia koulutussessioita seurojen toimihenkilöille ja jäsenille.
Eniten kehitystä seurat toivoivat sarjoista ja otteluista aiheutuviin kustannuksiin. Matalan kynnyksen harrastamiseen, sekä nuorten että aikuisten, etsitäänkin toimivia ratkaisuja tuleville kausille.
Myös erotuomaritoimintaan toivottiin tehostusta, mihin onkin kyselyn toteuttamisen jälkeen reagoitu. Alueelliset erotuomarikoordinaattorit aloittivat toimintansa loppukeväällä, ja heidän on tarkoitus tukea työllään erotuomaritoiminnan kehittämistä omilla nimetyillä alueillaan.
Jonkin verran tyytymättömiä oltiin myös Basket.fi -nettisivuihin ja tiedottamiseen Koripalloliiton palveluista, kuten koulutuksista. Kysely ajoittui ajankohtaan, jossa uudet nettisivut oltiin juuri julkaistu. Nettisivuja kehitetään jatkuvasti yhä käyttäjäystävällisemmiksi ja kattavammiksi sisällöiltään. Myös seurojen parempaan tiedottamiseen ja vuorovaikuttamiseen yhdessä Koripalloliiton kanssa etsitään toimivampia työkaluja.
Koripalloliitto kiittää kaikkia seuratyytyväisyyskyselyyn osallistuneita. Jatkossa vastauksia toivotaan aiempaa kattavammin, jotta seurojen ääni ja näkemykset voidaan huomioida yhä paremmin. KIHU tuottaa kyselyn kerran vuodessa, ja seuraavan kerran se toteutetaan keväällä 2019. Yhdessä asioita voidaan kehittää ja viedä eteenpäin!
Lisätietoja:
Susanna Strömberg
Seura- ja kilpailutoiminnan johtaja
040-415 4232
susanna@basket.fi
Basket.fi:ssä käynnistyy kaksi uutta juttusarjaa. Voit nyt ilmiantaa tuntemasi Kuukauden korissydämen tai kertoa seurassasi keksitty oivallus Hyvä kiertämään -palstalla!
Lasten ja nuorten liikuntakäyttäytymistä selvittävän tuoreen LIITU-tutkimuksen mukaan 62 % 9–15-vuotiaista nuorista on mukana urheiluseuratoiminnassa, mutta vain kolmasosa lapsista ja nuorista liikkuu suositusten mukaisesti.
Et ole yksin on Väestöliiton ja urheilun yhteishanke, jonka tarkoituksena on ennaltaehkäistä ja vähentää kiusaamista, seksuaalista häirintää ja kaikenlaista väkivallan kokemuksia urheilussa. Eri lajien pilottiseurat toimivat suunnannäyttäjinä ja saavat käyttöönsä ohjeita sekä koulutuksia. Ilmoita seuranne mukaan 1.2. mennessä.
KEKE-koutsi on urheiluseuroille suunnattu Kestävän Kehityksen valmentaja, joka opastaa fiksuihin ja ympäristöystävällisiin toimintamalleihin Olympiakomitean nettisivuilla. KEKE-koutsin yli 100 vinkkiä on helppo toteuttaa. Tutustu KEKE-koutsiin ja löydä seuranne arkeen sopivat vinkit.
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2019 haku on käynnissä 12.11.-14.12.2018. Seuratukea haetaan Suomisportin kautta, jonne seuran yhteyshenkilön pitää tehdä tunnukset hyvissä ajoin.
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2019 hakuohjeet on nyt julkaistu ja haku on käynnissä 12.11.-14.12.2018.
Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan välisen Pikkusudet-yhteistyön merkeissä on tarjottu liikunnan riemua jo yli 55 000 lapselle. Tapahtumien järjestämisessä paikallisilla seuroilla on ollut erittäin suuri rooli – kiitos kaikille!
Olympiakomitea ja Sitra kutsuvat seuroja jakamaa arkisia ympäristöä huomioivia fiksuja käytänteitä. Fiksuin idea palkitaan ja kaikki ideoita jakaneet osallistuvat rahapalkinnon arvontaan.
Kunnossa kaiken ikää (KKI) -ohjelma jakaa taloudellista tukea aikuisten terveysliikunnan järjestämiseen. Hanketukea voivat hakea paikalliset toimijat, jotka järjestävät aloittelijoille sopivaa liikuntatoimintaa sekä kehittävät keinoja aktivoida vähän liikkuvia työikäisiä säännölliseen liikuntaan.
Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja erimerkkejä hyviksi havaituista toimintamalleista.
Tiesitkö Susi Campus -nettipalvelun olemassaolosta? Susi Campuksen ideana on tarjota lapsille, nuorille, opettajille sekä valmentajille tietoa ja käytännön vinkkejä koripalloharjoitteluun - kootusti yhdestä paikasta. Susi Campus toimii myös Koripalloliiton valmentajakoulutuksen oppimisympäristönä.
Koripalloliitto perusti elokuussa 2019 Lasten urheilu -työryhmän, jonka tehtävänä on arvioida alle 12-vuotiaiden koripallon ottelusääntöjä ja sarjajärjestelmää sekä tehdä esitys muutostarpeesta näissä.
Suomen urheilun eettinen keskus SUEK ry toteuttaa selvityksen seksuaalisesta ja sukupuoleen perustuvasta häirinnästä suomalaisessa kilpaurheilussa. Kysely on lähetetty kaikkien Suomen Koripalloliiton kilpaurheilijoiden sähköpostiosoitteeseen.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö julkisti tehostamistukijärjestelmänsä mukaiset tukipäätökset kesäolympialajien ja muiden kansainvälisen tason kesälajeille torstaina. Koripallon tuki kasvoi lähes 15%, jonka myötä Koripalloliitto pystyy lisäämään valmennusosaamista Jyväskylään ja myöhemmin Tampereelle.
Sudenpentujen valmentajat maajoukkuekesälle 2020 on valittu. Sudenpennut on tulevana kesänä jälleen huippuvalmentajien opissa.
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2020 haku on käynnissä 12.11.-17.12.2019. Seuratukea haetaan Suomisport-palvelun kautta.
Ilmoittautuminen alueiden niihin sarjoihin, joihin otetaan uusia joukkueita kevätkaudeksi, on alkanut. Syksyllä sarjaa pelannut joukkue ei ilmoittaudu uudelleen sarjaan, vain uudet joukkueet siis ilmoittautuvat sarjanhallinnan kautta.
Tampereelle kokoontunut Suomen Koripalloliiton liittokokous käsitteli lauantaina liiton poikkeuksellisen pitkää siirtymävaiheen tilikautta 1.1.2018 – 30.6.2019. Koripalloliiton siirtyessä vuosikohtaisesta tilikaudesta pelikausikohtaiseen tarkasteluun, oli siirtymäkauden tilinpäätös 479.711,46 euroa alijäämäinen. Liittokokous hyväksyi tilinpäätöksen ja myönsi Koripalloliiton hallitukselle vastuuvapauden.
Haku seuratoiminnan kehittämistukeen käynnistyy 12.11.2019 ja päättyy 10.12.2019 klo 16:15. Hakuprosessin tueksi Liikunnan aluejärjestöt järjestävät Seuratuki-infoja. Hakuun voi valmistautua jo etukäteen mm. päivittämällä yhdistysrekisteriotteen.
Suomalainen koripallo on vahvassa nosteessa. Tavoitteemme on, että koris koukuttaa, kasvattaa ja liikuttaa. Samalla tulevaisuutta luodaan yhdessä, osallistu keskusteluun.