7.10.2021 08:35 Tikkurila-Seuran jo perinteiseksi muodostunut lähialueen alakoululaisille tarkoitettu Pirkka Pikkusudet-rieha oli koronapandemian vuoksi pari vuotta tauolla, mutta nyt liike ja riemu oli taas ylimmillään, kun lapset nauttivat koriksen ilosanomaa.
Perjantaina 1.10. Tikkurilan urheilutalolla nautittiin ikimuistoista korispäivää, paluuta kentille. Paikalle oli kutsuttu omilla vuoroillaan yhteensä 230 lasta kahdesta eri koulusta ja kahdesta päiväkodista. Yhteensä yksitoista ekaluokkaa ja kaksi eskariryhmää.
Tikkurila-Seuran pienten valmentajan Rianna Soppelan mukaan vastaanotto niin koulujen kuin oppilaiden kesken oli innostunut. Kaikesta näkyi se, että lapset ovat kaivanneet liikunnan riemua.
- Otin kouluihin yhteyttä sähköpostilla ja eskariryhmiin puhelimitse. Koulut ja päiväkodit vastasivat nopeasti, ja he olivat innokkaita osallistumaan riehaan. Moni opettajista oli ollut myös aikaisempien luokkien kanssa samaisessa Tikkurila-Seuran ja Koripalloliiton järjestämässä Pikkusudet-riehassa, Soppela avaa.
Vetonaulana tapahtumassa oli kukas muu kuin itse Susi suoraan Susijengistä. Kaikki osallistujat saivat rastien päätteeksi suurta ihailua ja innostusta herättäneet Pikkusudet-osallistujamitalit sekä Pirkka Pikkusudet-yllätyspussit.
Pikkusudet-riehassa toimintarastit valittiin sen mukaan, että lapset ehtisivät rajatussa ajassa näkemään ja kokemaan, mitä kaikkea kivaa koris pitää sisällään. Unohtamatta hauskanpitoa ja pientä kilpailua.
Tapahtumaa järjestämässä oli yhteensä viisi valmentajaa ja neljä Tikkurila-Seuran omaa junioria. Valmentajia oli niin Tikkurila-Seurasta kuin Rekolan Urheilijoistakin, minkä ansiosta riehan lopuksi seurat pääsivät kertomaan harrastusmahdollisuuksista niin tytöille kuin pojillekin.
- Päivän jälkeen fiilis oli onnistunut. Oli mahtavaa päästä seuraamaan innostuneita oppilaita ja opettajia päivän aikana. Kiteytettynä, hymyt olivat herkässä ja päivä oli energinen! Soppela fiilistelee.
Hei sinä seura-aktiivi, jos innostuit ja haluat tarjota alueesi kouluille samanlaisen riehan, niin olethan yhteydessä: susanna@basket.fi
Koulutus on suunnattu mm. valmentajille, seuratoimijoille ja muille urheilun ruohonjuuritasolla työskenteleville. Se sopii myös laajemmin urheilujärjestöissä toimiville ihmisille. Koulutus on tehty urheilutoimijoiden kanssa yhteistyössä.
Vuoden nuori seuratekijä -palkinto nostaa esiin nuorten tekemää seuratyötä. Palkinto myönnettiin ensimmäistä kertaa ja sen vastaanotti Tikkurila-Seuran Rianna Soppela. Palkinnon lahjoitti Tähtiseura-ohjelman pääyhteistyökumppani Cloetta.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT järjestää yhteistyössä Tampereen urheilulääkäriaseman/Terve urheilija -ohjelman, UKK-instituutin ja Syöpäjärjestöjen kanssa miniwebinaarin Päihteet eivät kuulu urheiluun – miten ja miksi tukea nuoren urheilijan päihteettömyyttä?
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2025 haku on käynnissä 1.11.-2.12.2024. Seuratukea haetaan OKM:n kautta.
Kysely on suunnattu Suomessa asuville harrastavien lasten ja nuorten (kotona asuvat alle 18v.) vanhemmille. Tarkoituksena on selvittää lasten ja nuorten kouluajan ulkopuolella tapahtuviin harrastuksiin kulkemisen määrää, kulkumuotoja ja toisteisuutta.
Seuratuen avulla edistetään ja toteutetaan tasa-arvoisia ja yhdenvertaisia liikunnan harrastusmahdollisuuksia lapsille ja nuorille erityisesti matalan kynnyksen toiminnan kautta.
Raholan Pyrkivälle ja Äänekosken Huimalle myönnettiin maaliskuussa lasten ja nuorten Tähtiseura-status osoituksena laadukkaasti toteutetusta seuratoiminnasta. Tähtimerkin saaneita seuroja on nyt kaikkiaan 16.
Et ole yksin ja Aseman Lasten järjestämä tilaisuus on tarkoitettu lajiliittojen, urheiluseurojen ja muiden urheiluorganisaatioiden toimijoille sovittelusta keinona nuorten konfliktien ratkaisussa. Tilaisuus järjestetään Teamsissa 13.12. klo 10:30-12:00.
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2024 haku on käynnissä 1.-30.11.2023. Seuratukea haetaan Suomisport-palvelun kautta.
Jälleen on aika kaivaa kaapeista seurapaidat, -pipot ja muut seuravärein varustetut kamppeet. Tiistaina 26.9. juhlistetaan syksyn kohokohdaksi noussutta seurapaitapäivää.