12.12.2015 18:08 Susijengin kapteenin nauhan Hanno Möttölältä perinyt Ludwigsburgin laituri Shawn Huff, 31, pitää FIBA Europen päätöstä antaa EM-kisojen alkulohkoisännyys Suomelle suurena tunnustuksena koko suomalaiselle koripalloperheelle. Huff arvioi vuoden 2017 EM-kisoja osana Susijengin tuhkimotarinan luontaista jatkumoa.
Tieto kotikisoista sai Susijengi-kapteeni Shawn Huffin ulvomaan.
Huff kiittää vuolaasti ympäri Eurooppaa reissanneita Susijengi-faneja.
Huff pitää kunnia-asiana, että Susijengi pääsee juhlistamaan Suomen 100-vuotista itsenäisyyttä kotiyleisön edessä...
... ja samalla kulkemaan Jorma Pilkevaaran ja kumppaneiden asettamia jalanjälkiä. Pilkevaara ja kumppanit isännöivät EM-kisoja vuonna 1967, josta tulee kuluneeksi vuonna 2017 tasan 50 vuotta. Kuvat: Ville Vuorinen & Koripalloliiton arkisto.
FIBA Europen päätös myöntää Suomelle EM-alkulohkoisännyys kirvoitti spontaaneja ilonhuutoja Ludwigsburgissa, missä Shawn Huff valmistautuu Saksan Bundesliigan lauantaikierroksen kotiotteluun Bonnia vastaan.
– EM-isännyys on suuri tunnustus koko suomalaiselle koripalloperheelle, Huff tuulettelee.
– Maajoukkue ja koripalloperhe ovat olleet sitoutuneet pitkäjänteiseen projektiin suomalaisen koripallon kehittämiseksi ja suomalaiset fanit ovat seuranneet meitä ympäri Eurooppaa kannustaen meitä yhä parempiin suorituksiin. Nyt vieläkin suurempi yleisö saa mahdollisuuden nähdä eurooppalaista huippukoripalloa ja meitä.
Vuoden 2017 EM-alkulohkoisännyyden lohkeaminen Suomelle merkitsee myös sitä, ettei Susijengin tarvitse osallistua kesän 2016 EM-karsintoihin. Nykyhistoriansa (2004-) aikana Susijengi ei ole vielä kertakaan päässyt ”välikesästä” nauttimaan.
– Ihan varma on se, että tulemme kerääntymään yhteen, harjoittelemaan yhdessä ja ajamaan varmaan nuorta kaartia sisään jengiin. Ei kuitenkaan yhtään haittaa se, että voi ottaa yhden kesän hieman kevyemmin. Tässä on kuitenkin aika monta kesää vedetty täysillä, Huff muotoilee.
Susijengin kesän 2017 EM-alkulohkoisännyys sijoittuu Suomen kannalta merkittävään historialliseen jatkumoon.
Sen lisäksi, että Suomi viettää 100-vuotisjuhliaan vuonna 2017, tulee samaisena syksynä kuluneeksi pyöreät 50 vuotta Suomen edellisistä koripallon EM-kisoista. Syksyn ’67 kisoissa Suomi sijoittui Jorma Pilkevaaran, Kari Liimon ja Pertti Laannin johdolla kuudenneksi valmentajanaan Kalevi ”Kallu” Tuominen.
– Täydellisempää ajoitusta kisoille ei voisi olla. Saamme Suomen 100-vuotisjuhlavuonna mahdollisuuden pelata kotiyleisömme edestä ja kulkea samoja jalanjälkiä kuin 50 vuoden takainen huippujoukkue, Huff ilakoi.
Vuodesta 2004 alkaneen Susijengi-projektin eilispäivän tähdet ovat vähitellen astuneet takariviin samalla, kun eilisen lupaukset ovat varttuneet konkareiksi. Huff muistuttaa myös Susijengin nuorten pelaajien mahdollisuudesta nousta suomalaisen urheiluyleisön muistiin kotikisojen aikana.
– Haluan olla parhaani mukaan tulevat vuodet mukana tuomassa uusia, todella lahjakkaita nuoria pelaajia mukaan Susijengiin ja ehkä vähän auttaa ymmärtämään, mistä olemme lähteneet, kaavailee Huff.
– Vanhemmalla Susijengi-kaartilla oli aikanaan unelma, että pääsisi edes EM-karsintoihin. Karsintajoukkueesta päästiin muutaman vuoden työllä EM-kisoihin, ja nyt ollaan vakiojoukkue itse kisoissa. Nuorten on hyvä muistaa, että nykyhetken menestys ei ole minkäänlainen itsestäänselvyys.
Ammattilaisuriensa aikana pitkän päivätyön Italiassa tehneet pitkäaikaiset Susijengi-takamiehet Teemu Rannikko ja Petteri Koponen kertovat joukkueensa tekevän lauantaina kaikkensa saadakseen Italian pelaamisen mahdollisimman vaikeaksi. Ottelun voittaja etenee EM-kisojen kahdeksan parhaan joukkoon, minne Suomi on viimeksi yltänyt 1967.
Satavuotista itsenäisyyttään juhlivan Suomen hullaannuttanut Susijengi suuntasi torstaina kohti EM-turnauksen pudotuspelejä, jotka pelataan Turkin Istanbulissa. Samanaikaisesti Helsingissä pelatun alkulohkovaiheen purkutöiden keskellä seisoo onnellinen mies; EM-kotikisojen pääsihteeri Ari Tammivaara tuntee ylpeyttä ja jakaa vuolaasti kiitosta.
Kolmatta vuottaan Susijengiä edustava Jamar Wilson, 33, kohosi torstaina joukkueensa suurien sankarien joukkoon pakottamalla EM-kotikisojen avauspelin jatkoajalle rohkealla ajollaan ja viimeistelemällä 84-86-voiton Suomelle jatkoajan lopulla. Hurmoksellisen voiton jälkeen Wilson asettaa asiat oikeisiin mittasuhteisiinsa: että kisat ovat vasta alussa.
Moskovan TsSKA:n veteraanitakamies Nando De Colo, 30, on aiemmin tällä vuosikymmenellä näytellyt kuuliaisesti tuplaajan roolissa NBA-tähti Tony Parkerin vierellä, mutta Parkerin jättäydyttyä sivuun ”Les Bleusista” on De Colo joukkueensa ykköstähti. Petteri Koponen on kohdannut De Colon urallaan kymmeniä kertoja ja luonnehtii tätä yhdeksi Euroopan parhaista pelaajista.
Ensimmäisen kautensa suurseura Barcelonan riveissä pelannut Petteri Koponen kertoo, että suomalainen koripallo elää kukoistuksen aikaa. Susijengin ”alfoihin” kuuluva pelintekijä odottaa kesältä ennen kaikkea kotikisahuumaa – kovia otteluita ja fanien luomaa tunnelmaa.
Suomen koripallomaajoukkueiden medical team kokoontuu säännöllisesti päivittämään toiminnan isot linjat yhtenäisiksi ja vetämään suuntaviivat tulevaan maajoukkuekauteen.
Susijengi siirtyi Montpellieristä alkulohkon jälkeen Lilleen, jossa pudotuspelivaiheen ensimmäisellä kierroksella vastaan asettuu sunnuntaina tappiottomana alkulohkon läpi liidellyt Serbia. Susijengin Erik Murphy sekä Shawn Huff odottavat ottelua kovana haasteena.
Keväällä Suomen kansalaisuuden saanut Susijengin takamies Jamar Wilson pukee Suomi-paidan lauantaina ensimmäistä kertaa päällensä arvokisoissa, kun Suomea isännöi EM-kisojen avausottelussa hallitseva Euroopan mestari Ranska.
Hallitsevan Euroopan mestari Ranskan tähtipelaaja Tony Parker, 33, kertoo FIBA:n haastattelussa, että tämän kesän ranskalaisjoukkue on maan historian paras joukkue. Parker valittiin EM-kisojen arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP), kun Ranska jylläsi ensimmäiseen Euroopan mestaruuteensa vuoden 2013 kisoissa. Ranska kohtaa Suomen Susijengin lauantaina 1.8. Tampereen Hakametsän Jäähallissa.
Suomen miesten maajoukkuetta mm. vuoden 1964 Tokion olympialaisissa sekä vuoden 1967 EM-kotikisoissa valmentanut Kalevi Tuominen, 85, on yli 40 vuoden ajan ollut miesten maajoukkuehistorian voittoisin päävalmentaja. Viikko sitten tiistaina valmentajalegenda seurasi hyvillään, kuinka ”Susijengin” tämän päivän päävalmentaja Henrik Dettmann kiilasi hänen rinnalleen voittotilastossa.
Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmannin johtamat joukot saavuttivat toisen peräkkäisen EM-kisapaikkansa viime viikolla päättyneistä EM-karsinnoista. Lisäksi Dettmann nousi Kalevi ”Kallu” Tuomisen rinnalle Suomen kaikkien aikojen voitokkaimmaksi maajoukkuevalmentajaksi. Dettmannin, 54, katse on kuitenkin jo tulevaisuudessa ja kovenevissa tavoitteissa.
Teemu Rannikolla on takanaan ikimuistoinen maajoukkueviikko. Maanantaina Rannikko loisti kentän hahmona Suomen kukistaessa Ranskan ja torstaina turkulaissyntyinen takamies oli tuttuun tapaan näkyvässä roolissa Suomen hakiessa vierasvoiton Italiasta. Rannikon mukaan kesän 2011 EM-kisat ovat täysin Suomen saavutettavissa, kunhan maajoukkueen kehitys jatkuu tasaisena.
Elämys Group vastaanotti parhaan kuluttajatapahtuman palkinnon Evento Awards -gaalassa.
Lauri Markkasen ensimmäinen kausi NBA:n Chicago Bullsissa on kääntynyt loppusuoralleen. Tulokaskausi on ollut vasta 20 vuotta täyttävälle Markkaselle ikimuistoinen, mutta jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin tavoitteena on pitkä ammattilaisura maailman parhaassa koripalloliigassa ja tulokaskausi on siinä vain ensimmäinen luku.
Susijengin sunnuntain MM-karsintaottelu Bulgariaa vastaan nousee arvoon arvaamattomaan, kun joukkueet paaluttavat lähtöasemiaan ensimmäisen karsintavaiheen huipentumaan ensi kesänä. Susijengin kapteeni Shawn Huff toivoo yleisön löytävän tiensä Helsingin Jäähallin lehtereille illalla sankoin joukoin auttamaan työvoiton hakemisessa.
Euroopan MM-karsintojen jatkumiseen on enää kaksi yötä, ja Susijengi jatkaa helmikuun karsintaleiritystään Helsingissä tutulla miehistöllä. Maanantai-iltana Ranskasta Suomeen saapunut pelinrakentajaveteraani Jamar Wilson juhlii torstaina 34-vuotispäiväänsä ja toivoo syntymäpäivälahjakseen voitokasta iltapuhdetta perjantaina Reykjavikissa.
Susijengi kohtaa tulevana viikonloppuna helmikuun MM-karsintaotteluissaan Islannin ja Bulgarian. Joukkue kokoontui maanantaina yhteen hiomaan valmiuttaan perjantain ja sunnuntain koitoksiin ja avainpelaajan manttelia sommitellaan viidettä vuottaan Susijengiä edustavalle Erik Murphylle, 27, joka on viettänyt alkuvuoden kotikonnuillaan Yhdysvalloissa.
Perjantaina julkistetussa Susijengin helmikuun MM-karsintaringissä kuopuksen paikan vie helsinkiläistä HBA-Märskyä miesten divarissa edustava 18-vuotias Euran Veivin kasvatti, 198-senttinen Elias Valtonen. Kunnioittavan uran nuorten maajoukkueissa tehnyt Valtonen ottaa paikan Susijengissä vastaan nöyrästi, mutta ennakkoluulottomasti.
Koperin hurmos Slovenian kisoissa, Susijengin fani-ilmiön räjähdysmäinen lisääntyminen Bilbaon MM-kisoissa, koko Suomen yhdistäneet EM-kisat Helsingissä – Susijengi on kokenut kuluvalla vuosikymmenellä ikimuistoiset kisat toisensa perään. Kapteeni Shawn Huff, 33, pitää Kiinan vuoden 2019 MM-kisoja luontevana jatkumona arvokisaputkelle ja Susijengin tarinalle.
Suomalainen koripalloperhe sai rutkasti aihetta juhlaan torstai-iltana Suomen Urheilugaalassa, kun yhteisvoimin ja suurella sydämellä rakennetut EM-kotikisat nimettiin vuoden urheiluilmiöksi ja kotiyleisön hurmannut Susijengi vuoden joukkueeksi. Susijengin ja Chicago Bullsin Lauri Markkanen palkittiin vuoden nuorena urheilijana sekä vuoden läpimurtona.