5.1.2017 Susijengin kapteeni ja linkkuveitsi Shawn Huff on purkanut sopimuksensa Ranskan ProA-liigan Le Portelin kanssa ja siirtyy Saksan Bundesliigaan Fraport Skylinersin riveihin. Huffin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää option ensi kaudesta.
Shawn Huff palaa Bundesliigaan. (Kuva: Ville Vuorinen)
"Huhvi" jatkaa Skylinersin suomalaisperinteitä. (Kuva: Ville Vuorinen)
Susijengin linkkuveitsestä tuli myös joukkueen kapteeni kesällä 2015. (Kuva: Ville Vuorinen)
Huff siirtyi kesällä kolmen Bundesliigaseura Ludwigsburgin viettämänsä kauden jälkeen Ranskaan ProA-liigan Le Portelin joukkueeseen. Aika Ranskassa ei ollut kuitenkaan odotusten mukainen kentällä eikä sen ulkopuolella, ja osapuolet päätyivät lopulta sopimuksen purkuun.
- Ranskassa roolitus oli vähän huono ja minulla oli vaikeuksia ranskalaisen pelityylin kanssa. En oikein ikinä päässyt kunnolla pelirytmiin ja lopulta loukkaantuminenkin tuli siihen päälle. Kentän ulkopuolellakin sopeutuminen oli hankalaa, kun seuralta ei hirveästi apua tullut, Huff kertaa aikaansa Ranskassa.
Viime vuoden lopulla Huff kärsi alaraajavammasta, mutta on kuntouttanut nyt itsensä kuntoon. Huff siirtyy uuteen seuraa intoa puhkuen.
- Nyt tuntuu hyvältä päästä taas treenaamaan ja pelaamaan, kun sain itseni kuntoon ja terveeksi.
Skyliners on suomalaisille tuttu joukkue vuosien varrelta. Joukkuetta valmentaa Suomen kansalaisuuden omaava Gordon Herbert ja seurassa ovat aiemmin pelanneet myös Jukka Matinen, Kimmo Muurinen, Carl Lindbom ja Mikko Koivisto.
- Hyvillä mielin jatkan täällä suomalaisperinnettä. On hieno olla osana sitä jatkumoa.
Viime kaudella Skyliners voitti FIBA Europe Cupin ja taistelee tällä hetkellä tiukasti jatkopaikasta Mestarien liigassa. Bundesliigassa se eteni viime kaudella välieriin ja on tällä hetkellä sarjassa kymmenentenä. Loppukaudelle Huffilla on selvät tavoitteet.
- Hieman vanhempana pelaajana tuon ryhmään kokemusta ja yritän auttaa joukkuetta voittamaan mahdollisimman monta ottelua, jotta pääsisimme pudotuspeleihin. Mestarien liigassa jatkopaikka on vielä omissa käsissä. On hienoa asia päästä pelaamaan pari kertaa viikossa. Siihen rytmiin tottui jo viime vuonna, Ludwigsburgin kanssa Eurocupia pelannut Huff iloitsee.
SM-sarjalegenda Leon Huffin poika Shawn pelasi ensimmäisen pääsarjaottelunsa Suomessa kaudella 1999/2000 kasvattajaseuransa ToPon edustusjoukkueen paidassa.
Huffin varsinainen pääsarjaura pyörähti käyntiin kuitenkin 2001-04 Mihailo Pavicvicin valmentamassa Espoon Hongassa. Huff kasvatti peliaikaansa tasaisesti jokaisella Honka-kaudellaan, juhli kahdesti Suomen mestaruutta sekä kerran cupin kultaa ja viimeisteli toistaiseksi viimeisellä Suomen kaudellaan 9,8 pistettä, 3,0 levypalloa ja 1,1 syöttöä ottelua kohden.
Vuosina 2004-08 Huff edusti USA:n yliopistoliiga NCAA:n Valparaiso Crusadersia ja kehittyi tasaisesti kausi kaudelta. Viimeisellä yliopistokaudellaan 2007/08 Huff takoi ”Valpolle” 12,6 pistettä, 4,5 levypalloa ja 1,6 syöttöä ottelussa.
Ammattilaisuransa Huff aloitti kaudella 2008/09 kreikkalaisessa Maroussissa, joka pelasi Kreikan pääsarjaa ja Eurocupia. Huffin minuutit Maroussissa jäivät vähiin, joten hän siirtyi syksyllä 2009 Kreikan pääsarjan keskikastin BC Kavalaan.
Puolentoista vuoden jälkeen Huff siirtyi kevääksi 2011 Italian kakkosliigan Forliin, jonka hän siivitti huikeaan voittoputkeen hurjilla suorituksillaan.
Pelikaudella 2011/12 Huff viimeisteli Forlille 15,5 pistettä, 6,8 levypalloa ja 1,0 syöttöä ottelua kohden sekä sai kutsun Italian kakkosliigan All Stars -otteluun. Huffin hyvät otteet poikivat hänelle myös pestin Italian Serie A:n Cremonaan, mutta Huff joutui Cremonassa pelaamaan väärällä pelipaikalla ja palasi kevääksi 2013 Italian kakkosliigan Orlandinaan.
Vuosina 2013-16 Huff edusti Saksassa MHP Riesen Ludwigsburgia ja kirjautti parhaalla kaudellaan 10,9 pistettä ja 3,8 levypalloa ottelua kohden. Viimeisellä Saksan kaudellaan 2015/16 Huff pelasi Ludwigsburgin paidassa myös Eurocupia keskiarvoinaan 8,1 pistettä ja 2,9 levypalloa ottelussa.
Le Portelissa Huff ehti tilastoida 11 pelissä keskimäärin 2,5 pistettä ja 1,3 levypalloa.
”Huhvi” on vetänyt Suomen maajoukkuepaidan ylleen 160 kertaa ja heittänyt pelaamissaan maaotteluissa yhteensä hurjat 1400 pistettä. Huff on kuulunut maajoukkueen kokoonpanoon vuosien 2011, 2013 ja 2015 EM-kisoissa sekä vuoden 2014 MM-kisoissa.
Huff nimitettiin kesällä 2015 Susijengin kapteeniksi Hanno Möttölän manttelinperijänä.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.