1.7.2021 09:44 Vastikään Susijengissä debytoinut 206-senttinen Lahti Basketball Junioreiden kasvatti Luukas Vaara, 20, siirtyy Ranskaan. Vaaran uusi työnantaja on Ranskan liigan kolmannelle sijalle ja FIBA Mestareiden Liigan lopputurnaukseen edennyt SIG Strasbourg, jonka alle 21-vuotiaiden joukkuetta Vaara edustaa kaudella 2021–22.
Luukas Vaara suuntaa ensi kaudeksi Strasbourgiin. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Vaara edustaa pelikaudella 2021–22 SIG Strasbourgin alle 21-vuotiaiden miesten joukkuetta, mutta harjoittelee myös Lassi Tuovin valmentaman edustusjoukkueen riveissä.
- Luukas on nöyrä, älykäs, kunnianhimoinen ja erinomaisella työetiikalla varustettu nuorukainen. Hänellä on valtavasti potentiaalia ja SIG Strasbourg voi tarjota hänelle mahdollisuuden edetä urallaan, Tuovi kommentoi SIG Strasbourgin tiedotteessa.
- Hänen viikkonsa kuluvat vuorotellen alle 21-vuotiaiden ja miesten joukkueen harjoituksissa. Luukas on sentteri, joka kykenee määrittämään pelitempoa, erinomainen joukkuetoveri, istuu joukkueeseen saumattomasti ja on hyvin kypsä ikäisekseen.
Vaara pelasi 2020–21-pelikaudella HBA-Märskyn paidassa 25 ottelua Divari A:ssa 7,6 pisteen ja 4,5 levypallon ottelukohtaisin keskiarvoin. Vaaralle on merkitty lisäksi 22 juniorien maaottelua ja kaksi aikuisten maaottelua.
Vaara kuuluu kuluvana kesänä myös Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueen vahvuuteen.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.