16.5.2005 Espoo Teamin naisten SM-sarjajoukkue vahvistaa joukkuettaan. Espoo Team on tehnyt sopimuksen Forssassa ja loppukaudesta Teneriffalla Espanjan kakkossarjassa pelanneet maajoukkuesentteri Siiri Nuutisen kanssa.
Lisäksi Heidi Adler palaa äitiyslomaltaan kaksivuotisella sopimuksella ja paluun espoolaisjoukkueeseen tekee myös kahden Forssassa vietetyn vuoden jälkeen EBT:n kasvatti Pauliina Oksanen. Oksasen ja Nuutisen sopimukset ovat muotoa 1+1 vuotta.
Vanhoista Espoo Teamin pelaajista sopimuksen ovat jo tehneet Heidi Lönnberg, Hanna Junnila ja Suvi Saunamäki. Osa neuvotteluista on vielä kesken. Espoo Teamin lopullinen ryhmä muodostuu 12 pelaajasta.
Espoo Team vaihtaa myös valmentajaa. Valmennusvastuun ottaa Serbiasta lähtöisin oleva Nenad Stefanovic. Hän on pitkäaikainen Tapiolan Hongan juniorivalmentaja ja kuluneella kaudella hän valmensi Hongan 88-syntyneitä poikia. Stefanovicin meriittilistalta löytyy myös B-poikien Suomen mestaruus kaudelta 2003–2004.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.