19.8.2022 08:43 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 23-vuotiaan tšekkiläispelaajan kanssa.
Kuva: Tampereen Pyrintö
Tampereelle opiskelemaan saapunut 174-senttinen laituri edusti edelliskaudella kotimaansa Tšekin pääsarjassa kolmanneksi sijoittunutta Sokol Hradec Kraloven (Sokol HK) joukkuetta 15 minuutin ja 5 pisteen keskiarvoin.
Naisten päävalmentaja Petteri Molenius on tyytyväinen saatuaan Simonan joukkueeseen.
- Simona oli meihin jo keväällä yhteydessä ja kysyi mahdollisuutta päästä pelaamaan. Hän saapui elokuun alussa Suomeen ja jo lyhyen harjoittelun jälkeen oli selvää, että hän tulee olemaan meille hyvä vahvistus korisliigaan. Simonan tausta Tšekin 3×3-maajoukkueista näkyy ennen kaikkea hänen hyökkäyspelissään. Hän on taitava, mutta kuitenkin fyysinen pelaaja, joka pystyy viimeistelemään monelta eri etäisyydeltä. Simona on huipputyyppi, joka sopii meidän joukkueeseen erinomaisesti, Molenius kommentoi.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.