3.4.2021 23:47 Saksan Bundesliigassa Sofia Pelanderin Herner TC selvitti tiensä välieriin voittamalla Eisvögel Freiburgin puolivälierissä suoraan kahdella voitolla. Italian liigassa runkosarja lähenee loppuaan ja Awak Kuierin Ragusa sinetöi kolmannen sijansa.

Awak Kuier ja Sofia Pelander pääsivät juhlimaan voittoja. (Kuva: Ville Vuorinen)
Herner eteni välieriin kuittaamalla toisen ottelun Freiburgia vastaan lukemin 69-59 (32-22). Pelander ei pelannut ottelussa lievän vamman vuoksi, mutta oli joukkueen matkassa.
- Ensi pelissä olen taas mukana, Pelander avasi tilannettaan.
- Tämä peli oli sellainen taisteluvoitto, ettei mitään järkeä. Meillä on ollut vähän vaikeuksia loukkaantumisten kanssa ja tänäänkään niiltä ei valitettavasti vältytty. Kaikki nostivat omaa tasoaan ja pelasimme hienosti joukkueena ja onneksi se riitti välieräpaikkaan. Nyt vähän lepoa ja sitten uudella innolla välieriin. Toivon mukaan saisimme sairaslistaa vähän lyhyemmäksi, Pelander kertoi ottelun jälkeen.
Välierissä Herner saa vastaansa pudotuspelien tähänastisen yllättäjä Panthers Osnabrückin, joka sijoittui runkosarjassa kuudenneksi ja kaatoi kolmanneksi sijoittuneen suurseura Wasserburgin suoraan kahdessa pelissä.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Awak Kuier pääsi kahdesti tällä viikolla parketille ja saldona oli voitto ja tappio.
Ensimmäisessä pelissään Ragusa hävisi sarjakärki Reyer Venezialle niukasti 65-70 (25-40). Kuier sai eniten peliaikaa joukkueestaan, kun hän urakoi vähän vajaat 32 minuuttia tilastoiden kahdeksan pistettä, kuusi levypalloa, syötön, riiston ja torjunnan.
Ottelutilastot
Viikonloppuna Ragusa palasi voittojen tielle voittamalla Magnolia Campobasson 71-60 (51-27). Kuier heilutti sukkaa 11 pisteen edestä ja sai tilastoihinsa myös neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa. Ragusalla on kaksi ottelua runkosarjaa jäljellä ja on jo varmaa, että se tulee sijoittumaan sarjassa kolmanneksi.
Ottelutilastot
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.
Awak Kuier pääsi taistelemaan Euroliigan voitosta, mutta tuloksena oli kirvelevä finaalitappio. Linda-Lotta Lehtoranta pääsi Bulgariassa juhlimaan mestaruutta ja Lilli Onnelan Faenza eteni jatkoon Italiassa.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.