11.7.2019 08:35 Sasu Salinin ja Carl Lindbomin Pirkka-yhteistyönä toteutettu Suden jäljillä -treenipaketin tilauksista lahjoitetaan yksi euro We Deliver -rahastoon, jonka kautta tuetaan vähävaraisten perheiden lasten ja nuorten koripalloharrastamista.
Susijengiläiset Sasu Salin ja Carl Lindbom ovat yhteistyössä Pirkan kanssa tehneet neljän viikon mittaisen treeniohjelman videon muodossa nuorille koripalloilijoille, jossa kaksikko näyttää omia harjoitteitaan.
- Halusimme Callen kanssa tehdä nuorille suunnatun treeniohjelman, joka on kokonaisvaltainen. Opetamme nuorille koripallon perustaitoja ja näytämme, miten itse harjoittelemme. Meille on tärkeää, että nuoret innostuvat koripallosta ja kehittyvät entisestään, Salin avaa.
Suden jäljillä -treenipaketin oppi ei ulotu pelkästään pelillisiin harjoitteisiin, vaan kaksikko antaa vinkkejä myös kentän ulkopuoliseen elämään. Paketti sisältää myös fysiikkaharjoitteita, joiden takana on Salinin seurajoukkueen Malagan fysiikkavalmentaja.
- Lisäksi yhteistyönä Keskon kanssa, pystymme opastamaan, miten urheilijat syövät monipuolisesti ja terveellisesti. Pääsimme näyttämään myös omia kokkausvinkkejämme, Salin naurahtaa.
Kaksikko on saanut positiivista palautetta opetusvideoistaan heti ensimmäisistä päivistä lähtien.
- On ollut ilo nähdä, kun nuoret ovat lähettäneet meille videoita harjoittelustaan. Toivottavasti mahdollisimman moni löytää pakettimme.
Jokaisesta tilauksesta kaksikko antaa yhden euron vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen We deliver -rahaston kautta.
- Meille oli loogista lähteä mukaan tukemaan rahastoa jokaisesta myydystä paketista. Meille kaikista tärkeintä on, että mahdollisimman monilla olisi mahdollisuus koripallon harrastamiseen, Salin toteaa.
We deliver -rahaston kautta Koripalloliiton pääyhteistyökumppani PostNord tarjoaa stipendejä koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen vähävaraisille perheille.
Lisätiedot: Suden jäljillä -treenipaketti
EM-mitalipeleihin edenneestä Susijengistä peräti kaksi pelaajaa palkittiin ansioistaan kisojen päätteeksi. Susijengin ykköstykki Lauri Markkanen nimettiin EM-turnauksen kakkostähdistöviisikkoon, kun taas 18-vuotias Miikka Muurinen vei nimiinsä ensimmäistä kertaa myönnettävän Rising Star -palkinnon.
Susijengin EM-kisat huipentuivat pronssiotteluun Riikassa, jossa Kreikka juhli pronssimitalia loppulukemin 92-89 (48-34). Kreikka ehti johtaa ottelua jo 17 pistettä päätösneljänneksellä, mutta Susijengi nousi sisukkaasti vielä heittämään voitosta aivan loppumetreillä.
Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Susijengin ottelut maailman kärkijoukkueita vastaan jatkuvat sunnuntaina iltapäivällä, kun vuoden 2025 EM-kisat huipentuvat historialliseen pronssiotteluun Kreikkaa vastaan. Tulivoimaisen ja fyysisen Kreikan ylivoimaisena tähtenä kimmeltelee vuoden 2021 NBA:n mestari ja kaksinkertainen NBA:n MVP, Giannis Antetokounmpo.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.
Tappiottomana läpi EM-turnauksen pelannut Turkki jatkoi maailmanluokan otteitaan riisumalla Kreikan täysin aseista EM-semifinaalissa matkallaan 94-68 (49-34)-voittoon. Ergin Atamanin valmentama Turkki keskittyi puolustuksessaan Kreikan supertähden Giannis Antetokounmpon riisumiseen aseista ja sai yllätysratkaisijakseen sentteri Ercan Osmanin.
Sitkeä Susijengi pisti hanttiin hallitsevalle maailmanmestarille Saksalle EM-kisojen välierissä, mutta lopulta Saksa vei voiton 98-86 (61-47). Tappio tarkoittaa Saksan enenemistä loppuotteluihin, kun taas Suomen EM-kisat huipentuvat pronssiotteluun sunnuntaina.
Koripalloliiton valmennuksen johtaja ja Susijengi-ilmiön isä Henrik Dettmann, 67, kuvailee perjantaisen EM-semifinaalin aamuna suomalaisen koripallon olevan ainutlaatuisessa tilanteessa. Kun Susijengin ja Saksan väliseen otteluun on enää muutama tunti aikaa, Dettmannilla on yksi kehotus suomalaisen koripallon ystäville: nauttikaa!
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi ei voisi kuvitella herkullisempaa reseptiä perjantai-iltaan kuin uusintatreffit EM-semifinaaliin 2000-luvun parhaimpiin lukeutuvan joukkueen kanssa. Toistamiseen maailmanmestari Saksaa haastamaan lähtevä Susijengi tietää täsmälleen, millainen vastus sillä on huomenna edessään.