Suden jäljillä -treenipaketti mukana kartuttamassa We deliver -rahastoa

11.7.2019 08:35 Sasu Salinin ja Carl Lindbomin Pirkka-yhteistyönä toteutettu Suden jäljillä -treenipaketin tilauksista lahjoitetaan yksi euro We Deliver -rahastoon, jonka kautta tuetaan vähävaraisten perheiden lasten ja nuorten koripalloharrastamista.

Susijengiläiset Sasu Salin ja Carl Lindbom ovat yhteistyössä Pirkan kanssa tehneet neljän viikon mittaisen treeniohjelman videon muodossa nuorille koripalloilijoille, jossa kaksikko näyttää omia harjoitteitaan. 

- Halusimme Callen kanssa tehdä nuorille suunnatun treeniohjelman, joka on kokonaisvaltainen. Opetamme nuorille koripallon perustaitoja ja näytämme, miten itse harjoittelemme. Meille on tärkeää, että nuoret innostuvat koripallosta ja kehittyvät entisestään, Salin avaa.

Suden jäljillä -treenipaketin oppi ei ulotu pelkästään pelillisiin harjoitteisiin, vaan kaksikko antaa vinkkejä myös kentän ulkopuoliseen elämään. Paketti sisältää myös fysiikkaharjoitteita, joiden takana on Salinin seurajoukkueen Malagan fysiikkavalmentaja.

- Lisäksi yhteistyönä Keskon kanssa, pystymme opastamaan, miten urheilijat syövät monipuolisesti ja terveellisesti. Pääsimme näyttämään myös omia kokkausvinkkejämme, Salin naurahtaa.

Kaksikko on saanut positiivista palautetta opetusvideoistaan heti ensimmäisistä päivistä lähtien.

- On ollut ilo nähdä, kun nuoret ovat lähettäneet meille videoita harjoittelustaan. Toivottavasti mahdollisimman moni löytää pakettimme. 

Jokaisesta tilauksesta kaksikko antaa yhden euron vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen We deliver -rahaston kautta.

- Meille oli loogista lähteä mukaan tukemaan rahastoa jokaisesta myydystä paketista. Meille kaikista tärkeintä on, että mahdollisimman monilla olisi mahdollisuus koripallon harrastamiseen, Salin toteaa.

We deliver -rahaston kautta Koripalloliiton pääyhteistyökumppani PostNord tarjoaa stipendejä koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen vähävaraisille perheille.

 

Lisätiedot: Suden jäljillä -treenipaketti

Asiat

 
23.3.2026 12:11 Seurauutinen

Seurauutinen: Digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin julkaistaan webinaarissa 20.4.

Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!

23.3.2026 11:08 Vastuullisuus

Susijengin ja Susiladiesin karsintaottelut tuotetaan WWF:n kestävyyskriteeristön mukaisesti

Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.

23.3.2026 09:17 NCAA

Elina Aarnisalo ja North Carolina etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen – Elsa Lemmilä ja Ohio State vielä leikissä mukana

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

20.3.2026 12:15 Valmentajat

Koripalloliitto käynnistää toukokuussa uuden koulutusohjelman, Master Coach -verkoston

Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Mukaan koulutukseen otetaan 12 ensimmäisenä ilmoittautunutta valmentajaa.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 20:26 Miesten I divisioona A

Pudotuspeliennakko - Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A:n kauden huipennus käynnistyy torstaina, kun pudotuspelit käynnistyvät kolmella ottelulla. Runkosarjan ykkönen ACO Basket lähtee mestaruusjahtiin selkeän ennakkosuosikin paineet niskassaan, mutta niskaan hengittävät muun muassa hyökkäysvoimainen Kipinä Basket ja tarkkakätinen Karkkila.

Näytä lisää vastaavia