18-vuotiaiden tyttöjen ottelussa Suomi voitti Ruotsin selkein loppunumeroin 94-59 (59-19). Sudenpennut nousi ripeästi kuskin paikalle ja jo ensimmäisellä puoliajalla ero repesi 40 pisteeseen, minkä tuntumassa se pysyi loppuun asti.
– Jos eilen oli käynnistymisvaikeuksia, niin tänään oltiin erinomaisia ensimmäiset 20 minuuttia. Olimme joka ikisessä ottelutapahtumassa niskan päällä ja pelasimme ylivoimaisesti parasta korista Baltic-vaiheen osalta, Suomen päävalmentaja Janne Hänninen aloitti.
– Toisella puoliajalla emme pystyneet ihan siihen intensiteettiin ja vastustaja sai vähän otetta pelaamisesta, mutta erittäin ryhdikkäästi tytöt hoitivat homman tämän päivän osalta.
Suomi sai jälleen onnistumisia koko 12 pelaajan laajalta rotaatioltaan, mutta erityisesti loistivat Anna Gardziella (18/5) ja Nea Schreck (7/4/5 syöttöä/6 riistoa), joka oli parhaimmillaan juuri ensimmäisellä puoliajalla.
Ruotsin pistekärki oli 13 pistettä heittänyt Hedda Håkanson.
Suomi voitti turnauksessa jokaisen kolmesta ottelustaan piste-eron ollessa +114.
– Keskityimme Baltic-leireillä koko kentän pelaamiseen ja se näkyi. Näillä ikäryhmillä on tosi vahva perusta. Halusimme vielä lisätä, että olisimme vielä aktiivisempia ja rohkeampia koko kentällä. Arvokkaita yhteisiä kokemuksia ja yhteisen luottamuksen rakentamista, kun kaksi ikäluokkaa yhdistyivät. Innolla kaikki odotamme tulevaa kesää.
Suomelta Tiia Talonen valittiin joukkueen arvokkaimmaksi pelaajaksi. Koko turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi taas valittiin Anna Gardziella.
Suomen 16-vuotiaille tytöille kolmen pisteen voitto Ruotsista
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue sai toisen voittonsa turnauksessa, kun Ruotsi kaatui niukasti 70-67 (38-36).
Ruotsi ehti johtaa 9 pisteellä ensimmäisellä puoliajalla, mutta Sudenpennut sai kirittyä itsensä johtoon puoliaikaan mennessä. Ruotsi sai vielä oman kirinsä tullen rinnalle ja jopa hetkeksi ohitse, mutta lopulta Suomi sai voiton nimiinsä.
– Tänään oli vuorossa sellainen ottelun alku, jossa Ruotsi oli selkeästi parempi ja meinasi juosta meiltä jalat alta. Onneksi paransimme ja pääsimme peliin mukaan. Vaihtelevien vaiheiden jälkeen saimme lopussa pidettyä meillä sen johdon, Suomen päävalmentaja Juha-Pekka Männistö kommentoi.
– Ruotsi oli erilainen vastustaja kuin Latvia ja Viro. He laittoivat meihin hyvin painetta. Jouduimme sopeutumaan erilaiseen pelityyliin, mikä on arvokasta oppia meille joukkueena, Männistö lisäsi.
Ruotsi sortui Suomen paineessa 41 menetykseen, joiden aiheuttajana kunnostautui erityisesti Mona Kettunen (2/4), jolle kertyi 9 riistoa.
Suomelta kaksinumeroiset pistelukemat heittivät Michelle Peter (12/10/4 riistoa), Ida Riihijärvi (11/3), Matilda Suokas (10/0) ja Maija Honkonen (10/11/5 syöttöä). Ruotsin ykkönen oli Elsa Westerlund (10/1/5 riistoa).
Suomi sijoittui turnauksessa toiseksi kahdella voitolla ja yhdellä tappiolla.
– Erittäin hyvä turnaus meille, paljon hyvää oppia. Hyviä kansainvälisiä kokemuksia ja tästä on hyvä jatkaa seuraaville leireille ja kohti kesää.
Maija Honkonen valittiin Suomen arvokkaimmaksi pelaajaksi.
Suomen 16-vuotiaat pojat avasivat voittotilinsä 43 pisteen voitolla
16-vuotiaiden poikien maaottelussa Suomi päihitti Ruotsin selkein loppunumeroin 88-45 (48-23). Suomelle kyseessä oli turnauksen ensimmäinen voitto.
Sudenpentujen johtoasema venyi liki 20 pisteeseen jo ensimmäisellä jaksolla, minkä jälkeen johto kasvoi tasaisesti kohti huippulukemaansa eli loppunumeroita.
Suomi vei levypallot 59-36 ja haki peräti 23 hyökkäyslevypalloa.
– Kahden huonon pelin jälkeen tietysti hienoa lopettaa turnaus voittoon. Erityisesti tässä pelissä ilahduttavaa oli, että saimme kolmannen hyvän aloituksen peliin ja tällä kertaa se kantoi loppuun asti, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski aloitti.
– Hyvää vahvaa ja tasaista esitystä läpi ottelun. Onnistuimme pitämään Ruotsin pienissä pisteissä ja saamaan paljon stoppejen jälkeisiä nopeita hyökkäyksiä. Verrattuna kahteen ensimmäiseen peliin, oli kiva, että tänään kaukoheitotkin upposivat. Kymmenen kolmen pisteen koria helpottaa pelin voittamista.
Aikaisempaan kahteen otteluun verrattuna Suomi muutti peluutustaan ja haki vahvoja minuutteja vaihtopenkiltä. Valtter Varila vastasi huutoon säkittäen 31 pistettä kuudentena miehenä. Varilan tilastosarakkeeseen pisteiden lisäksi kertyi neljä levypalloa, kolme syöttöä ja viisi riistoa.
Muut Suomen pistemiehet olivat Tomas Loponen (12/9/5 syöttöä) ja Antti Turtiainen (12/5). Ruotsilta kukaan ei heittänyt kaksinumeroisia pistelukemia.
Piste-eron myötä toiseksi sijoittuneen Suomen arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin Tomas Loponen.
Suomen 18-vuotiaiden poikien viimeistelyvaikeudet jatkuivat
18-vuotiaiden poikien maaottelussa Ruotsi veti pidemmän korren Suomesta loppunumeroin 80-89 (36-48).
Ruotsi sai johtoaseman toisella jaksolla ja onnistui pitämään sen loppusummeriin asti. Sudenpennut pääsi vielä päätösjaksolla 7 pisteeseen pariin otteeseen, muttei sen lähemmäksi.
– Mututuntumalla meillä oli vaikeuksia käynnistyä ja bensa vähissä eilisestä. Sen takia varsinkin toisella neljänneksellä tipuimme meidän temposta täysin. Toki koko turnauksen ajan ongelmamme oli se, ettemme saaneet helppoja koreja, mikä olisi ruokkinut energiaa itsestään. Tänäänkin helpot korit puuttuivat, mutta onneksi vapaaheitot menivät koriin huomattavasti aikaisempaa paremmin, Suomen päävalmentaja Anton Mirolybov kommentoi.
Suomi heitti pelitilanneheittonsa 26/78 (33%), mutta vapaaheitot osuivat mallikkaasti 19/22 (86%). Ruotsi taas osui kolmosensa 9/17 (52%).
Suomelta kaksinumeroiset pistelukemat säkittivät Reino Saivosalmi (16/2), Eelis Korhonen (13/2/7 syöttöä/4 riistoa) ja Ville-Pekka Eskelinen (11/8). Ruotsin pistekärki oli 16 pistettä heittänyt Noel Karlsson Rask.
Suomi sijoittui kolmella tappiolla viimeiseksi.
– Isossa kuvassa haluan kiittää jokaista mukana ollutta joukkueenjäsentä – sekä leirillä että tässä turnauksessa – heittäytymisestä. Tavoitteemme oli löytää kansainvälinen pelitempo ja koko kentän pelaaminen molempiin suuntiin. Parhaimmillaan tämä toi hienoja tilanteita ja kovaa tempoa. Ja sitten, kuten tänään, kun energiat ei olleet ylhäällä, pelaaminen näytti pompottamiselta ja kaksinkamppailut hävittiin.
– Ja kuten sanottu niin lopulta tämä on kamppailua helpoista koreista. Me pääsimme hyville paikoilla, mutta viimeistely oli huonoa. Uskon, että kun pelaajat ottavat tämän asian reppuun mukaan, oli tämä turnaus erittäin opettava.
Suomen arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin Eelis Korhonen.
