Suomalaiset pysyivät voitokkaina koululaisten MM-kisoissa

30.3.2013 Pitkäperjantaina avausottelunsa koululaisten MM-kisoissa Kyproksella voittaneet Mäkelänrinteen poikien ja Pohjois-Haagan tyttöjen joukkue olivat voitokkaita myös lauantaina. Suomalaispojat voittivat Bulgarian 85-72, kun tytöt puolestaan pyörittivät 70-51-voiton Intiasta.

- Bulgaria kova joukkue, mutta pystyttiin ajoittain pelaamaan hyvällä intensiteetillä molemmissa päissä kenttää. Ratkaisu tuli toisella neljänneksellä, jossa puolustuksemme piti vastustajan 4 pisteessä, summasi Mäkelänrinteen päävalmentaja Anton Mirolybov.

Hyvän neljänneksen ansiosta Mäkelänrinne pääsi puoliajalle 41-28-johdossa.

Suomalaisista Henri Niemistö nakutti 22 ja Elias Eerikinharju 19 pistettä. Onnistujia löytyi heidän rinnalleen kosolti.


- Erityisen iloinen olen (Joonas) Tahvanaisen, (Thomas) van Santenin ja (Samuli) Niemisen kovuuteen korin läheisyydessä sekä levypallopeliin fyysistä vastustajaa vastaan, Mirolybov kiitteli.

Pohjois-Haagan tytöt kohtasivat melko harvinaisen vastustajan lauantaina, kun vastassa oli Intia. Suomi ei ole esimerkiksi maajoukkuetasolla kohdannut Intiaa koskaan missään ikäluokassa.

Suomalaistaidot osoittautuivat vaikeuksista huolimatta paremmiksi, kun PHYK juoksi 70-51-voittoon Iina Salmenkiven, Ada Marjusen ja Sini Mäkelän heiluttaessa tahtipuikkoa. Salmenkivi heitti 17 pistettä ja riisti kuudesti. Marjunen säesti 13 ja Mäkelä 12 pisteellään.

- Jos eilen kulki heittopeli, niin tänään ei voinut samaa sanoa. Heitimme mm. kolmosemme 2/24. Kun pelattiin palloa korin lähelle, hallittiin kyllä peliä, mutta intialaiset tekivät kovalla vauhdillaan ottelusta vuoristoratamaisen. Käytiin useamman kerran 15 pisteen johdossa, mutta Intia tuli aina peliin mukaan. Hyvän avauspelin tämä oli varmasti silmiä avaava kokemus. Turnaus on pitkä ja jokaiseen peliin on tultava valmiina pelaamaan, pohti PHYK:n joukkuetta valmentava Lea Hakala.

Sunnuntaina Mäkelänrinteen pojat kohtaavat turnauksessaan Tanskan ja PHYK:n tytöt mittaavat Turkin osaamisen.

Bulgaria - Mäkelänrinne 72-85, poikien koululaisten MM-kisoja, Kypros

Suomi: Matti Meldo 2, Samuli Nieminen 12, Henri Niemistö 22, Fiifi Aidoo 8, Elias Eerikinharju 19, Joonas Tahvanainen 13, Thomas van Santen 7, Daniel Harima  2.

Intia – PHYK 51-70, tyttöjen koululaisten MM-kisoja, Kypros

Suomi: Ada Marjunen 13/7, Nina Augustin 8/7/4 syöttöä, Juliana Lamberg 2/0, Kiia Laukkanen 2/1/3 syöttöä, Johanna Soikkeli 0/5/5 syöttöä, Iina Salmenkivi 17/5/6 riistoa, Sini Mäkelä 12/6/3 syöttöä/4 riistoa, Sara Rokkanen 4/3/4 syöttöä, Johanna Peltonen 2/3, Natalia Bhebhe 10/6/3 riistoa.

Asiat

 
25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:55 Miesten I divisioona A

Lahti Basketball miesten divisioona A:n mestariksi 1805 katsojan edessä Luhta Areenalla

Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

22.4.2025 12:00 Pääjuttu

Hartwall Sport on mukana EM-kotikisoissa Susijengin virallisena urheilujuomana

Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

21.4.2025 14:01 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta aloittanut finaalit Saksassa – kausia päätökseen Espanjassa ja Unkarissa

Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia