30.3.2013 Pitkäperjantaina avausottelunsa koululaisten MM-kisoissa Kyproksella voittaneet Mäkelänrinteen poikien ja Pohjois-Haagan tyttöjen joukkue olivat voitokkaita myös lauantaina. Suomalaispojat voittivat Bulgarian 85-72, kun tytöt puolestaan pyörittivät 70-51-voiton Intiasta.

- Bulgaria kova joukkue, mutta pystyttiin ajoittain pelaamaan hyvällä intensiteetillä molemmissa päissä kenttää. Ratkaisu tuli toisella neljänneksellä, jossa puolustuksemme piti vastustajan 4 pisteessä, summasi Mäkelänrinteen päävalmentaja Anton Mirolybov.
Hyvän neljänneksen ansiosta Mäkelänrinne pääsi puoliajalle 41-28-johdossa.
Suomalaisista Henri Niemistö nakutti 22 ja Elias Eerikinharju 19 pistettä. Onnistujia löytyi heidän rinnalleen kosolti.
- Erityisen iloinen olen (Joonas) Tahvanaisen, (Thomas) van Santenin ja (Samuli) Niemisen kovuuteen korin läheisyydessä sekä levypallopeliin fyysistä vastustajaa vastaan, Mirolybov kiitteli.
Pohjois-Haagan tytöt kohtasivat melko harvinaisen vastustajan lauantaina, kun vastassa oli Intia. Suomi ei ole esimerkiksi maajoukkuetasolla kohdannut Intiaa koskaan missään ikäluokassa.
Suomalaistaidot osoittautuivat vaikeuksista huolimatta paremmiksi, kun PHYK juoksi 70-51-voittoon Iina Salmenkiven, Ada Marjusen ja Sini Mäkelän heiluttaessa tahtipuikkoa. Salmenkivi heitti 17 pistettä ja riisti kuudesti. Marjunen säesti 13 ja Mäkelä 12 pisteellään.
- Jos eilen kulki heittopeli, niin tänään ei voinut samaa sanoa. Heitimme mm. kolmosemme 2/24. Kun pelattiin palloa korin lähelle, hallittiin kyllä peliä, mutta intialaiset tekivät kovalla vauhdillaan ottelusta vuoristoratamaisen. Käytiin useamman kerran 15 pisteen johdossa, mutta Intia tuli aina peliin mukaan. Hyvän avauspelin tämä oli varmasti silmiä avaava kokemus. Turnaus on pitkä ja jokaiseen peliin on tultava valmiina pelaamaan, pohti PHYK:n joukkuetta valmentava Lea Hakala.
Sunnuntaina Mäkelänrinteen pojat kohtaavat turnauksessaan Tanskan ja PHYK:n tytöt mittaavat Turkin osaamisen.
Suomi: Matti Meldo 2, Samuli Nieminen 12, Henri Niemistö 22, Fiifi Aidoo 8, Elias Eerikinharju 19, Joonas Tahvanainen 13, Thomas van Santen 7, Daniel Harima 2.
Suomi: Ada Marjunen 13/7, Nina Augustin 8/7/4 syöttöä, Juliana Lamberg 2/0, Kiia Laukkanen 2/1/3 syöttöä, Johanna Soikkeli 0/5/5 syöttöä, Iina Salmenkivi 17/5/6 riistoa, Sini Mäkelä 12/6/3 syöttöä/4 riistoa, Sara Rokkanen 4/3/4 syöttöä, Johanna Peltonen 2/3, Natalia Bhebhe 10/6/3 riistoa.
Vuoden muuvi -äänestys on nyt käynnissä Koripalloliiton Instagram-tilillä! Käy antamassa oma äänesi ja vaikuta siihen, mikä kruunataan tämän kauden hienoimmaksi muuviksi.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Elokuussa innostetaan jälleen Suomen koululaisia yhteisiin korintekotalkoisiin. Seuroille Miljoona koria! tarjoaa valmiin konseptin lisätä niin yhteistyötä koulujen kanssa kuin seuran harrastajamäärää.
Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rauman alakoululaiset
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Vuoden hauskin koulupäivä saapui Turkuun
3x3-koripallo ei ole vain pelimuoto, vaan oma kulttuurinsa, joka on syntynyt kaupungeissa ja kasvanut osaksi kansainvälistä urheilukenttää. Se yhdistää koripallon perusarvot, urbaanin ympäristön ja tapahtumamaisen tunnelman tavalla, joka tekee lajista ainutlaatuisen sekä pelaajille että katsojille.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.