5.8.2019 14:02 Tapiolan Hongan ja Espoon kaupungin isännöimiin MM-kisoihin osallistui yli 230 joukkuetta 42 maasta. Suomalaisjoukkueista seitsemän ylsi kolmen parhaan joukkoon, kruununa naisten 30+-sarjan maailmanmestaruuden voittanut Ruusunnuput.

Ruusunnuput juhli maailmanmestaruutta seniorikoripallon MM-kisoissa Espoossa. Kuva: Sonja Herrala
Kaikkiaan turnaukseen osallistui 21 suomalaisjoukkuetta, joista vanhimmat olivat miesten yli 80-vuotiaiden sarjaan osallistunut FINNS-80.
Suomalaisjoukkueista neljä eteni aina finaaleihin asti. Lopulta MM-kultaan ylsi Ruusunnupput naisten 30+-sarjassa. Ruusunnuput kaatoi finaalissa venäläisjoukkueen 88-47.
MM-kultaa voittaneessa Ruusunnuppunen kokoonpano oli hurja. Joukkueesta löytyi tuhti pakkaus entisiä Susiladies-pelaajia ja ammattilaisena ulkomailla pelanneita pelaajia.
Joukkueessa pelasivat Maija Wilson, Lotta Aaltonen, Reetta Piipari, Taru Tuukkanen, Laura Lehtoranta, Hanna Valkeinen, Kaisa Valtakari, Heta Korpivaara, Niina Laaksonen, Dionne Pounds, Laura Tuukkanen, Vilma Kesänen ja Mari Arteva.
Sunnuntaina päättyneet kisat olivat kaikin puolin onnistuneet. Kisajärjestäjät keräsivät kiitosta niin pelaajilta kuin kattojärjestöltäkin.
- Olemme iloisia, että saamme pelata kisat nyt toista kertaa Suomessa. Nämä ovat nyt viidennettoista seniorikoripallon MM-kisat. Suomi on meidän organisaatiolle siinä mielessä historiallinen maa, että vuonna 1997 kun kisat järjestettiin ensi kerran Suomessa ne olivat samalla ensimmäiset kisat Euroopassa. Nyt saamme olla täällä jälleen, Kansainvälisen Koripallosenioreiden liiton puheenjohtaja Ruben Rodriquez Llamas kommentoi turnausjärjestäjien tiedotteessa ennen finaaliviikonloppua.
- Olemme erittäin kiitollisia kaikesta työstä, jonka järjestäjät täällä ovat tehneet tapahtuman onnistumisen hyväksi. Tiedämme, että töitä on paljon kun vieraita saapuu ympäri maailman. Rakastan Suomea ja olen ollut täällä monesti, tunnen oloni täällä oikein kotoisaksi, Argentiinasta kotoisin oleva Llamas lisäsi.
Kultaa: Naiset 30+ (Ruusunnuput Finland)
Hopeaa: Naiset 40+ (Finland), Naiset 35+ (Off Ballers), Miehet 55+ (URA Basket 55), Miehet 40+ (Räppäkäpälät),
Pronssia: Naiset 45+ (Flinland F45), Miehet 65+ (Finland 65)
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
Kesän 2026 Liike on lääke -kiertue saa uuden, vauhdikkaan lisän, kun Pirkka Street Basket liittyy osaksi tapahtumakokonaisuutta. Katukoriksen hengessä toteutettavat pelit ja lajikokeilut tuovat kiertueelle entistä monipuolisempaa liikunnan iloa ja houkuttelevat mukaan uusia osallistujia erityisesti nuorten ja perheiden keskuudessa.
Susiladiesin kesän 2026 ohjelma on valmis, kun pari tusinallista pelaajia kokoontuu yhteen kesäkuun alussa open gym -henkisesti. Kesän huipentavat ensin kaksi Rising Stars -ottelua Belgiassa ja peräti kolme miniturnausta, joista yksi pelataan Helsingissä.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.