Suomalaisjoukkueet rohmusivat mitaleita seniorikoripallon MM-kisoissa Espoossa

5.8.2019 14:02 Tapiolan Hongan ja Espoon kaupungin isännöimiin MM-kisoihin osallistui yli 230 joukkuetta 42 maasta. Suomalaisjoukkueista seitsemän ylsi kolmen parhaan joukkoon, kruununa naisten 30+-sarjan maailmanmestaruuden voittanut Ruusunnuput.

Ruusunnuput juhli maailmanmestaruutta seniorikoripallon MM-kisoissa Espoossa. Kuva: Sonja Herrala

Kaikkiaan turnaukseen osallistui 21 suomalaisjoukkuetta, joista vanhimmat olivat miesten yli 80-vuotiaiden sarjaan osallistunut FINNS-80.

Suomalaisjoukkueista neljä eteni aina finaaleihin asti. Lopulta MM-kultaan ylsi Ruusunnupput naisten 30+-sarjassa. Ruusunnuput kaatoi finaalissa venäläisjoukkueen 88-47.

MM-kultaa voittaneessa Ruusunnuppunen kokoonpano oli hurja. Joukkueesta löytyi tuhti pakkaus entisiä Susiladies-pelaajia ja ammattilaisena ulkomailla pelanneita pelaajia. 

Joukkueessa pelasivat Maija Wilson, Lotta Aaltonen, Reetta Piipari, Taru Tuukkanen, Laura Lehtoranta, Hanna Valkeinen, Kaisa Valtakari, Heta Korpivaara, Niina Laaksonen, Dionne Pounds, Laura Tuukkanen, Vilma Kesänen ja Mari Arteva.   

Sunnuntaina päättyneet kisat olivat kaikin puolin onnistuneet. Kisajärjestäjät keräsivät kiitosta niin pelaajilta kuin kattojärjestöltäkin.

- Olemme iloisia, että saamme pelata kisat nyt toista kertaa Suomessa. Nämä ovat nyt viidennettoista seniorikoripallon MM-kisat. Suomi on meidän organisaatiolle siinä mielessä historiallinen maa, että vuonna 1997 kun kisat järjestettiin ensi kerran Suomessa ne olivat samalla ensimmäiset kisat Euroopassa. Nyt saamme olla täällä jälleen, Kansainvälisen Koripallosenioreiden liiton puheenjohtaja Ruben Rodriquez Llamas kommentoi turnausjärjestäjien tiedotteessa ennen finaaliviikonloppua.

- Olemme erittäin kiitollisia kaikesta työstä, jonka järjestäjät täällä ovat tehneet tapahtuman onnistumisen hyväksi. Tiedämme, että töitä on paljon kun vieraita saapuu ympäri maailman. Rakastan Suomea ja olen ollut täällä monesti, tunnen oloni täällä oikein kotoisaksi, Argentiinasta kotoisin oleva Llamas lisäsi.

 

Suomalaiset mitalijoukkueet (joukkueiden nimi): 

Kultaa: Naiset 30+ (Ruusunnuput Finland)

Hopeaa: Naiset 40+ (Finland), Naiset 35+ (Off Ballers), Miehet 55+ (URA Basket 55), Miehet 40+ (Räppäkäpälät), 

Pronssia: Naiset 45+ (Flinland F45), Miehet 65+ (Finland 65)

Asiat

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 20:50 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

27.12.2025 16:07 Valmentajat

Koutsi, sinä voit synnyttää koriskipinän!

Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 20:37 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 51

Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.

22.12.2025 12:45 Susijengi

Koriksen EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa

Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

Näytä lisää vastaavia