19.6.2014 12:32 Korisliigan kotimainen kärkinelikko ryhmittyy urakalla eurosarjoihin myös kaudelle 2014/15. Tampereen Pyrintö, Kataja Basket ja KTP-Basket jatkavat viime kauden malliin Baltian liigassa ja EuroChallengessa, kun taas pronssijoukkue Bisons hakee paikkaa Euroopan kakkoskilpailu Eurocupista sekä Itä-Euroopan VTB-liigasta.

Suomalaisjoukkueet jatkavat eurosarjojen valloitustaan kaudella 2014/15. Loimaa Bisons hakee paikkaa VTB-liigasta ja Eurocupista.

Damon Williamsin Pyrinnöllä on edessään jälleen Baltian liigan valloitus. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.
Päättyneellä kaudella EuroChallengen 16 parhaan joukkoon selvinnyt kotkalainen KTP-Basket sekä toissa kaudella samaisen sarjan puolivälieriin päässyt Kataja Basket edustavat Suomea EuroChallengessa myös kaudella 2014/15.
EuroChallengen alkulohkoarvonnat järjestetään 6.7. Münchenissa ja alkulohkot pelataan neljän joukkueen lohkoina 4.11.–16.12. välisenä aikana. Jokaisesta lohkosta etenee kaksi joukkuetta 16 parhaan jatkolohkoihin.
Mahdolliset karsinnat EuroChallengen lohkovaiheeseen pelataan 15. ja 22. lokakuuta.
Keväällä Baltian liigan välieriin ja pronssiotteluun edennyt ja sittemmin Suomen mestaruutta juhlinut Tampereen Pyrintö jatkaa Baltian valloitustaan myös kaudella 2014/15.
– Pyrintö haluaa jatkaa hyvää yhteistyötä Baltian liigan kanssa. Haluamme omalta osaltamme olla syventämässä Suomen ja Baltian maiden välistä yhteistyötä vuosien 2015 EM- ja 2019 MM-kisojen mahdollisia hakuprosessia varten, Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakanen taustoittaa.
Baltian liigan ilmoittautuminen päättyy 15.7. ja otteluohjelma julkaistaan 25.7. Liigan alkulohkossa kukin joukkue pelaa 10–14 ottelua, jonka jälkeen liiga siirtyy pudotuspelivaiheeseen.
Baltian liigan neljä parasta joukkuetta saavat keväällä 2015 osallistumisoikeuden Baltic cupiin, jossa vastaan asettuvat Zalgiris Kaunas, Lietuvos Rytas Vilna, VEF Riga sekä BC Kalev/Cramo Tallinnasta.
Viime syksynä kymmenestä pelaamastaan Eurocup-ottelusta viisi voittanut loimaalainen Bisons on ilmoittanut halukkuutensa pelata kaudella 2014/15 Eurocupissa sekä Itä-Euroopan VTB-liigassa.
Bisons ei kuitenkaan pelaa tulevalla kaudella molempia liigoja, vaikka joukkueelle myönnettäisiinkin paikka niin Eurocupissa kuin VTB-liigassakin. Kauden 2014/15 aikana Bisons pelaa Korisliigan lisäksi korkeintaan yhtä eurosarjaa. Bisonsin sarjapaikka ratkeaa heinäkuun alkuun mennessä.
Eurocup on Euroopan toiseksi korkein kansainvälinen sarja, jonka voittajaksi selvisi viime keväänä espanjalainen Valencia. Itä-Euroopan huippujoukkueista koottu VTB-liiga on puolestaan Venäjän ja sen lähimaiden korkein sarja, jossa kisaavat mm. Moskovan TsSKA ja Petteri Koposen Himki.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.