4.12.2014 Susijengin aloitusviisikon tähdet Petteri Koponen, Gerald Lee junior ja Sasu Salin joukkueineen hakivat arvokkaat voitot Eurocupin keskiviikkokierrokselta. Koposen Himki nousi D-alkulohkon kärkeen nujertamalla Besiktasin, Sasu Salinin Union Olimpija lunasti jatkopaikkansa voitollaan KK Szolnokista ja ”Junnu Leen” Ploiesti haki arvokkaan voiton Banvitia vastaan.

Petteri Koposen Himki nousi Eurocup-alkulohkonsa kärkeen.

Junnu Leen Ploiesti nousi karvan päähän jatkopelipaikasta. Kuvat: Ville Vuorinen.
Koposen Himki näytti jo varmistaneen voittonsa Besiktasia vastaan johtamalla turvallisin numeroin 71–55 neljä ja puoli minuuttia ennen loppua.
Moskovalaiset joutuivat kuitenkin lopussa puolustuskannalle, kun Chris Lofton (19/2/3 syöttöä) tahditti turkkilaisvieraat takaa-ajoon. Neljää pistettä lähemmäs Besiktas ei kuitenkaan päässyt ja Himki siirtyi 82–78 (42–28)-voitollaan D-lohkon kärkeen.
Petteri Koponen oli voittajien toiseksi paras pistenikkari 12 pisteellään. Koponen haki myös levypallon, jakoi yhden korisyötön ja riisti pallon kertaalleen. Talkoohengessä tehoja kirjauttaneen Himkin parhaimmistoa olivat myös Marko Popovic (14/2/7 syöttöä), Joffrey Lauvergne (11/1/3 blokkia), Sergei Monia (9/7/3 syöttöä) ja Tyler Honeycutt (8/10).
Himki jatkaa D-lohkon kärjessä kuudella voitollaan kahdeksasta ottelusta. Besiktasilla on sama määrä voittoja, mutta keskinäisten otteluiden korisuhteen perusteella Himki on Besiktasia edellä.
Gerald Lee juniorin CSU Asesoft Ploiesti harppasi millin päähän Eurocupin jatkosarjasta nujertamalla turkkilaisen Banvit Bandirman kotonaan Romaniassa 84–74 (53–42).
Banvit nousi 11 pisteen takaa kolmen pisteen päähän pelin kolmannen jakson lopussa, mutta Ploiesti haki lopullisen pesäeron päätösjakson alussa viemällä neliminuuttisen 8-0.
Lee nosteli 21 minuutissa joukkueelleen 11 pistettä, haali viisi levypalloa ja jakoi kaksi syöttöä. Kuusi kolmosta upottanut Marius Runkauskas (22/2) sekä pelintekijävelho Dee Brown (19/7/5 syöttöä) olivat Ploiestin kaksi ylitse muiden.
Ploiesti on voittanut neljä ja hävinnyt neljä ottelua. Kun Eurocupin alkusarjaa on pelaamatta kaksi ottelua, Hapoel Jerusalemilla on kahden voiton takamatka Ploiestiin E-lohkon viimeisestä jatkosarjapaikasta pelattaessa.
Sasu Salin paranteli edelleen nilkkaansa myöhään keskiviikkoiltana, kun Union Olimpija Ljubljana murjoi unkarilaisen KK Szolnoki Olaj’n kotonaan 89–67 (51–31).
Ottelu oli läpihuutojuttu slovenialaisisännille, joiden tiiviiseen joukkuetyöskentelyyn Szolnokilla ei ollut vastaansanomista. Marko Marinovic (18/4/7 syöttöä) ja Paolo Marinelli (18p) johtivat Olimpijaa hyökkäyspäässä.
Olimpija jatkaa alkulohkonsa kolmantena Himkin ja Besiktasin jälkeen voitettuaan kahdeksasta ottelustaan viisi.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.