Suomen joukkueet taistelevat 9. sijoista Brasiliassa

30.5.2003 Sekä Suomen poikien että tyttöjen joukkueet jatkoivat voitokkaita sijoitusotteluitaan Brasiliassa pelattavissa koululaisten MM-kisoissa. Suomea edustava Pohjois-Tapiolan lukion poikajoukkue voitti niukasti Unkarin 51-49 ja Pohjois-Haagan Yhteiskoulun tytöt puolestaan Luxemburgin 68-42. Suomalaiset pelaavat kisojen päätöspäivänä sijoista 9-10.

Pojat aloittivat ottelunsa Unkaria vastaan miesvartioinnilla, joka ei toiminut. Turnauksessa lähes legendaariseksi noussut puolen kentän 1-1-3-paikkapuolustus toi tapiolalaiset takaisin peliin mukaan. Hyökkäyspäässä ongelmia aiheutti aluksi Unkarin käyttämä koko kentän 3-1-1-prässi, mutta mitä pidemmälle ottelu vanheni sitä helpommin Suomi sai sen rikottua. Käänne tapahtui myös levypallopelaamisessa, joka loppua kohti kääntyi suomalaisten eduksi. Etenkin päätösneljänneksellä Suomi taisteli uhrautuvasti levy- ja irtopalloista, joka palkittiin. Suomi vei jakson 17-9 ja koko ottelun siis 51-49. Voiton sinetöi Viljami Vanjoen vapaaheitto 13 sekuntia ennen loppua.  

Vanjoki oli Unkari-pelissä muutenkin hyvässä vireessä. Hän pussitti kaikkiaan 22 pistettä. Jesper Blomster säesti kymmenellä pisteellään.  

- Pojat osoittivat huikeaa voitontahtoa. Pystyimme vastaamaan fiksusti kovuuteen kovuudella, kun Unkari rynni korille. Lopun hyvällä levypallopelaamisella oli suuri merkitys ottelun lopputulokseen. Ottaa valmentajan sydämelle nämä viime hetkille menevät loppuratkaisut, puuskutti Pohjois-Tapiolan joukkue luotsaava Pekka Eklund pölyn laskeuduttua taistelutantereelta.  

Suomen tytöt veivät pallot, ottelun

Suomen tyttöjen ottelussa Luxemburgia vastaan näkyi molempien joukkueiden turnausväsymys. Suomella oli kuitenkin käytössään tuoreempia jalkoja ja taitavampia pelaajia. Luxemburgilaisten heittotaito oli hyvä, mutta pallonkäsittelijöinä he olivat selkeästi heikompia. Lea Hakala käskyttikin joukkonsa koko kentän paikkaprässiin, joka oli myrkkyä naapurille. Samalla Hakala pyöritti kovaa vaihtorulettia, jotta kentällä riitti yritystä. Suomi sai puolustuksensa kautta paljon riistoja ja juoksi niistä helppoja koreja.  

Luxemburg pelasi lähes koko ottelun paikkaa, jonka Suomi sai maltillisella pallon siirtelyllä ja pallottomien liikkeellä rikottua. Hetken vastustaja erehtyi kokeilemaan miesvartiointia, mutta Suomi rankaisi heti kiskaisemalla kyseisen hetken 10-0. Eroa kertyi lopulta 26 pisteen edestä (68-42).  

Piitu Venhola nakutti ottelussa 19 pistettä. Fanny Kaarnakari ja Valpuri Vuorio pussittivat 11 pistettä kumpikin. Suomen joukkueen avainpelureihin kuuluva Laura Kangas ei pelannut kipeytyneen kyynärpään vuoksi.  

- Koko ryhmältä hyvä ja tasapainoinen esitys. Maltti oli valttia paikan murrossa ja sen me tänään hallitsimme. Heittopelimme paranee pikku hiljaa, tarvitsemaamme uhkaa kolmosviivan takaa löytyy jo useammalta tytöltä. Olemme lyhyessä voittoputkessa, ja sitä aiomme pidentää vielä huomenna, kaavaili Hakala.  

MM-kisojen päätöspäivänä Suomen kummallakin joukkueella on tähtäimessään yhdeksäs sija. Pojat kohtaavat viimeisessä pelissään ottelun Slovakia-Slovenia voittajan. Tyttöjen viimeinen tasonmittaus tapahtuu Slovakia-Itävalta –kamppailun voittajaa vastaan.

Suomi – Unkari 51 – 49 (24-24), koululaisten MM-kisoja, pojat

Suomea edustaa poikien kisoissa Pohjois-Tapiolan lukio. Joukkuetta valmentavat Pekka Eklund ja Eero Neva.

Neva

Pekka

-

pistettä

Vanjoki

Viljami

22

 

Nasman

Johannes

-

 

Kajaani

Petri

2

 

Apajasalmi

Lasse

-

 

Liimo

Ville

9

 

Lindholm

Janne

-

 

Koskinen

Johannes

-

 

Jokinen

Ilkka

-

 

Vanttaja

Jari

8

 

Blomster

Jesper

10

 

Leinonen

Henrik

-

 

Suomi – Luxemburg 68 – 42 (39-18), koululaisten MM-kisoja, tytöt

Suomea edustaa tyttöjen kisoissa Pohjois-Haagan Yhteiskoulu. Joukkuetta valmentavat Lea Hakala ja Harri Jokela.

Koskela

Tiia

6

pistettä

Myllymäki

Iida

1

 

Baumgartner

Linda

4

 

Venhola

Piitu

19

 

Kaarnakari

Fanny

11

 

Vuorio

Valpuri

11

 

Kangas

Laura

-

 

Karhunen

Kata

2

 

Vilkas

Anna

7

 

Hauvonen

Laura

7

 

 

Seurauutisia #8: Liikunnan riemua ja koriksen alkeita Pikkusudet-riehoissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa jatkossa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkeistä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #6: Kevään Pirkka Street Basket -kiertueella mukana 19 seuraa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #3: Jaa parhaat korishetket ja yhdessä saavutetut onnistumiset

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #1: Koulutustukea haettavissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

20.11.2017 Pohjoinen alue

Pirkka Pikkusudet Korisrieha valtasi Ouluhallin – mukana 1200 koululaista

Oulussa järjestettiin 14.-15.11. jättimäinen koululaisten Pirkka Pikkusudet -koripalloturnaus. Tämä 1.-6.-luokkalaisille suunnattu katukoristurnaus keräsi mukaan upeasti 1200 lasta Oulun alueen ala-asteilta.

24.8.2017 Katukoris

Viikon viimeinen Pirkka Street Basket täytti Uudenkaupungin torin

Torstaina katukorispelejä pelattiin Uudenkaupungin torilla aurinkoisissa tunnelmissa. Tapahtuma oli tähän mennessä syksyn suurin 500 osallistujallaan. Torilla riitti myös paljon kannustajia, kun ohikulkijat pysähtyivät katsomaan pelejä ja lisäksi Korihaiden pelaajia vieraili paikalla.

23.8.2017 Katukoris

Kärrynpyöriä ja katukorista – Pirkka Street Basket liikutti lapsia keskiviikkona Laitilassa

Pirkka Street Basket -kiertueen rekka pysähtyi keskiviikkona Laitilan K-Supermarketin pihaan. 200 koululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa intoa täynnä. Pelinohjaajina tapahtumassa toimivat ansioituneesti Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

Pirkka Street Basket Raumalla - Katukorista kaikille

Tiistaina Raumalla vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 150 oppilasta. K-Citymarket Rauman pihalla katukorista pelasi myös erityisryhmien oppilaita. Tapahtuma tarjosi järjestäjä Rauma Basketille mahdollisuuden rekrytoida uusia korispelaajia seuran toimintaan.

21.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Tampereella – katukorista ja liikunnan iloa

Katukoriskiertue sai maanantaina jatkoa Tampereella, kun Tesoman palloiluhallin parkkipaikalle pystytettiin kahdeksan katukoristelinettä. 300 alokoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää hymyssä suin. Tapahtumaa oli toista kertaa mukana järjestämässä paikallinen seura Raholan Pyrkivä.

17.8.2017 Katukoris

Vauhdikas katukorispäivä Loviisassa Pirkka Street Basketin tahtiin

Pirkka Street Basket -kiertue kurvasi torstaina Loviisaan Harjurinteen koulun parkkipaikalle, jossa 3.-6.-luokkalaiset pelasivat innoissaan katukoripalloa. Vuoden hauskinta koulupäivää oli järjestämässä Loviisan Koripallohokki sekä K-Supermarket Loviisa.

Pikkusudet-rieha Tikkurilassa - 330 lasta nautti liikunnan ilosta hymy korvissa

Syksyn ensimmäinen Pikkusudet-rieha järjestettiin keskiviikkona Tikkurilassa yhdessä Tikkurila-Seuran ja Rekolan Urheilijoiden kanssa. Tapahtuma kokosi 330 pientä koululaista sekä eskarilaista tutustumaan koripalloon. Liikunnan ilo paistoi kauas ja Pikkusudet-mitalit ripustettiin päivän päätteeksi tyytyväisten lasten kaulaan.

15.8.2017 Katukoris

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue starttasi tiistaina Äänekoskella aurinkoisissa merkeissä

Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin tiistaina ensimmäisen kerran Äänekoskella yhteistyössä Äänekosken Huiman kanssa. K-Citymarket Äänekosken parkkipaikalla katukorista pelattiin aurinkoisesta säästä nauttien. Yhteensä vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 300 alakoululaista.

7.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket starttaa taas ensi viikolla – elokuussa yhdeksän katukoristapahtumaa koululaisille

Loistavia tuloksia tuottanut Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa syksyn lähestyessä. Elokuun puolella ennen koripallon EM-kilpailuiden käynnistymistä ehditään vuoden hauskinta koulupäivää viettää yhdeksällä eri paikkakunnalla.

30.6.2017 11:00 Ajankohtainen

Pirkan ja Koripalloliiton Pikkusudet-hanke liikuttanut kahdessa vuodessa huimat 35 000 lasta

Keskon Pirkka-tuotemerkin ja Suomen Koripalloliiton käynnistämän Pikkusudet-yhteistyöhanke on koonnut jo huikeat 35 000 lasta nauttimaan liikunnan ilosta. Lähes sadan koripalloseuran sekä K-kauppiaiden voimin Pikkusudet-toiminta on levinnyt laajasti ympäri Suomen.

15.6.2017 Katukoris

Toukokuun Pirkka Street Basket -kiertueella vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään 6150 alakoululaista

Kevään 2017 Pirkka Street Basket -kiertue vieraili yhteensä 19 eri paikkakunnalla. Kaikkiaan 6150 lasta pääsi viettämään huikeaa katukorispäivää. Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteistyö jatkuu energisenä.

Vielä ehtii hakea koripallon yläkoululeiritykseen Kisakalliossa

Suomen Olympiakomitean urheiluakatemiaohjelmaan kuuluva valtakunnallinen yläkoululeiritys jatkuu Kisakalliossa syyskuussa. Hakuaikaa on heinäkuun loppuun asti.

31.5.2017 09:00 Katukoris

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päätökseen riemukkaasti Rovaniemellä

Koululaisille suunnattu katukoris teki näyttävän paluun Rovaniemelle Pirkka Street Basketin muodossa. Liikunnallista koulupäivää Rovaniemellä eri lajien parissa vietti yli tuhat alakoululaista ja katukorista pääsi pelaamaan ainakin 300 oppilasta.

Huikea katukorispäivä Pirkka Street Basketin tahtiin Oulussa

Tiistaina 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää Oulussa. ONMKY:n talkooporukka kokosi K-Citymarket Kaakkurin pihaan yhteensä 7 koria ja tilaa pelata katukorista oli loistavasti.

29.5.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket -tapahtuma liikutti alakoululaisia Vaasassa

Vaasassa 100 alakoululaista pelasi katukorista, hyppi ja kannusti. Vaasan Salama oli koonnut K-Citymarket Kivihaan pihaan ahkeria vapaaehtoisia, joiden yhteisvoimalla talkootyöt sujuivat sutjakkaasti.

24.5.2017 Katukoris

Vuoden hauskin ja liikunnallisin koulupäivä - Pirkka Street Basket Kouvolassa

Pirkka Street Basket -kiertueen tämän viikon viimeinen pysähdyspaikka oli keskiviikkona Kouvolassa. 500 alakoululaista pelasi Kouvolan urheilukentällä katukorista ja nautti koko päivän monipuolisesti liikunnan ilosta. Kentänvalvojina tapahtumassa oli useita Kouvojen junioreita.

Näytä lisää vastaavia