7.9.2010 Korisliiga-joukkue Espoon Honka on pestannut pelintekijäkseen 26-vuotiaan ja 185-senttisen amerikkalaisen Jamar Wilsonin. Euroopan kentät ovat Wilsonille tuttuja, sillä hän on pelannut kolme edellistä kautta Belgian pääsarjassa. Viimeksi hän esiintyi Generali Okapi Aalstarin riveissä.
Belgiassa uraa tehnyt Jamar Wilson on Hongan uusi pelintekijä.
Jamar Wilson on Suomen naisten maajoukkuepeluri Laura Wilsonin (os. Sario) aviomies.
Hongassa Wilson tekee seuraa Corey Belserille. Amerikkalaistrionsa Honka suunnittelee täydentävänsä sentterillä. Kuvat: Honka & Tomi Kaminen Kaminen & Francois Perthuis.
- Meillä oli tavallaan onneakin matkassa saadessamme näin kovan pelaajan riveihimme. Wilson ja maajoukkueessa pelaava Laura Wilson (os. Sario) avioituivat kesällä ja he haluavat jäädä Suomeen, kertoo Hongan puheenjohtaja Mika Sohlberg.
Honka esiintyy alkavalla kaudella Korisliigan lisäksi kansainvälisessä VTB United-liigassa. Wilson on tottunut isoon rooliin ja sellainen hänelle on tarjolla myös Hongassa.
- Pelin johtamisen ohella Wilsonin pystyy ottamaan kovia henkilökohtaisia ratkaisuja. Odotamme häneltä myös hyviä tehoja VTB-liigassa, sanoo Sohlberg.
Heinäkuusta lähtien Suomessa asunut Wilson on valmis vastaamaan odotuksiin.
- Odotan innolla kovia pelejä Korisliigassa ja VTB-liigassa, jonne lähdemme nälkäisinä ja yllätysvalmiina haastajina. Meillä ei ole siellä mitään hävittää, painottaa Wilson.
New Yorkissa varttuneella Wilsonilla on Suomessa myös muita ja samalla pitemmän tähtäimen tavoitteita.
- Olen viihtynyt Euroopassa ja haluan oppia nyt suomalaista kulttuuria.
- Jamar haaveilee Suomen kansalaisuudesta, vahvistaa rouva Wilson.
Hongassa harjoittelun käynnistänyt Wilson debytoi Belgiassa kaudella 2007-08 Verviers-Pepinsterin riveissä 17,6 pisteen ja 3,0 syötön tehoilla.
Seuraavaksi kaudeksi Wilson siirtyi Liegeen, joka tarjosi hänelle ensikosketuksen myös europeleihin FIBA Challenge cupin merkeissä. Wilson viimeisteli cupissa 11,9 pistettä ja antoi 2,6 ja syöttöä. Belgian pääsarjassa vastaavat tehot olivat 9,8/2,9.
- Pallovarma ja viisaasti pelaava Wilson on todellinen pelintekijä. Hänen roolinsa vaihtui ensimmäisen Belgian vuoden jälkeen, kun Liege halusi hänen keskittyvän pelin johtamiseen, kertoo Sohlberg.
Viime kaudella Wilson edusti siis Aalstaria, joka sijoittui Belgian sarjassa neljänneksi. Kolmen pisteen heittoja 51 prosentin tarkkuudella säkittänyt Wilson kirjasi tililleen tehot 12,3/1,8/2,6 syöttöä. Kuudessa Challenge cupin ottelussa vastaavat numerot kirjattiin 9,7/3,3/2,3.
Wilson pelasi ennen Eurooppaan siirtymistään upean yliopistouran vuosina 2002-07 Albanyssa, jossa hän kohosi kaikkien aikojen korintekijäksi 2164 pisteellä. Wilsonin yliopistovuosien kunniamainintojen joukkoon lukeutuivat itäisen konferenssin Vuoden pelaaja -tittelit kahtena kautena peräkkäin, eli 2006 ja 2007.
Viimeisenä yliopistokautenaan Bronxin mies tehtaili kapteenin arvovallalla 18,8 pisteen, 6,2 levypallon ja 4,8 koriin johtaneen syötön keskiarvot.
Mihailo Pavicevicin luotsaamalla Hongalla on sopimukset kahden amerikkalaispelaajan kanssa, kun Corey Belser vahvisti alkuviikosta paluunsa Espooseen.
- Täydennämme joukkuetta vielä yhdellä amerikkalaispelaajalla. Hän on sentteri, sanoo Sohlberg.
Myös Hongan kotimaiselle osastolle on tulossa täydennystä.
- Neuvottelemme edelleen useamman kotimaisen pelaajan kanssa.
Korisliiga käynnistyy 24. syyskuuta, jolloin Honka saa vieraakseen Kouvot Kouvolasta. Honka pelaa myös VTB-liigan ensimmäisen kierroksen ottelun kotiyleisönsä edessä. Ukrainalainen Dnipro Dnipropetrovski saapuu Espoon areenalle 6. lokakuuta.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?