Suomen Koripalloliiton aluekokoukset 2017

1.9.2017

Kokouskutsu

Suomen Koripalloliiton aluekokoukset pidetään seuraavasti:

Länsi: ti 19.9.2017 klo 18.00 Astrum Keskus, Salorankatu 5-7, Salo

Keskinen: ke 20.9.2017 klo 18.00 Lapuahovi, Lapua

Kaakko: pe 22.9.2017 klo 18.00 Cumulus, Kouvola

Etelä: ti 26.9.2017 klo 18:00 Valo-talo, Radiokatu 20

Itäinen: to 28.9.2017 klo 18.00 Cumulus, Joensuu

Pohjoinen: la 30.9.2017 klo 13.00 Cumulus, Oulu

Toimintasäännöt

27 § Liiton alueella on aluekokous, johon on osallistumisoikeus kaikilla kyseisen alueen seuroilla.

Aluekokous toimii alueellisena rekisteröimättömänä yhteistyö- sekä liittovaltuutettujen vaalissa valmistelevana elimenä. Varsinainen aluekokous kokoontuu joka toinen vuosi syyskuussa.

28 § Varsinaisessa aluekokouksessa käsitellään seuraavat asiat:

Esityslista:

 1. Kokouksen avaus
 2. Kokouksen puheenjohtajan valinta
 3. Kokouksen sihteerin ja pöytäkirjantarkastajien sekä ääntenlaskijoiden valinta
 4. Edustettuina olevien seurojen ja niiden äänimäärien toteaminen
 5. Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
 6. Esityslistan hyväksyminen
 7. Aluehallituksen selostus alueen kuluneen kaksivuotiskauden toiminnasta
 8. Aluehallituksen esitys toiminnan tavoitteiksi seuraavalla kaksivuotiskaudelle
 9. aluehallituksen puheenjohtajan vaali toimikaudeksi, joka kestää seuraavat kaksi kalenterivuotta
 10. Aluehallituksen jäsenmäärä
 11. Aluehallituksen jäsenten ja varajäsenten vaali
 12. Liittovaltuuston jäsenten ja varajäsenten vaalia varten tehtävät ehdotukset
 13. Muut kokouskutsussa mainitut asiat sekä
 14. Muut seurojen tai aluehallituksen esittämät asiat, jotka aluekokous päättää ottaa käsiteltäväkseen. Ne tulee ilmoittaa kokouksen puheenjohtajalle kirjallisesti viimeistään esityslistaa hyväksyttäessä.

29 § Aluekokouksessa noudatetaan, mitä Koripalloliiton Toimintasääntöjen pykälässä 13 on säädetty äänioikeudesta, äänivallan käytöstä, seurojen edustajista ja valtakirjasta:

13 § Liittokokouksessa (ja aluekokouksessa) seuralla on yksi varsinainen ääni ja yksi lisä-ääni kutakin koripallolisenssiä kohti, kuitenkin enintään 200 ääntä.

Äänimäärä lasketaan seuran viimeksi päättyneen kilpailuvuoden maksettujen koripallolisenssien perusteella.

 

Seura voi nimetä liittokokoukseen (ja aluekokoukseen) korkeintaan neljä edustajaa, joista yksi käyttää seuran koko äänimäärää. Kukin edustaja voi edustaa vain yhtä seuraa ja seuran edustajalla tulee olla seuran antama valtakirja, jossa ilmoitetaan, kuka edustajista käyttää äänivaltaa.

 

Äänioikeus on seuralla, joka on maksanut edellisen vuoden jäsenmaksunsa.

 

Liittohallituksen ja aluehallituksen jäsenillä on läsnäolo- ja puheoikeus aluekokouksessa.

Aluekokous voi myöntää läsnäolo- ja puheoikeuden kokouksiinsa muillekin henkilöille.

 

Kokouskutsu on lähetetty seuroille perjantaina 1.9.

Ilmoittautumiset >>

Tervetuloa!

 
24.6.2018 10:52 Koripalloliitto tiedottaa

Ilmoittautuminen Koripalloliiton alueellisiin ja valtakunnallisiin sarjoihin on alkanut

Ilmoittautuminen alueiden kaikkiin sarjoihin, nuorten valtakunnallisiin karsintoihin ja senioreiden SM-sarjoihin on alkanut. Uutisesta löytyy kaikkien näiden sarjojen viimeiset ilmoittautumispäivämäärät. Ilmoitathan joukkueen vasta sitten, kun joukkueen yhdyshenkilö on varmasti tiedossa koko kaudelle.

8.6.2018 10:24 Koripalloliitto tiedottaa

Nuorten valtakunnallisten sarjojen karsinnat – ilmoittautuminen avattu

Nuorten valtakunnallisten sarjojen ilmoittautuminen on nyt avattu. Samalla julkaistaan nuorten valtakunnallisten sarjojen kilpailukalenteri.

13.2.2018 Pohjoinen alue

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa, ilmoittautuminen päättyy 1.3.

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 1.3. ja kurssille on vielä varmasti 7 paikkaa jäljellä.

20.12.2017 Pohjoinen alue

Nuorten valtakunnallisten sarjojen muutokset pelikausille 2018-19 ja 2019-2020

Nuorten valtakunnallisten sarjojen karsintoja muutettiin jo kuluvalle kaudelle. Nyt on päivitetty myös kaikkien uusien ikäluokkien pelaamistavat ja karsinnat pelikausille 2018-19 ja 2019-2020.

19.12.2017 Pohjoinen alue

Nuorisovalmennusseminaariin lisää majoitustilaa opistotasoisissa huoneissa

Nuorisovalmennuseminaariin on saatu lisää majoitustilaa. Lisämajoitustila on opistotasoisissa huoneissa ja huoneet ovat kahden hengen huoneita. Tällä hetkellä seminaariin on osallistumassa jo 150 valmentajaa.

22.11.2017 3x3

3x3 koripallo esittäytyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Lauantaina seminaarissa esittäytyy myös 3x3 - koriksen uusi olympialaji.

21.11.2017 Pohjoinen alue

Ilmoittautuminen Koripalloliiton alueiden kevätsarjoihin päättyy 1.12.

Ilmoittautuminen kaikkiin niihin alueiden sarjoihin, joihin otetaan uusia joukkueita kevääksi päättyy 1.12.2017 (sisältää tämän päivän). Vain uudet joukkueet ilmoittautuvat sarjanhallintajärjestelmä FIBA Organizerin kautta.

13.11.2017 Pohjoinen alue

Koripalloliiton alueiden aluehallitukset valittu kaudelle 2018-2019

Suomen Koripalloliiton aluekokouksissa valittiin aluehallitukset seuraavalle kaksivuotiskaudelle. Alueiden puheenjohtajina jatkavat tutut nimet, kun Tenho Ulmanen (etelä) Ira Pasi (kaakko), Outi Keski-Saari (keskinen), Anu Sivonen (läntinen) ja Markku Annanolli (pohjoinen) valittiin jatkokaudelle. Itäisellä alueella puheenjohtajaksi valittiin Jari Tuomainen.

13.11.2017 Pohjoinen alue

Ville Neva uusin esiintyjä Nuorisovalmennusseminaarissa

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Ville Neva täydentää seminaarin kattauksen.

30.10.2017 Pohjoinen alue

Mikko Tupamäki esiintymään Nuorisovalmennusseminaariin

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Mikko Tupamäki on seminaarin viimeisin esiintyjäkiinnitys.

20.10.2017 Pohjoinen alue

Sami Kalaja ja Jyri Lohikoski mukaan Nuorisovalmennusseminaariin

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Sami Kalaja ja Jyri Lohikoski tuovat osaamisensa mukaan.

3.10.2017 Pohjoinen alue

Nuorisovalmennusseminaarin ensimmäiset esiintyjät kiinnitetty

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Seminaarin avauspäivän esiintyjät on nyt kiinnitetty ja ilmoittautuminen on avattu.

26.9.2017 Pohjoinen alue

Lisää tilastointikouluksia - FIBA LiveStats-ohjelmaan

Aikuisten ja nuorten (16- ja 19-vuotiaat) valtakunnallisissa sarjoissa pidetään tilastot FIBA LiveStats-tilastointiohjelmalla

19.9.2017 Pohjoinen alue

19-vuotiaiden poikien ja tyttöjen II SM-karsinnat

19-vuotiaiden poikien ja tyttöjen ensimmäinen karsintakierros pelattiin menneenä viikonloppuna.

12.9.2017 Pohjoinen alue

16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien II karsinnat

16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien I SM-karsinnat pelattiin viikonloppuna 9.-10.9.2017.

31.8.2017 Pohjoinen alue

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy lokakuussa, ilmoittautuminen päättyy 21.9.

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen lokakuussa alkavalle kurssille on käynnissä. Koulutukseen on vielä 8 paikkaa jäljellä.

17.8.2017 Pohjoinen alue

Nuorten SM-karsintojen järjestäjät arvottu

Nuorten valtakunnallisten sarjojen rankinglistat on nyt julkaistu ja karsintalohkojen järjestäjät arvottu.

16.8.2017 Pohjoinen alue

Senioreiden SM-sarjoihin ilmoittauminen käynnissä

Senioreiden SM-sarjoihin tulee ilmoittautua 1.9.2017 mennessä.

19.6.2017 Pohjoinen alue

Koripalloliiton aluesarjojen sarjailmoittautuminen 2017-18 alkanut

Ilmoittautuminen alueiden kaikkiin sarjoihin on alkanut.

3.4.2017 Pohjoinen alue

Paikalliset All Stars -leirit 2017 (päivitetty 3.4.2017)

Koripalloliitto järjestää keväällä 2017 yhteensä kahdeksan paikallista All Stars -leiriä yhteistyössä seurojen kanssa. Leirien tavoitteena on antaa mahdollisimman monelle mahdollisuus tutustua All Stars -toimintaan lähellä kotia.

Näytä lisää vastaavia